Eski hükümlülere destek

İki eski hükümlüye hibe desteği yapılarak proje kapsamında alınan hayvanlar teslim edildi

Eski hükümlülere destek

İki eski hükümlüye hibe desteği yapılarak proje kapsamında alınan hayvanlar teslim edildi

06 Aralık 2017 Çarşamba 23:05
Eski hükümlülere destek

Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonca kabul edilen projeler çerçevesinde Çorum Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü’nün engelli ve eski hükümlü vatandaşların kendi işlerini kurmaları amacıyla duyurusunu yaptığı hibe desteğine; Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığıyla proje üreterek başvuru yapan iki eski hükümlü Sedat Kaya ve Gazi Yüksel’e proje kapsamında alınan hayvanlar teslim edildi.

Bu kapsamda hayvancılık işi yapmak isteyen, projeleri kabul edilen ve protokolleri imzalanan Yüksel ve Kaya’ya büyükbaş hayvanlarının teslimatı yapıldı. Gazi Yüksel’in büyükbaş hayvanları Mecitözü, Sedat Kaya’nın büyükbaş hayvanları ise Büyük Düvenci Beldesi’nde teslim edildi. Büyük Düvenci Beldesi’nde teslimde Belediye Başkanı Necmettin Yalçın da katıldı.

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan, yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi; “İŞKUR engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile işgücü piyasasında yer almalarını temel görev bilerek, bu farkındalıkla hizmet veren bir kurumdur. Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüzce yılda iki dönem halinde engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmalarına olanak sağlayacak hibe destek programları ile ilgili proje başvuruları alınmaktadır. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden 4857 sayılı İş Kanunu’nun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para cezaları engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile işe uyumuna yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde vatandaşlarımıza duyurusunu yaptığımız hibe destek programına Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü kanalıyla, proje hazırlayanların projeleri önce Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzce değerlendirilmiş, proje sahiplerine danışmanlık hizmeti verilmiş, eksiği olmayan projeler İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulundan geçirilerek Genel Müdürlüğümüze ilgili komisyonda değerlendirilmek üzere gönderilmiş, Komisyonca; hayvancılık işi yapmak isteyen iki eski hükümlüye ait projeleri kabul edilmiş ve kararlar doğrultusunda İl Müdürlüğümüzce işbirliği protokolleri imzalanmıştır. Çorum İşkur, hayvancılık projelerine en büyük desteği bu sene vermiştir ve onay verilen projeler kapsamında 9 büyükbaş hayvan proje sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmıştır.

Kabul edilen projelerin sözleşmelerinin imzalanması amacıyla Çorum İşkur İl Müdürlüğünde proje sahipleri ile toplantı düzenlenmiş, sözleşmeler 08.11.2017 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşmelerini imzalayan proje sahiplerine hayvancılık mesleğini yapmaları için büyükbaş hayvanları gerekli kontroller gerçekleştirildikten sonra teslim edilmiştir. Bu kapsamda başarılı olan projelerin öncelikle ülkemize, sonra Çorum’a ve proje sahibi kişilere hayırlı olmasını diler, bu başarının tüm eski hükümlü ve engelli vatandaşlarımıza proje hazırlama cesareti vermesini temenni ederim. Çünkü balık vermekten ziyade balık tutmayı öğretmenin Çorum’un sosyo-ekonomik gelişimine daha fazla katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz"

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak dezavantajlı gruplar içinde yer alan engelli ve eski hükümlü vatandaşların müteşebbis ruhu ile hareket ederek kendi işlerini kurmalarını maddi ve manevi olarak desteklediklerini belirten Şahan, "Yeni kurulacak her işyeri potansiyel istihdam kapısıdır ve Çorum’da istihdam kapısı açabilecek potansiyele sahip her proje kurumumuz için değerlidir. Bu nedenle 2017 yılı içinde düzenlenecek hibe destek programlarına başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın 11.12.2017 tarihine kadar projelerini İl Müdürlüklerine getirmelerini ve başvuru tarihini kaçırmamak adına iş ve meslek danışmanlarımız ile irtibat halinde olmaları ve gerekli danışmanlık hizmetini mutlaka kurumdan almalıdırlar." dedi.

Büyük Düvenci Belde Belediye Başkanı Necmettin Yalçın da, verilen desteklerden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederek, belde sakinlerinden Sedat Kaya’ya kendilerinin maddi ve manevi desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.