Dikkat! 1586 lira cezası var

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini bildirmeyen işletmeleri uyardı.

Dikkat! 1586 lira cezası var

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini bildirmeyen işletmeleri uyardı.

25 Ağustos 2020 Salı 15:27
Dikkat! 1586 lira cezası var

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, 30 Nisan 2020 tarihinden sonra mücbir sebep başvurusunu ve Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini 31 Ağustos 2020’ye kadar internet ortamında süresi içinde giriş yapmayan veya zorunlu hallerde İl Müdürlüğüne yazılı olarak vermeyen işletmelere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 9.Maddesi gereğince 1586.00 (bin beşyüz seksenaltı) TL. idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

İşte o açıklama:

Bilindiği üzere 6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 5.Maddesi gereğince Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 01 Ocak ve 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait (Yıllık Ciro Bilgisi, Kapasite Kullanım Oranı Bilgisi, Çalışan Sayısı, Tüketilen Enerji, Üretim Şekli, Üretim Bilgisi ve Atık Madde Bilgilerini) yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak sistem aracılığıyla internet ortamından on-line olarak veya zorunlu hallerde (sadece sistem arızasında) bağlı bulundukları ilin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne yazılı olarak vermeleri gerekmektedir.

Ancak Sanayicilerimizin 1586.00 TL ‘lik idari para cezasına muhatap olmamaları için İnternet ortamındaki on-line girişlerin son gün olan 30 Nisan 2020 tarihi Covid-19 sebebiyle 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatılmış olup, Yıllık İşletme Cetveli girişini 30 Nisan 2020 tarihinden sonra yapan veya henüz giriş yapmayan işletmeler öncelikli olarak Sanayi Sicil Bilgi sistemi üzerinden MÜCBİR SEBEP BAŞVURUSU yapmak zorundadırlar.

Sanayi işletmelerinin her yıl vermek zorunda olduğu; bir önceki yıla ait faaliyetleri ile ilgili yıllık işletme cetvelini; ‘’Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’’ veya ‘’ https://sanayisicil.sanayi.gov.tr/’’ adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak  ‘’ İşletme ‘’ menüsüne girildikten sonra çıkan ekranda ‘’Belge No ile İşletmemi Getir’’ veya ‘’Kayıtlı İşletmelerim’’ menüsünden işletme çağırılarak Yıllık İşletme Cetveli için gerekli bilgiler doldurulup giriş yapılarak sistem üzerinden İl Müdürlüğüne Gönder butonuna tıklanarak on-line olarak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderilecektir.

30 Nisan 2020 tarihinden sonra mücbir sebep başvurusunu ve Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini 31 Ağustos 2020’ye kadar internet ortamında süresi içinde giriş yapmayan veya zorunlu hallerde İl Müdürlüğüne yazılı olarak vermeyen işletmelere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 9.Maddesi gereğince 1586.00 (bin beşyüz seksenaltı) TL. idari para cezası uygulanacaktır.”

Son Güncelleme: 25.08.2020 19:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.