Gençlik bir nimet ve aynı zamanda emanettir

Özgür-Der'de gündem gençlik oldu.

Gençlik bir nimet ve aynı zamanda emanettir

Özgür-Der'de gündem gençlik oldu.

30 Nisan 2019 Salı 23:39
Gençlik bir nimet ve aynı zamanda emanettir

Özgür-Der Çorum Şubesi 2018-2019 seminer programları kapsamında bu hafta "Dünyevileşme ve Bireyselleşme Tehdidine Karşı Gençlik Çalışmaları" konusu değerlendirildi.

İslami mücadelede gençlerin önemi ve rolü, gençlik çalışmaların da metodoloji sorunu, yaşanan zaaflar ve önerilerin ele alındığı semineri Hüseyin Çağlar ve Eğitimci Alpay Can sundu.

Gençlik döneminin insan hayatının en önemli ve en kritik dönemi olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Hüseyin Çağlar, her bakımdan gelişim, değişim ve etkileşim sürecinin devam ettiği, geleceği şekillendiren eğitimin alındığı, iş ve meslek tercihlerinin yapıldığı bu dönemin önemine değinerek şöyle dedi;

İnsanın hayatı kavrama ve hayat içinde rol alma çabalarının başladığı, çocukluk evresinden çıkan, fıtrat olarak adaletten yana zulme karşı bir duruşu barından gençlik, sahip olduğu dinamizm ve üretkenlik ile her kesimin gözettiği kontrol etmek istediği ve saflarına katmaya çalıştığı bir potansiyeli ifade eder. Bu potansiyele iyi rehberlik eden ve iyi eğiten toplumlar daime kazançlı çıkarlar,

Kuran’ı Kerim ayetleri ve Peygamberlerin mücadelesinde gençlerin rolüne atıfta bulunarak sunumuna devam eden Çağlar, Ashab-ı Keyf kıssası, Tevhid mücadelesinde en güzel örnek  Hz.İbrahim, adanmışlık ve teslimiyetin timsali Hz. İsmail ve Hz.Meryem, Hz.Musa ve üstün ahlak üzere olan Hz.Muhammed (AS) ve onun güzide genç sahabelerinden bahsetti.

Çağlar, “Gençlik bir nimet ve aynı zamanda bir emanettir. İnsan Allah’ın verdiği tüm nimetlerden sorumludur. Gençlerin bu tarihsel sorumluluğu üstlenmede rol model şahsiyetleri tanımaları ve onların bilgi ve birikiminden beslenmeleri zarurettir. Gençlerin enerjisi, imkân ve fırsatlarıyla büyüklerin tecrübelerini bir araya getirip harmanlamak, yarınlarımız açısından göz ardı edilmemesi gereken önemli bir noktadır.” dedi.

Gençleri kuşatmada yaşanan zaaflara değinerek sözlerine başlayan Alpay Can da, kuşak çatışması ve büyüklerin gençleri şekillendirmeye dönük çabalarına değinerek, gençleri sürekli ilgisizlikle, idealist olmamakla, sorumluluk almamakla suçlamanın işin kolayına kaçmak olduğunu, bununda ilerde insanları umutsuzluğa ve atalete sevk ettiğini ifade etti.

SORUMSUZLUK İNSANI DÜŞÜNCESİZ VE MARHAMETSİZ YAPAR

Sorumluluk bilincinin gençlerde aşılanması gereken en önemli özellik olduğunu hatırlatan Can, “Gençlerin hayatta sorumluluk almaması ve uzak durması sadece onlardan değil ebeveynlerinden kaynaklanmaktadır. Sorumsuzluk insanı zamanla daha düşüncesiz ve daha merhametsiz bireylere dönüştürmektedir.” Dedi.

Sosyal medya ve yaşanan bilgi kirliliğine değinen konuşmacı, doğru bilgilenmenin ve metodun önemine vurgu yaparak şöyle devam etti; “Eğitimde eğiten kadar, eğitilenin de özne olduğunu unutmamalıyız. Nesne kabul edilen ve sadece davranışlarını değiştirmeyi hedefleyen, bireyin iradesini yok sayan bir eğitim modeli başarılı olamaz. Anlık dönüşler belki eğiteni memnun etse de, kişi kendisi ile kaldığında olumsuz örnekler ve davranışlar sergilemektedir. Eğitimde söylemden çok, eylem önemlidir. Onların hayatına dokunmalı, dillerini anlamalıyız. Sergiledikleri davranışlarının altında yatan nedenleri araştırmalıyız.

Bilgi vermenin olmazsa olması öncelikle ilgi uyandırmaktır. Gençlerin motivasyonunu artıracak ve değer verecekleri ortamları sağlayarak ve ilgi duydukları konularla daha kolay iletişim kurabiliriz.”

Program soru cevap ve karşılıklı görüş alış verişlerinin ardından sonra erdi.

Son Güncelleme: 01.05.2019 12:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.