1 Aralık Dünya AİDS Günü

Çorum Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 1 Aralık AİDS günü dolayısıyla bir açıklama yapılarak, "HIV/AIDS, virüsüyle savaşmanın en etkili yolu, ondan korunmaktır!" denildi.

1 Aralık Dünya AİDS Günü

Çorum Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 1 Aralık AİDS günü dolayısıyla bir açıklama yapılarak, "HIV/AIDS, virüsüyle savaşmanın en etkili yolu, ondan korunmaktır!" denildi.

02 Aralık 2015 Çarşamba 01:06
1 Aralık Dünya AİDS Günü
 
Çorum Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 1 Aralık AİDS günü dolayısıyla  bir açıklama yapılarak, "HIV/AIDS, virüsüyle savaşmanın en etkili yolu, ondan korunmaktır!" denildi.

Yapılan açıklamada, Türkiye’nin halâ dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında ise; '
İlk kez 1980’li yıllarda tanımlanan HIV Enfeksiyonu o yıllardan bu yana  tüm  dünyada din, dil, ırk, cins, ülke ayırımı yapmadan yayılmaya devam etmektedir. Hastalık “korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörlerle damar içi madde kullanımı, gebelik sırasında ve doğum sırasında anneden bebeğe ve kan transfüzyonu yolu ile” bulaşabilmektedir. Bu geçiş yolları nedeni ile HIV enfeksiyonu, erişkinlerin yanı sıra, tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOK

Hastalığın tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmakta ve kişiler yaşantılarına devam edebilmektedir. 


Bununla birlikte uygulanan ilaç tedavisi ile bulaşıcılık azalmakta,  gebelik sırasında uygulanan tedaviyle HIV virüsü taşıyan anneden bebeğe hastalık bulaşması engellenebilmektedir. 


Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı UNAIDS 2014 yılı raporuna göre; dünyada 2014 yılı içinde yaklaşık 2 milyon kişinin HIV enfeksiyonuna yakalandığı, dünyada 36,9 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 1,2 milyon kişinin AIDS nedeni ile öldüğü belirtilmektedir.


Ülkemizde bildirimi yapılan vakaların %75’i erkek, %25’i ise kadındır. Vakaların %16’sının yabancı uyruklu olduğu ve bulaşma yollarına göre değerlendirme yapıldığında vakaların yarısından çoğunun cinsel yolla bulaştığı tespit edilmiştir.HIV ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolu cinsel temasla olduğu için bu yolla korunma büyük önem taşımaktadır. Tek eşliliğin yanı sıra, riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır.KAN YOLUYLA BULAŞIR

Diğer bir bulaş yolu olan kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunma amacı ile 1987 yılından beri de ülkemizde kan ve kan ürünleri HIV yönünden test edilmektedir. Organ ve doku nakilleri öncesinde gerekli testlerin yapılması HIV geçiş riskini en aza indirmektedir. 


Ayrıca, dövme ve piercing gibi uygulamaların temiz ve steril koşullarda yaptırılması, vücuda takılan delici, kesici özellikli takılar ortak kullanılmaması, tek kullanımlık steril enjektör kullanılması HIV bulaşma riskini azaltmaktadır.


Hastalık, virüsü taşıyan kişilerle birlikte oturmak, yemek yemek, aynı iş yerinde çalışmak, aynı okulda okumak, el sıkışmak, öpüşmek, tokalaşmak, telefon, kitap, defter gibi araçları, ortak duş-banyo alanlarını ve tuvaletleri ortak kullanmakla bulaşmaz. 


Ülkemizde; HIV/AIDS hastalığının yayılımının önlenmesi hedefiyle;


 Toplumda ve yüksek riskli davranışta bulunan gruplarda korunma ve önleme çalışmalarına öncelik verilmesi, 


 HIV ile yaşayan kişilere yönelik ayrımcılık ve damgalanmanın önlenmesi, 


 Şüpheli teması olan kişilerin HIV/AIDS hastalığı, bulaşma, korunma yolları konusunda bilgilendirilmesi ve doğru yönlendirilmeleri, 


 HIV ile yaşayan kişilerin tedaviye kolay ve kesintisiz biçimde ulaşmasının sağlanması, 


 Sosyal destek, 


 Bakım olanaklarının iyileştirilmesi ve yaşam kalitelerinin arttırılması için çalışmalar yürütülmekte ve yeni çalışmalar planlanmaktadır. 


Bakanlığımız; etik kurallar ve insan haklarını gözeten yaklaşımlar doğrultusunda ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) öneri ve uygulamaları takip edilerek, konunun tüm taraflarını kapsayacak bir bakış açısı ile çalışmalarını işbirliği ve dayanışma içinde sürdürmeye devam etmektedir.' denildi.


Son Güncelleme: 02.12.2015 01:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.