79 işçi alımı için süreç başlıyor

Çorum Müftülüğü'ne alınacak geçici 79 işçi için süreç başlıyor

79 işçi alımı için süreç başlıyor

Çorum Müftülüğü'ne alınacak geçici 79 işçi için süreç başlıyor

09 Mart 2018 Cuma 10:32
79 işçi alımı için süreç başlıyor

AK Parti Çorum Milletvekili TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun Çorum Müftülüğü’ne Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında 79 işçi alınacağını yönelik bilgi notundan sonra İŞKUR’dan ilk açıklama geldi.

İŞKUR’un verdiği bilgiye göre,  Çorum İl Müftülüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere Toplum Yararına Program (TYP) uygulanacak. Toplam 79 kişi 6 ay süreyle istihdam edilecek. Program 9 Nisan -5 Ekim 2018 tarihleri arasında uygulanacak.

Kurumda görev alacaklar kamusal çevre temizliği faaliyetlerinde görev alacak. Asgari ücret ödenecek, finansmanı İŞKUR tarafından sağlanacaktır.

Başvurular 12-16 Mart tarihleri arasında  alınırken, yönetmeliğe göre katılımcılar, geçerli başvurular içerisinden Liste (Mülakat) yöntemi ile belirlenecek.

Öte yandan başvuru şartları, kontenjan ve programla ilgili şu bilgiler verildi;

“Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 16/03/2018 - Cuma gününe kadar (Cuma Dahil), İŞKUR İl Müdürlüğüne veya İlçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren Hizmet Noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden 16/03/2018 Cuma günü (Saat:24:00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler à İstihdam àToplum Yararına ProgramlaràTYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.          

Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 (dokuz) aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir.

Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Mülakat sonrası oluşan listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

Programlara başvuru şartları:

  • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

  • 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak,

  • Açık öğretim hariç öğrenci olmamak,

  • Kamudan emekli, malul aylığı almamak,

  • İş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir

  • Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak,

  • Son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (Kurs ve İşbaşı Eğitim programından) faydalanmamış olmak,

  • Son bir yıl içerisinde Toplum Yararına Programlardan (TYP) dokuz aydan az faydalanmış olmak.

  • 5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanundaki Ek-5 tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler ve Engelli olmaları nedeniyle aylık bağlananlar TYP’ye katılamazlar.

   Mülakat tarihleri ve yeri yerel basın aracılığıyla duyurulacak.

           

                                                                                      

                                              

                     

Son Güncelleme: 10.03.2018 11:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.