DENEYAP Atölyesi için yer arayışı

Çorum'a kurulacağı açıklanan Deneyap Atölyesi için yer arayışı sürüyor.

15 Ocak 2020 Çarşamba 21:44
DENEYAP Atölyesi için yer arayışı

Geleceğin teknoloji yıldızı olmak isteyen gençlerin yoğun ilgi gösterdiği ve Çorum’a kurulacağı açıklanan Deneyap Teknoloji Atölyeleri için yer arayışı sürüyor.


Vali Mustafa Çiftçi, bugün Belediye Başkan Vekili İsmail Yağbat ile birlikte Deneyap Projesi Teknoloji Atölyeleri için yer baktı. Vali Çiftçi ve Başkan Yağbat daha sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer’i ziyaret etti.

MİLLET BAHÇESİ CİVARI DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ, AMA...
Edindiğimiz bilgilere göre, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri Millet Bahçesi civarında kurulması düşünüldü. Ancak Çorum’un projeye dahil edilen 18 il arasına girmesiyle atölyelerin bir an önce kurulması gerekliliği ortaya çıktı.

DENEYAP İÇİN GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI TEKLİF EDİLECEK
Gelişmeler üzerine Vali Çiftçi ve bakanlıkların yereldeki temsilcileri Akkent Mahallesi’nde bulunan TOKİ Gençlik Merkezi’ni inceledi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri TOKİ Gençlik Merkezi’nin Deneyap Atölyesi için uygun olmadığı görüşünü belirtti.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün KYK ile birleşmesinin ardından mevcut iki kurumun birlikte aynı çatı altında hizmet vermesi amacıyla müdürlük binası Yeniyol Mahallesi Kavukçu Sokak'ta bulunan ve tadilatı tamamlanan yeni binasına taşınacak.

Bu kapsamda Gençlik Spor Müdürlüğü başka bir binaya taşınmak üzere yakın bir zamanda boşaltılacak. Söz konusu binaya TOKİ Gençlik Merkezi ile birlikte Deneyap Atölyeleri kurulması öngörülüyor. Deneyap atölyelerinin gençlik merkezleri bünyesinde koordine edilmesi hedefleniyor.
Bu çerçevede Gençlik Spor Müdürlüğü binasının gençlik merkezi ve deneyap atölyesi olması teklif edilecek.


DENEYAP PROJESİNİN DETAYLARI
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının ortak çalışması sonucu başlatılan proje ile Türkiye çapında 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması amaçlanıyor. Bu doğrultuda çalışmalar yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, daha önce 12 ilde kurulan teknoloji atölyelerinin sayısını 30’a çıkarıyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren önemle üzerinde durduğumuz konuların başında teknoloji üreten insan kaynağımızı geliştirmek geliyor. Sanayi ve teknoloji stratejimizin de en önemli başlıklarından birini bu oluşturuyor. Amacımız, milli teknoloji hamlesini hayata geçirecek araştırmacı, yazılımcı, teknoloji uzmanı havuzumuzu hızlı bir şekilde büyütmek. Bu doğrultuda başlattığımız projelerden birisi de Deneyap Türkiye. Cumhurbaşkanımızın bakanlığımıza tevdi ettiği 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması görevi doğrultusunda bu projeyi hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

BAKAN VARANK BİZZAT AÇIKLADI
Deneyap Türkiye olarak adlandırılan bu uygulama ile ortaokul ve lise seviyesindeki üstün yetenekli öğrencilere 3 yıllık kapsamlı bir teknoloji eğitimi sunduklarını kaydeden Bakan Varank, “Elektronik programlamadan robotik kodlamaya, siber güvenlikten yapay zekaya çeşitli teknoloji başlıklarında atölye eğitimleri ve proje çalışmaları ile geleceğin teknoloji geliştiren neslini yetiştirmeyi hedefliyoruz. Deneyap Türkiye kapsamında bu yıl içerisinde 12 ilimizde eğitimleri başlatmış bulunuyoruz. 80 bin öğrencimizin başvurduğu ilk etapta Anadolu Üniversitesi işbirliğinde titiz bir değerlendirme ile yaklaşık 2 bin üstün yetenekli öğrencimiz eğitim almaya başladı” dedi.
Projenin ikinci etabına geçtiklerini vurgulayan Bakan Varank, “18 şehrimizde daha Deneyap Teknoloji Atölyesi'ni devreye alıyoruz. 18 ilimizde yine iki aşamalı bir seçme sürecimiz olacak. İlk olarak 9 Şubat'ta Atatürk Üniversitesi işbirliğinde bir seçme sınavı yapacağız. Bu sınava 100 bine yakın öğrencimizin başvurmasını bekliyoruz. Başarılı olan öğrencilerimiz Mart ayında ikinci aşama olan uygulama sınavına katılacak. Nihayetinde yaklaşık 3 bin öğrencimiz 3 yıllık bir eğitim programına başlayacak” ifadelerini kullandı.
Deneyap Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı’nda da yer alan önemli bir proje olduğunun altını çizen Bakan Varank, “5 yıllık süreçte yaklaşık 50 bin öğrencimizi bu nitelikli teknoloji eğitiminden yararlandırmayı hedefliyoruz. Deneyap eğitimlerinden sonra da projenin gelişimlerini takip edip desteklemeye devam edeceğiz. Bunun 50 bin gencimizin Türkiye’nin geleceğini şekillendirebilecek bir etki gücüne sahip olacağına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Sosyal medya platformlarından Deneyap Türkiye’nin yeni aşamasını duyuran Bakan Varank, “50 bin teknoloji yıldızı yetiştirme hedefimize adım adım ilerliyoruz. Milli teknoloji hamlesinin kahramanı olacak öğrencilerimizi 18 ilde yapılacak seçme sınavına başvurmaya davet ediyoruz. Son başvuru tarihi 6 Ocak, sınav tarihi 9 Şubat” mesajını paylaşarak, gençleri teknoloji yıldızı olmaya davet etti.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ
Geleceğin bilim adamları, araştırmacıları, girişimcileri olabilecek öğrencileri ortaya çıkarmayı amaçlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri; Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat’ta kurulacak. 100 binden fazla başvuru olacağı tahmin edilen Deneyap için iki aşamalı sınav yapılacak. Şubat ayında yazılı sınavı geçen öğrenciler, Mart'ta uygulamalı sınavda ter dökecek. 18 şehirde yaklaşık yeni 2 bin 900 öğrenci Nisan ayında eğitime başlayacak. Her bir şehirde toplam 160 öğrenci eğitim alacak. Bunların yaklaşık 100’ünün ortaokul, 60’ının lise öğrencisi olması öngörülüyor.
Milli teknoloji hamlesinin itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği ve yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla yola çıkan Deneyap’ta Adana, Ankara, Alanya, Edirne, Erzurum, Hakkâri, Eskişehir, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon’da eğitimlere başlanmıştı. Bu 12 ilde yapılan yazılı seçme sınavına 80 bin öğrenci başvurmuş, bunlardan başarılı olan yaklaşık 5 bin 500 öğrenci uygulama sınavına katılmıştı. İki sınavlı seçme süreci sonunda bin 920 öğrenci eğitim almaya hak kazanmıştı. 12 Deneyap Atölyesi'nde 10 haftalık tasarım ve üretim dersi tamamlanırken, 12 haftalık robotik ve kodlama eğitimi ise devam ediyor.

 

Son Güncelleme: 15.01.2020 23:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.