Kapatalım bu havaalanı mevzusunu gitsin!

banner53

Kapatalım bu havaalanı mevzusunu gitsin!

12 Ekim 2017 Perşembe 12:18

Mustafa Demirer gündemdeki konu Çorum Havaalanını ile ilgili günün yorumunu yazdı

Kapatalım bu havaalanı mevzusunu gitsin!

MUSTAFA DEMİRER

Çorum’un müstakil havaalanı talebi an itibariyle karmaşık bir hâle büründü.

Özetlersek, işadamı Ahmet Ahlatcı, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi aynı yöntemlerle havaalanı talebini yeniden gündeme taşıdı.


Başbakan Binali Yıldırım, Çorum’a Merzifon’u adres gösterdi. Ardından Çorum’un havaalanını kendi imkânlarıyla yapması konusuna da karşı olmadığını ifade ederek, “Havaalanı yapmak isteyenler varsa, buyurun gelin yapın. Başım gözüm üstüne. Yarın gelin, yarın vereyim izni. Ona itirazımız yok. Ama bizim amacımız ihtiyacı görmektir” diye konuştu.


Başbakan gitti, havaalanı tartışması iyice alevlendi. Toplumun her kesiminden destek açıklamaları geldi, vaatler, taahhütler art arda sıralandı.


BAŞKAN’IN SÖZLERİ GÜNDEMDE


Bu arada mevzuyu gündeme getiren Ahlatcı sessizliğe bürünmüş, yerelde Başbakan’ın sözleri ile rahatlayan milletvekillerinden de ses çıkmazken, iktidarın önemli aktörlerinden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün belediye çalışmaları ile ilgili basın toplantısında konuya ilişkin sorulara verdiği cevap dikkat çekti.


 "Havaalanı yolları taşlı, ben oraya girmem" diye sözlerine başlayan Başkan Külcü, özetle  “Başbakanımızın söylediği sözün hilafına bir sözü basına açık toplantıda söylemem de, yapmam da. Zaman zaman gazete, tv'lerde 'yapımına başlanan ancak yarım kalan havaalanı' cümlesi var. Çorum’da böyle bir havaalanı yok. 30 yıl önce plan bütçeden alınan, özel idareye mazot parası olarak gönderilen parayla, 4 tane greyderle toprak düzleyerek havaalanı yapımına başlanmış olunmaz. Kimse kendini ve toplumu kandırmasın. Bu yanlış bir bilginin düzeltilmesidir. Sayın başbakanımızın söylediklerinin hilafına bir söz söyleyemem. Biz oturur konuşuruz, milletvekillerimizle, siyasilerimizle, işadamları, şehrin dinamikleri, sivil toplum kuruluşları ile derdimizi tekrar Ankara'ya anlatırız. Bir havaalanı maliyeti ne kadar? 100 milyon TL.  civarında. Laçin'deki ölüm yolunu geçmek için 450 trilyon lira kaynak ayıran bir devlet, havaalanı için de 100 milyon TL. ayırır. Bugün uygun olmadığı düşünülüyorsa, biz gideceğiz, konuşacağız, ikna edeceğiz. Çorum’a lazım olduğuna Ankara’yı ikna edeceğiz. 2023’te inanıyorum Çorum’u havaalanına kavuştururuz." şeklinde konuştu.


ÇORUM’UN HAKKI NE OLACAK?


Bu sözlere karşılık biz de diyoruz ki, Başbakan’ın partisinin bir mensubu olarak havaalanı hakkında söz söylemek istemediğini belirten Külcü, aynı zamanda 2 dönemdir Çorumlu’nun oyları ile  o makama oturan Çorum’un Belediye Başkanı. Çorumlu’nun ezici bir çoğunluğu da hem genel hem de yerel seçimlerde Külcü’nün mensubu olduğu partiyi destek vererek iktidara taşıyor. Başkan Külcü kendince haklı olarak siyaseten böyle bir söz söylese de, Çorum’un hakkının da gözetilmesi gerekiyor.


GİRECEK BİR KAPI VAR, AMA…


Esasında Külcü’nün sözlerinden,  havaalanı  konusunda her ne kadar Başbakan’ın sözünün üzerine söz söylenmez olarak anlaşılsa da, açık bir kapının bırakıldığı da aşikâr.


Netice olarak, yerelde havaalanını gündeme getirenlerin söylenen sözler dışında kendi inisiyatifleri ile bir şey yapmaya, kuvveden fiiliyata geçmeye niyeti yok gibi görülüyor. Herkes havaalanını istediğini söylüyor ama ‘hadi’ denildiğinde kimseden ses çıkmıyor.


Başkan Külcü’nün sözlerinden ise iki çıkarım yapıyoruz: Birincisi Çorum’un havaalanı meselesi elbet zaman içinde çözülür. Hatta 2023’e kadar hayata geçer temennisi var. Bir diğeri müstakil havaalanına sahip olmamız için Ankara’nın ikna edilmesi gerekiyor. Zaten Sayın Külcü de şehrin dinamikleri ile birlikte istişare ederek yol haritası çizebilecekleri mesajını veriyor. Öyleyse zayıf bir ihtimal ama ya havaalanının kendiliğinden gelmesi beklenecek,  ya da siyasi irade ikna edilecek.


ESAS SORU ŞU


Şu haliyle mevzu Başkan’ın üzerinde kalmış gibi. Oysa bu mevzu sadece Belediye Başkanı Külcü’nün hareketiyle çözülecek bir iş değil. ‘Ben yaparım’ diyen işadamı, ‘ben destek olurum’ diyen sivil toplum kuruluşları, diğer sanayiciler, ‘biz de varız’ diyen esnaf, sokaktaki vatandaş ve tabiki her ne kadar Başbakan’ın sözleri ile üstlerinden yükü atmışçasına rahatlayan Çorum milletvekilleri, diğer siyasiler herkes bu taşın altına elini sokmalı.


Bütün bunları yapmayacaksak, Çorum’un bunları yapabileceğine dair inancımız yoksa, kapatalım bu mevzuyu gitsin. Ya da esas soruyu soralım: Çorum havaalanını gerçekten istiyor mu?

 

banner9

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 14

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan 2 gün önce yorumlandı

Mustafa baba havayolu yapılmaz bu memlekete. Hava yolu kime ne. Havayolu meselesi şunda siyasi bir ranta dönüştü. Mesala iş dünyası ve muhalifler yapilmasa da bunun üzerinden yüklensek diyen bir gurup var.Diğer bir taraf bunu her olumsuzluğa rağmen ben yapsam da kahraman olsam diyen bir kesim var. İnsallah olmaz da hepsi madara olur diyen bir kesim var.Birde hayatında uçağı bırak otomobile binmemis havayolu isteyen kesim var. Allah akıl fikir vicdan versin. Siz basın olarak bunları kamuoyuna duyurmaniz gerekiyor. Ülkenin 680 milyar dolar toplam borcu var.Sadece 480 milyar doları devlete ait borç. Bu paranin sadece 280 milyar doları bu milletin sirtina yüklendi. Havayolu maliyeti 100 milyon TL. Bu memlekette 135 milyon cami ve kuran kurslarına 63 milyon imam hatipe harcanmış. Kusura bakmasınlar ama bu 200 milyon TL ilk harcamaya bakınca orta gerçek anlamda ne var. Camileri zaten millet kendi hayırları ile yapıyor. Okul desen maliyeti belli. Bunlar kimi kandırıyor. Lütfen bunları yazın halkın cebinden giden milyonları size 2 tane örnekle ozetledik

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muzaffer 2 gün önce yorumlandı

Külcü korkak çıktı.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hüseyin 4 gün önce yorumlandı

Havaalanı mevzusu Çorum’a havaalanı için ilk kazma vurulduğu gün kapanır, nokta.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Dertli 4 gün önce yorumlandı

Mustafa bey bazi basın kuruluşları havalanı konusunda suni haber yapıyor memleket ye konuşulacak başka birşey yokta napsinlarda kendilerince gazetecilik yapiyor size katılıyorum herkes biliyor bunuda nerde dürüst siyaset nerde ah ulan ah

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa 4 gün önce yorumlandı

Mustafa bey. Elbet bir gün Çorum a havaalanı yapılır. Bu ise gönül vermek ise yürek işidir. Öyle ya da böyle olur. Yarın Çorum'a havaalanı yapıldığında tarih bu günleri yazar ve Külcü tarihe Corum havaalanına takoz koyan başkan olarak geçer. Çorum da inşaatı başlayan havalanı yokmuş öyle mi. Ben bu mantığa pöh derim

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

valdo 4 gün önce yorumlandı

buradan defalarca dedim bu iş olmaz. her sene 3 vekil verirsek(onlarda başbakan bizi rahatlattı derse) belediye başkanı da ben topa girmem der. çorumlu da avucunu yalar. hadi hepimize geçmiş olsun. vekiller hiç demezlerki bizim ankara'da havamız yok bizi kimse tınlamaz demez. ancak esnafı gezerler. külcü zaten yaratanı yaratandan ötürü sever miş neyse kapatın bu konuyu gitsin

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Alıç 4 gün önce yorumlandı

Mustafa bey bu havalanı konusunda çorumda bir kamuoyu araştırması yapın halk havalanı isteyip istemediği ne diyor. Birde hava yolu ile yolu ile yolculuk yapıp yapmayacağı hakkında. Sonrada etkili ve yetkililerin önüne koyun.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ahmet kayaci 4 gün önce yorumlandı

Selamin aleykum Mustafa bey bencede hava alanina hic gerek merzifon yakin corumda olunca Kapinin onunden binilecek hayirli gunler

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Adınız Soyadınız 4 gün önce yorumlandı

mustafa bey bu aralar (yaklaşık 1 aydır )eski günlerinize döndünüz.eski formunuzu yakaladınız gibi.yazılarınızın devamını, çorum ve çorumlunun menfaati için bekliyoruz. zaten gazete kalmadı kalanlarda birilerinin kontrolüne girdiği için, padişahım sen çok yaşa modundalar.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hainsavar paralele koyar 4 gün önce yorumlandı

evet kapatalım gitsin.kapatmasak ne olacak doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. sizin kadar, bu şehrin siyasiler,i önde gelenler,i bürokratları bu ve bunun gibi meselelerin üstüne gitseydi eminim çok daha farklı olurdu. sadece bu konu değil birsürü yıllardır sizi takip edip okuyorum sadece şöyle aklıma gelenleri sıralayım hemde hafızamı tazeleyim dedim. 1-havaalanı konusu 2-hızlı tren 3-çimento fabrikası 4- ahlatçı yurdu 5-toki nin yeri 6-hastane yeri 7-stad yeri 8-yanlış imar planları 9-bağların imara açılması 10-bozuk yollar 11-trafik sorunu 12-avm yeri 13-hobi bahçeleri 14-köy yolları ve köy yatırımları 15- ağaç kesimi ve ağaçlandırma 16-siyasilerin ankarada etkisiz kalmaları 17-siyasi iç çekişmeler... ilk başta aklıma gelenler. hangisi çözüldü veya doğru yapıldı. soruyorum okurlarınıza ve size?

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

remzi 4 gün önce yorumlandı

hatırlayanlar bilir,yıllar önce merzifon'da merzifon,aman canım merzifon korosunda hangi solistler vardı..... merzifon havaalanı sivile açılırsa,çorum sanayisi uçar diyenler kimlerdi..... bugüne kadar ilimiz sanayisi uçmadıgına göre bunlar bizi, bu söylemlerle, ayağımızı yerden keserek uçurmuş... çorum bugün kendi̇, havaalanina sahi̇p deği̇lse bunun sebebi̇,bu merzi̇fon'a bi̇r zamanlar ağit yakanlardir. bunlar yatip kalkip merzi̇fon'da merzi̇fon di̇ye girtlaklarini yirtarcasina feryadi fi̇gan etmeselerdi̇,dönemi̇n yerel si̇yasetci̇leri̇ni̇ gaza geti̇rmeselerdi̇,bu gun çorum çoktan havaalanina kavuşmuştu.. çorum'a yapilan yatirim rakamlarina bi̇r bakarmisiniz? emi̇ni̇m,si̇zde ayni düşüncedesi̇ni̇z..

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

bir bilen 4 gün önce yorumlandı

havaalanımız olmaz ama 'hava alanı' oluruz bu işin.. sayın külcü hâlâ vaatlerle kendi zamanını uzatmaya çalışıyor ama nafile..vekillerimiz de el ense moduna girmişken dediğiniz gibi kapansın bu mesele ki iç huzurları bozulmasın..eminim ki sizin kadar düşünen de yoktur bu işi..

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Corum 4 gün önce yorumlandı

Bu siyasetçiler le kapat gitsin zaten olmuyor elin adamı ne diyorda oluyor kardeşim yozgat siyasileri ne dediler de oldu acaba yada yozgatın tokatın ne gibi bir özelliği var ne ayrıcalığı var burada devletin yaptığı evlat ayırdetmek gibi birşey bu böyle olmamalı corumun ihtiyacı yoksa yozgatın tokatın hic ihtiyacı yoktur bence havaalanına neyse ama unutulan birşey var Allahın adaleti tecelli eder elbet bir gün

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hakikat 5 gün önce yorumlandı

bence de kapatalım bol bol ahlatçının reklamı yapılıyor arkadaş. ha şu ortaya çıkıpta taahhüt verenler varya gün gelir onlarda piyasa oluyorlar iş ciddiye binince. merzifona çorum ismi eklensin, seferler artsın. kapansın bu iş.

Kişi beğendi.