Üniversitenin Akademik Yayın Perfomansı artıyor

Akademik Yayın Perfomansı olarak da adlandırılan, Hitit Üniversitesi öğretim elemanlarının yapmış...

Üniversitenin Akademik Yayın Perfomansı artıyor

Akademik Yayın Perfomansı olarak da adlandırılan, Hitit Üniversitesi öğretim elemanlarının yapmış...

01 Şubat 2015 Pazar 15:49
 Üniversitenin Akademik Yayın Perfomansı artıyor


Akademik Yayın Perfomansı olarak da adlandırılan, Hitit Üniversitesi öğretim elemanlarının yapmış oldukları bilimsel çalışmalar sonucu ürettikleri uluslararası yayınlarının sayısı gün geçtikçe artıyor.


Hitit Üniversitesi’nden Akademik Yayın Perfomansı ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi;


“Üniversitelerin bilimsel üretkenliklerinin en önemli göstergelerinden birisi, Akademik Yayın Perfomansı olarak da adlandırılan, öğretim elemanlarının yapmış oldukları bilimsel çalışmalar sonucu ürettikleri uluslararası yayınlarının sayısıdır. Söz konusu bu performans değerleri belirlenirken, öğretim elemanlarının Science Citation Index (SCI), Social Science Citation Index (SSCI) ve Arts and Humanities Citation Index (AHCI) gibi uluslararası atıf indekslerinde basılmış olan makale sayıları dikkate alınmakta.


Son yıllarda üniversitelerin kendi akademik performanslarını, diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olmak amacıyla ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarda da (University Ranking), yayın sayıları en önemli unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkmakta.


Kısa bir süre önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı tarafından açıklanan üniversite sıralamaları incelendiğinde, Üniversitemiz “Tüm Üniversiteler Genel Sıralaması”nda 2010 yılına göre 16 basamak yükselerek, 94. sıraya yerleşmiştir. “2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralaması”na göre ise 2010 yılında 40. sırada olan Üniversitemiz 2014 yılında 26. sıraya yükselmiştir.


Yakalanan bu başarıda hiç şüphesiz bilimsel yayın performansımızın etkisi büyüktür. En önemli uluslararası atıf dizinlerinden birisi olan Web of Science’ın verilerine göre Üniversitemiz öğretim elemanlarınca yapılan yayınların sayısında her geçen yıl artışlar olmuştur. Bu kapsamda yukarıda anılan uluslararası indeksli dergilerde yayımlanan makale sayımız 2010 yılına göre yaklaşık %203 artarak, 115’e ulaşmıştır.


Yayın sayısına ek olarak dikkate alınması gereken bir başka gösterge de, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısıdır. Bu çerçevede bakıldığında da, 2010 yılında 0.34 olan bu oran, bugün %65’lik bir artışla 0.56’ya yükselmiştir.


Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Alkan, Üniversitemizde evrensel ölçülerde her türlü bilimsel, akademik ve eğitsel çalışma ortamının artık oluştuğunu, çalışma yapmak isteyen herkes için gerekli her türlü fırsatın ve desteğin verildiğini, ülkemize ve daha da önemlisi insanlığa yapacağı çalışmalarıyla katkı sağlamak isteyen her araştırmacımıza desteklerin daha da artarak verileceğini söyledi. Rektör Prof.Dr. Alkan, son 3 yılda BAP birimince verilen yaklaşık 6.500.000 TL’lik proje desteği ile bilişim ve kütüphane altyapısındaki olağanüstü gelişmeler başta olmak üzere isteyen her araştırmacının, hatta öğrencilerimizin de, bilimsel çalışmalar yapmak kaydıyla yurtdışına çıkışlarında ülkemizdeki pek çok üniversitede verilmeyen bütçede ve yaygınlıkta destekler verildiğini, Merkezi Laboratuvarımızın faaliyete başladığını, Teknokentin tamamlanıp, taleplerin alındığını, diğer eğitim binalarının da hızla bittiğini veya yükselmekte olduğunu söyleyerek, Üniversitemizde hep beraber büyük fedakârlıklarla bu çalışmaları gerçekleştirdiğimiz başta akademik ve idari personelimiz ve öğrencilerimiz ile tüm paydaşlarımıza teşekkür ettiğini söyledi.”
Son Güncelleme: 01.02.2015 16:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110