ELVAN YILMAZ

Ülkemizde gerçek anlamda gazetecilik yapmanın büyük tehlikeli sonuçları vardır.
Soru soran, arayan, kovalayan gazeteciyi bekleyen maalesef sadece acıdır. Hakikate tutkuyla bağlı, dürüstlüğünden taviz vermeyen gazeteci; bizim ülkemizde kötülüklere mahkum edilir…

Büyük gazeteciler yaşı büyük olanlar değil, her zaman en yürekli olanlardır. Büyük gazeteciler düşüncelerinden dolayı kimseye hesap vermeyenlerdir; bedeli ne olursa olsun.

Yakın bir zamanda eski bir dostla hasbıhal ediyoruz. Kendisi siyasetçidir. Bazı gazetecilerin birileri hakkında elinde bazı aleyhte haber olduğunu, bu haberin yayınlanmamasının ise bir bedelinin olduğunu ifade ederek kendilerinden para istendiğini söyledi.

(Bu eski dostun söylediklerinin bir kısmını burada pas geçtiğimi de hemen belirteyim)

Biz bunu biliyor idik. Elbette içimize sızmış gazeteci kılıklıları tehdit ve şantajcıları da biliyoruz. Bunun dışında nasıl başka şekilde insanları dolandırdıklarını da biliyoruz.

Bu adam-lar gazeteci olsa…

BİR: Elinde ne bilgi varsa yazar… Elindeki haber donesinde iftira, karalama yoksa eğer.

İKİ: Namuslu gazeteci tehdit etmez, şantaja başvurmaz (namus sadece bacak arasında değildir.)

ÜÇ: Kişinin özel hayatı ailevi hayatı kendini ilgilendirir. Ta ki, kamusal alana zarar verene kadar…

Yangına su taşıyan karınca vardı bilirsiniz, işte o su döküldü, karınca da öldü.

Şunu da biliyoruz…

Bir insanın onuru varsa her yerde vardır, yoksa hiçbir yerde yoktur.

Demirin tuncuna, insanın p..ne kaldık ise, bu yine bizim acizliğimizden, çaresizliğimizdendir. Çok laga luga yapmamak lazım.  Aczimiz, cellâdımızdır…

Nihai konumuza gelelim…

Gazetecilik hobi değildir. Biz birilerini sevmediğimiz ya da onlardan nefret ettiğimiz için bu işi yapıyor değiliz. Bu bizim mesleğimiz olduğu için gazeteciyiz. Bu mesleğim etik kodları ve sorumlulukları var.

Hiçbir haber gazeteciye sebepsiz yere verilmez. Biri size bir haber ulaştırdığında, haberin kimin çıkarına hizmet ettiğini, kimin karşısında olduğunu iyi tahlil ettikten sonra yayınlanmalı. Ne için kullanıldığınız bilinmeli.

Siz verdikçe, o-nlar daha fazlasını isteyecektir. Biatın sınırı yoktur, köleliğin sınırı yoktur.

Malcolm X’in şöyle alengirli sözü var; “Eğer, dikkatli olmazsanız, gazeteler, mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise çok sevmenizi sağlar.”

Oysa sorun çok basittir…

İsa çarmıha gerilip öldükten üç gün sonra tekrar dirilir ve dirildiği günün akşamında onbir havarisine görünür. Havarilerine selam veren İsa onlara söyle seslenir; “Alın, işte size kutsal ruh! Bağışlayacağınız günahlar bağışlanmış olacak, bırakacağınız günahlar ise kalacak.”

Ancak Hz. İsa’nın 12 havarisinden birisi aralarında yoktur. O da Didimos adıyla anılan Thomas’tır.  Şüpheci Thomas diğer havarilerin yanına geldiğinde ona anlatılanlara inanmaz. Şüpheci Thomas diğer havarilere şöyle der; “Ellerinde çivi izlerini görmedikçe, çivilerin yerine parmağımı değmedikçe ve böğrüne elimi dokunmadıkça size inanmayacağım” der. Ta ki, İsa vücudundaki yaraları Thomas’a dokundurana kadar.

Gazeteci Hz. İsa’nın havarilerinden kuşkucu Thomas gibi olmalı…

Şüphe varsa, şüphe yoktur!

Kuşkusuz…

Kişileri, kurumları eleştirirken, kendi patronunuzu ne kadar eleştirebildiğinizle sınırlı tutun. Kendi patronunuza soramadığınızı başkalarının patronuna da sormayın. Patronunuzun köpeği olmayın.

Çünkü; yaşamdaki en yüce sanat, insanın kendisi olarak kalabilmesidir. Zor olan ruhsal esarettir; fiziksel tutsaklık geçicidir.

Bilirim ki; irade kişiliğin temel taşıdır; iradesi başkasının elinde- hakimiyetinde olanlar saf değiştirmeyi meslek edinmiş, acınası ahlaksızlardır.

Son sözüm şudur: Bu şehirde şeytani bir huzursuzluk var…

Bakınız burası çokomelli…

EDİT: Bundan önceki yazıda, ‘Kimin neresinden yalarsanız, orası sizin kimliğiniz olur’ demiştim. Ancak şu cümleyi unutmuştum:  Yalayanın mumu, sonsuza kadar yanar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cengo 2019-05-10 00:31:24

Sende yala.elvanim işin ne

banner182

banner110