‘Gençlerimizin bayramını kutluyoruz’

Eğitim Sen Çorum Şube Yürütmek Kurulu Adına Başkan Mustafa Gül, “Tüm yurttaşlarımızın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz” dedi.

‘Gençlerimizin bayramını kutluyoruz’

Eğitim Sen Çorum Şube Yürütmek Kurulu Adına Başkan Mustafa Gül, “Tüm yurttaşlarımızın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz” dedi.

18 Mayıs 2017 Perşembe 20:18
‘Gençlerimizin bayramını kutluyoruz’

Eğitim Sen Çorum Şube Yürütmek Kurulu Adına Başkan Mustafa Gül, “
Tüm yurttaşlarımızın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz” dedi.


Emperyalizme karşı -bugün dahi artıkları bulunan manda ve himayecilere rağmen- büyük bir kararlılıkla yürütülen bağımsızlık mücadelesinin lideri,  “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!’’ diyerek Türkiye Büyük Millet Meclisini açan, Cumhuriyetin kurucusu, laik, eşit, özgür, demokratik, çağdaş Türkiye mücadelesin mimarı, yaşadığı yüzyılda ve günümüzde ezilen, sömürülen halklara örnek olan Mustafa Kemal Atatürk’ ü 19 Mayıs günü vesilesiyle bir kez daha saygıyla andıklarını dile getiren Gül, açıklamasında şunları ifade etti:


“Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı fiili olarak başlattığı tarih olan 19 Mayıs, emperyalizme karşı yapılan mücadelenin ilk adımı olması özelliği ile Türkiye gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir.


Atatürk’ ün büyük umutlarla ‘’Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz’’ diyerek cumhuriyeti emanet gençlik, günümüzde izlenen yanlış politikalar sonucu maalesef okuldan çalışma yaşamına kadar bugün birçok sorunla karşı karşıyadır. Eğitimde yaşanan ticarileşme ve özelleştirme politikaları nedeniyle milyonlarca çocuk ve gencimiz hızla eğitim sisteminin dışına doğru itilirken, her yıl yüz binlerce gencimiz çalışma yaşamında işsizlik, güvencesizlik, taşeron çalışma gibi ağır sömürü koşullarıyla karşı karşıya bırakılmakta, iş cinayetlerine kurban gitmektedir.


Hem eğitimli hem de eğitimsiz gençlik kitleleri içinde işsizlik oranı hızla artmakta, geçim şartları zorlaşmakta ve gençlerimiz gençliklerini yaşamaktan çok uzak, çarpık düzenin esiri olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Ülke gençliği, yanlış politikalar sonucunda işsizlik ve güvencesizlik batağına mahkûm edilmiştir.


Gençliğin sorunlarını önemsemeyen, tutarlı ve planlı bir gençlik politikası geliştirmeyenlerin her yıl 19 Mayıs’ta çıkıp benzer nutuklar atmasının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü sorunlar karşısında çözümleri olmayanların yaptıkları tek şey gençliğin sorunlarını görmezden gelmek olmuştur.


Gençliğin geleceğe bakışında ortaya çıkan sorunlar, onların geleceğini karartmakta, gençliğin enerjisini, yaratıcılığını her fırsatta sömürmekte ve onları mevcut sistemin temel parçası haline getirmeye çalışmaktadır. Irkçılık, milliyetçilik ve inanç istismarcılığını ilke edinmiş siyasal hareketlerin özellikle meslek liselerinde gençleri nasıl kuşattığı ve şiddet sarmalının içine çektiği çok iyi bilinmektedir.


Gençlik, ilkokuldan başlayarak idealist, gerici bir temelde örgütlenmiş, dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, onlara gösterilmek istendiği gibi görmelerini sağlayan bir eğitim ile dünyayı tanıyarak hayata atılmaktadır. Bu durum, gençliğin eğitimsiz bırakıldığı, daha çocuk yaşta eğitimden dışlandığı, üniversite kapılarının yoksul-emekçi çocuklarına kapatıldığı gerçeğinin somut bir sonucudur.


Ülke gençliği, işsizlik ve güvencesizlik batağına sürüklenmiştir. Sınavlara mahkum edilen geçlerimiz son yapılan YGS ile birlikte bir kez daha umutsuzluğa yönlendirilmiştir. Gençliğin sorunlarını önemsenmemiş, tutarlı ve planlı bir gençlik politikası geliştirilmemiştir.


Eğitim Sen olarak beklentimiz, atılacak ezberlenmiş nutuklar değil, karar merkezlerini ellerinde tutanların somut politikalar geliştirip gençliğin sorunlarını önemseyen kamusal politikalar geliştirmeleridir. Bu çerçevede bütün gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz. Mücadelemiz gençliğimiz ve geleceğimiz içindir.”


Son Güncelleme: 18.05.2017 20:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.