Samsun’un vekilleri Çorum için tartıştı

Samsun’un iktidar ve muhalefet milletvekilleri, Samsun’a hizmet yapılmadığı iddiası ile TBMM Genel Kurulu...

Samsun’un vekilleri Çorum için tartıştı

Samsun’un iktidar ve muhalefet milletvekilleri, Samsun’a hizmet yapılmadığı iddiası ile TBMM Genel Kurulu...

18 Kasım 2014 Salı 17:33
 Samsun’un vekilleri Çorum için tartıştı


Samsun’un iktidar ve muhalefet milletvekilleri, Samsun’a hizmet yapılmadığı iddiası ile TBMM Genel Kurulu kürsüsünden birbirleri ile tartıştı. Tartışma esnasında milletvekillerinin birbirlerine “ağabey” ve “hocam” diye hitap etmeleri dikkat çekti. 

MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, Meclisin 24. Dönem 5. Yasama Yılı 15. Birleşiminde gündem dışı söz alarak Samsun ile ilgili konuşma yaptı.

Türkiye’de olan sosyal, sosyoekonomik, ekonomik her türlü sıkıntıyı Samsun’un fazlasıyla yaşadığını belirten Cemalettin Şimşek, “Samsun, 2002 yılında 342 bin 453 hektar toplam işlenen tarım alanına sahipken 2012 yılında rakam 288 bin 095 hektara gerilemiştir. Köyler boşalmaktadır, vatandaş ektiğinin karşılığını maalesef alamamaktadır. Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen ürünler ve hayvancılık sektörü, iklim ve coğrafi şartların uygun olmasına karşın, hükûmetin yanlış politikaları sonucu istenen düzeye bir türlü ulaşamamakta, çiftçilerimiz her geçen sene bankalara daha çok borçlanarak gittikçe üretemez hâle gelmektedirler. Tarım ve hayvancılıkta bugün en önemli sorun, mazot, gübre, ilaç, yem gibi girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır. Ayrıca, bilhassa sebze ve meyve üreticilerimizin ürününü saklama ve pazarlama gibi bir sorunu vardır. Bazı seneler yok satan bir ürün, başka bir sene üreticinin elinde kalmakta veya değerinin çok altında satılmaktadır” dedi.

“Samsun'da hastaneler her gün dolup taşmakta, bir hekim, 100-150 hasta muayene etmektedir. Bu durumdan hizmet sunucuları da ayrıca, özellikle de hekimler memnun değildirler” ifadelerini kullanarak Samsun’un sağlık yatırımları ile ilgili eleştirilerde bulunan Cemalettin Şimşek, Samsun’un kalkınmada öncelikli yöreler bakımından üçüncü sırada olmasına rağmen Ordu, Sinop, Tokat’ın beşinci sırada, Amasya ve Çorum'un dördüncü sırada yer almasının yatırımların bu çevre illere kaymasına sebep olduğunu iddia etti ve “Samsun artık net göç veren bir şehir olmuştur” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Cemalettin Şimşek’in Samsun’da yapılan işleri yapılmamış gibi gösterdiğini belirterek söz alan AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, “Sağlık Bakanımız geçen hafta içerisinde Samsun'daydı, Samsun'da muhteşem gelişmeler var. Muhalefet milletvekili arkadaşlarım ne zaman Samsun'a uğruyor, ben onu bilemem. Ama onların da bizim bu çalışmalarımızı da yerinde görmelerini istiyorum. Samsun'da sağlık alanında muhteşem gelişmeler var, duble yollarda, ulaşımda 2002 yılında 100 civarında Samsun'dan uçak kalkarken bugün 10 bin 600 uçak kalkıyor. Samsun muhteşem gelişmesiyle Karadeniz'in ve kıyısı Karadeniz'e yakın olan ülkelerin incisi durumundadır. Bunları öne çıkarmak varken Samsun'u kötülemenin bir muhalefet milletvekiline de yakışmadığını söylemek istiyorum” diye konuştu.

Ahmet Yeni’nin konuşmasının ardından yeniden söz alan MHP’li Şimşek, “Samsun'u kötülemedim. Samsun hâlâ Türkiye'nin önemli bir metropol kentidir ama son yıllarda Samsun'un devlet yatırımlarından, kamu yatırımlarından aldığı paya baktığımızda, oransal olarak Türkiye geneline dağıttığımızda Samsun'da bir gerileme söz konusu. Samsun hani büyük kent olmuştu, gelişmişti. Samsun, sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasında 33'üncüsü sırada; resmî veri bunlar yani ben kendim söylemiyorum bunları, resmî verilerle söylüyorum. Sağlıktaki dediğiniz şey şu, nicelik olarak bakın, burada değerli hocam var, sayısal olarak arttı; hastaneler her gün dolup boşalıyor, bugün bu hastaneye giden ertesi gün öbür hastaneye gidiyor. Ama esas olan neticedir sağlıkta. Sağlıkta nitelikli hizmettir, az çok sağlığın kenarına bulaşmış birisi olarak biliyorum. Ben bunu biliyorum, burada hekim arkadaşlarımız var. Sağlıkta ön kapıdan girip arka kapıdan çıkmak değildir tedavi olmak, esas olan nitelikli hizmettir. Herkese ‘hurra hastaneye gidin’ demek sağlık hizmeti sunmak demek değildir. Vatandaşı kandırıyorsunuz, sağlık alanında da kandırdınız. Evet, sağlıkta memnuniyet arttı ama doğru bir sağlıkta memnuniyet artışı değil, radikal bir memnuniyet değil” şeklinde konuştu.

AK Partili Yeni ve MHP’li Şimşek arasında geçen tartışmaya CHP’li İhsan Kalkavan da katıldı. Söz alarak kürsüye gelen Kalkavan, Samsun’un geri kaldığını ifade ederek, “Samsun bundan otuz yıl önce güzeldi, öyle mi Ahmet Ağabey? Karşılıklı konuşmak istemiyorum, belki Hocam da biliyor. Ama maalesef ve maalesef Samsun'un bir kozmopolit yapısı vardır. Bu kozmopolit yapısından dolayı Samsun çok geri kaldı. Samsun'da bulunan, Samsun'u temsil eden geçmişteki değerli büyüklerimizin Samsun'dan fazla etnik hemşehricilik yönünden bağlı oldukları illere karşı yaptıkları hizmetler daha fazla olmuştur; bu inkâr edilemez, bu inkâr edilemez ama son dört yıldır da belediyecilik hizmetleri yönünden Samsun'a darbe vurulmuştur. Her zaman batıda, kıyı kenar çizgisi tabir edilip kollanan yerler Samsun'da bitmiştir değerli arkadaşlarım. Bakın en basiti, yarın bir gün hangi partiden olursa olsun, misafirimiz olacaksınız, misafirim olacaksınız buyurun Samsun'a gelin, Samsun'un en son yıllarda gelişen ilçesi dediğimiz Atakum ilçesinde maalesef ve maalesef, denizin kumu, denizin karayla birleştiği kum, İstanbul'da Haydarpaşa Garı'nın önündeki, Haydarpaşa Limanı'nın önündeki mendirek gibi…” açıklamasında bulundu.

Kalkavan’a oturduğu yerden cevap veren Ahmet Yeni, “İhsan Bey, hiç belediyeniz var mı, CHP belediyesi var mı Samsun'da, neden bahsediyoruz?” diye konuştu. Bunun üzerine Kalkavan, “Ahmet Ağabey bu seçimlerde olunabilir, önemli olan belediye hizmetlerinin yaptığı şeyleri tarihin yargılamasıdır. Biz belediyelerimizde gelecek seçimleri düşünerek değil, gelecek nesilleri düşünerek hizmet etmişiz” şeklinde konuştu.

Samsun milletvekilleri arısındaki tartışma Meclis Başkanvekili Meral Akşener’in adaya girmesi ile son buldu.

İHA

Son Güncelleme: 18.11.2014 18:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.