Jean Monnet Bursu bilgisi

Hitit Üniversitesi’nde Jean Monnet Burs Programı’na yönelik bilgi günü düzenlenecek.

28 Eylül 2013 Cumartesi 22:32
 Jean Monnet Bursu bilgisi


Hitit Üniversitesi’nde Jean Monnet Burs Programı’na yönelik bilgi günü düzenlenecek.

8 Ekim 2013 tarihinde saat 16.00’da Rektörlük Konferans Salonu’nda lisans son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, lisans 2. veya 3. sınıf öğrencilerine (önümüzdeki yıllar için potansiyel aday olmaları sebebiyle) Akademik ve idari personele (40 yaşından gün almamış olmak koşuluyla) yönelik bilgi günü düzenlenecek.

Jean Monnet Burs Programı

Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatı konusunda uzmanlaşmış personel sayısının artırılması ve AB müktesebatının etkin bir biçimde uygulanabilmesi için gerekli idari kapasitenin oluşturulması amacıyla, AB tarafından finanse edilen ve AB Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Jean Monnet Burs Programı’nın 2014-2015 akademik yılı başvuruları başlayacaktır.

Jean Monnet Burs Programı, AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya üniversiteye eş değer bir kuruluşta yüksek lisans öğrenimi veya araştırma programları çerçevesinde yapılacak akademik çalışmaları desteklemektedir. Başka bir ifadeyle, Jean Monnet Bursları, ülkemizin AB'ye uyum süreci ve AB müktesebatı ile doğrudan ilgili konularda gerçekleştirilecek akademik çalışmalara tahsis edilmektedir.

En az 4 yıllık lisans derecesine sahip olmak koşuluyla hâlihazırda Türkiye’de;

Kamu sektöründe çalışıyor olanlar (Kamu tüzel kişiliğini haiz meslek kuruluşları, odalar ve yerel yönetimler - belediyeler, il özel idareleri- kalkınma ajansları vb. kuruluşlarda çalışanlar dahil),

Özel sektörde çalışıyor olanlar (Sivil toplum kuruluşlarında, şirketlerde, yerleşik yabancı misyonlarda vb. çalışanlar),

Üniversitelerde akademik veya idari personel olarak çalışıyor olanlar (Söz konusu personel “üniversite” kotasından başvuru yapacaktır.) ile Türkiye’deki üniversitelerde;

Lisans düzeyinde son sınıf öğrencisi olanlar (Son sınıf öğrencilerinin burs almaya hak kazanmaları halinde, 2013-2014 akademik yılı içerisinde mezun olmaları şartı aranacaktır. Mezun olamamaları durumunda bursları ertelenmeyecek, iptal edilecektir.),

Lisansüstü (yüksek lisans veya doktora) öğrencisi olanlar başvuru yapabilirler.

2014-2015 Akademik Yılı Jean Monnet Burs Programı kapsamında 170 kişiye burs verilmesi öngörülmektedir. Kontenjana ilişkin genel dağılım ise şöyledir:  %60 kamu çalışanlarına (102 bursiyer), %30 üniversitelere (51 bursiyer) ve %10  sivil toplum örgütleri ve özel sektöre (17 bursiyer) tahsis edilmiştir.

Başvuru şartları ve evrakı ile ilgili ayrıntılı bilgi Jean Monnet Burs Programı web sayfasında (www.jeanmonnet.org.tr) yayınlanacaktır.
Son Güncelleme: 28.09.2013 22:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.