34 STK destek verdi

Çorum Vicdan Hareketi Suriye zindanlarındaki hanımların zulmüne dikkat çekmek için 34 STK'nın desteğiyle bir basın açıklaması yaptı.

09 Mart 2019 Cumartesi 00:41
34 STK destek verdi

Çorum'da 34 STK'nin desteğiyle zulme dikkat çekildi.

Çorum Vicdan Hareketi Suriye zindanlarındaki hanımların zulmüne dikkat çekmek için bir basın açıklaması yaptı.

PTT Merkez Şubesi önünde düzenlenen basın açıklaması eylemine Çorum’da faaliyet gösteren 34 STK’dan oluşan Çorum Vicdan Hareketi gerçekleştirdi. STK’lar adına açıklamayı Çorum İHH Hanımlar Komisyonu Başkanı Ayşe Uçak Yaptı. Ahmet Usta’nın okuduğu Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan programa çok sayıda erkek ve hanım destek verdi.

İşte o açıklama:

KADIN VE ÇOCUKLARA DOKUNMAYIN!

Bugün 8 Mart 2019. Dünya Kadınlar Günü. Dünya Kadınlar Gününde bombaların altındaki Suriye dahil 110 ülkede, Türkiye’nin tüm illerinde, Çorum’da, Vicdan Hareketi bileşenleri olarak Suriyeli mahpus kadınlar ve çocuklar için meydanlardayız. Buradan,Çorum meydanından Suriye hapishanelerinde acı içinde özgürlük bekleyenleri ve meydanları doldurarak onlar için vicdanları ayağa kaldıranları selamlıyoruz. Biliyoruz ki; mazlumlar ve ezilenler için vicdanın haykırışından daha güçlü bir imkan yoktur.

Vicdan Hareketi tüm çocuklar yaşasın diye; dili, inancı, ırkı fark etmeksizin tüm kadınlar korunsun diye, iki binden fazla Sivil Toplum Kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu uluslararası bir inisiyatiftir.

Çorum’da da otuz dört STK’nın desteğiyle oluşan Vicdan Hareketi insan hayatını korumayı hedefleyen ve herkes için onurlu yaşam isteyen bir merhamet hareketidir. Geçtiğimiz yıl bugün, dünyanın dört bir yanından hanımların bir araya geldiği Vicdan Konvoyu ile 10 binin üzerinde kadın Suriye sınırında buluşmuş ve seslerimizi yükseltmiştik.

Bizler, Vicdan Hareketi Çorum bileşenleri olarak,hukuksuzca tutulan, cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların, çocukların ve erkeklerin özgürlüğü için sesimizi yükseltiyoruz. Tecavüzün, savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına karşıyız. Bu kirli savaşlara ve çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz.

Hapislerde tutulan mazlum her kadın, erkek ve çocuk insanlığın geleceğine dair umudumuzu biraz daha kaybettiriyor.

Suriye savaşı sırasında sayısız savaş suçu işlendi. Uluslararası sözleşmeleri etkili olarak uygulaması gereken devletler, uluslararası yargı mekanizmaları ve uluslararası toplumun bütün bileşenleri sivil insanların, kadın ve çocukların korunmasından sorumludur.

Kadınlar ve çocuklar korunmalı, hiçbir şekilde esir tutulmamalı, taraflarca herhangi bir şekilde pazarlık konusu ve unsuru yapılmamalıdır. İnsan hayatının ve onurunun korunması temel prensiptir. Bu prensibin ve sorumlulukların yerine getirilmesi ancak İNSANLIK VİCDANININ harekete geçmesiyle mümkün olabilecektir.

Bu nedenle, bunca acıya, bu kadar ölüm ve zulme ARTIK YETER diyoruz. Dünyanın her yerinden vicdanların sesi olarak, şehirlerin meydanlarından Suriye’ye sesleniyoruz. Suriye Rejimine ve ortaklarına sesleniyoruz;

Hemen, şimdi tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın. Hemen, şimdi kadınlara ve çocuklara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun. Hemen, şimdi tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi ve çocukları serbest bırakın. Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz.

Suriye Rejiminin hapishanelerindeki cesur ve onurlu kadınlara sesleniyoruz. “Yeryüzünde vicdanlı bir insan kalmadı mı bize yardım edecek?” diyen kadınlara ve çocuklara sesleniyoruz. Sesimizin size ulaştığını biliyoruz. Buradayız ve özgürlüğünüz için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Pes etmeyeceğiz ve sizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Biz şahitleriz ve şahitlik ediyoruz. Mazlumun mazlumiyetine, zalimin zulmüne ve sessiz seyredenlerin mesuliyetine şahitlik ediyoruz. Sadece ve sadece adaletten yana, mazlumdan yana tavır alıyoruz. Biliyoruz ki bu aynı zamanda insanoğlunun geleceğine ve bugün zulmeden zalimlerin masum çocuklarına dahi insani sorumluluğumuzdur.

Dünya Kadınlar Gününü üretenlere sesleniyoruz. Suriye zindanlarındaki zulüm gören, tecavüze uğrayan kadınların çığlığı size ulaşmıyor mu?

Görevini yapmayanlara, eksik yapanlara da şahitlik ediyoruz. Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı vb. tüm uluslararası organizasyonlara, bu savaşın bir parçası olan tüm devletlere, uluslararası insan hakları örgütlerine, yasaları gereğince savaş bölgelerindeki sivillere karşı sorumluluk taşıyan uluslararası Kızılhaçlar, Kızılaylar ve uluslararası insani yardım teşkilatlarına sesleniyoruz.  Haydi, tüm imkanlarınızı seferber ediniz. Masum bir insana özgürlüğünü vermek yeryüzündeki en kıymetli insani yardımdır.

Ve sesimizi duyan herkesi bu hareketi desteklemeye, karar alıcı kişi ve kurumlara mektuplar göndermeye, web sitemizdeki imza kampanyasına katılmaya ve yaymaya, her türlü çabaya ve duaya davet ediyoruz. İnsanoğlunun merhameti ve vicdanının ortak sesi kitle imha silahlarını susturacak, hapishane kapılarını kıracak en büyük güçtür.

Çünkü insanız ve herkes İçin insanca yaşam istiyoruz. Suriye zindanlarındaki son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız.

Son Güncelleme: 09.03.2019 12:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemil demir 2019-03-10 03:00:02

makam sevdalısı STK lara sorun bakalım sungurluda ergülü öğretmen intihar edince sesleri çıktı mı...adam gibi sivil toplumcukuk yapıyorlarsa önce çorum daki zulümleri görsünler.