Ekonomiyi ilgilendiren iki başlık

TKDK ve (OKA) yerelde üretim ve ekonomiyi ilgilendiren iki ayrı konuda açıklama yaptı.

Ekonomiyi ilgilendiren iki başlık

TKDK ve (OKA) yerelde üretim ve ekonomiyi ilgilendiren iki ayrı konuda açıklama yaptı.

17 Haziran 2019 Pazartesi 12:17
Ekonomiyi ilgilendiren iki başlık

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) yerelde üretim ve ekonomiyi ilgilendiren iki ayrı konuda açıklama yaptı.

İlk açıklama TKDK’dan geldi.

 Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çorum İl Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada ise, 8 Mayıs 2019 tarihinde çıkılan IPARD II - 6.Başvuru Çağrı İlanıyla “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi kapsamında süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan ile çiçek soğanı üretim yatırımları, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi yatırımları, zanaatkârlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimi, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, kültür balıkçılığı, yenilebilir enerji tesisleri ile kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları sektörlerine yönelik projelerin destekleneceği bildirildi. Proje başvurularının 8 Temmuz 2019 tarihinden itibaren kabul edileceği ve son teslim tarihinin ise 23 Ağustos 2019 olduğu belirtildi.

İl Koordinatörlüğü açıklamasının devamında şu hususlara yer verildi;

“Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi alt sektöründe tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar ve misel, fide ve fidan, süs bitkileri ve çiçek soğanı yetiştiriciliği için yapım işleri, makine-ekipman alımı, danışmanlık hizmetleri ve görünürlük harcamalarıyla birlikte işletmelerin kendi tüketimleri için yenilenebilir enerji yatırımlarını da içeren 5 bin Avro ile 500 bin Avro arasındaki projeler %55 hibe ile desteklenecektir.

Tıbbi ve aromatik bitki üretiminde TKDK tarafından ilan edilen referans listede yer alan bitkilerin yetiştiriciliği yapılmalıdır. Proje uygulama alanı için açık arazi büyüklüğü tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği haricindeki yatırımlarda maksimum 2 hektar (20 dekar), sera büyüklüğü ve mantar ile misel üretim alanı ise maksimum 1 hektar (10 dekar) olmalıdır.

Depolama binaları ve makine garajlarının inşası ve modernizasyonu, toprak işlemek için bahçe ve tarım ekipmanı alımı, mahsul üretimi için makine-ekipman (pulluk, hasat makinesi, gübreleme makinesi, vb). alımı, hasat sonrası malzemeler (ön soğutma ekipmanları, kasalar, kutular vb.) alımı, bitkilerin üretimi, depolanması/olgunlaştırılması, kurutulması, işlenmesi ve pazarlanması için ekipman alımı ve tesislerin inşası, modernizasyonu veya genişletilmesi desteklenmektedir.

Tıbbi ve aromatik bitkilerden sera şartlarında yetişenlerde dahil olmak üzere, fide-fidan, süs bitkileri ve çiçek soğanı üretimine yönelik olarak örtü malzemesi cam, sert ve uzun ömürlü plastik veya diğer uzun ömürlü materyallerden oluşan seraların inşası da desteklenmektedir. Kısa ömürlü plastik örtü malzemeleri kullanılarak inşa edilen seralar destek kapsamında değildir.

Mantar ve misel üretim ünitelerinin inşası ile gerekli makine-ekipmanların alımı ve tek başına olmamak şartıyla mantar ve misel üretiminin bir parçası olarak kompost üretimi de destek kapsamındadır.

50 kişiden daha az çalışana ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 25 milyon TL’yi aşmayan küçük ölçekli gerçek veya tüzel kişi işletmeleri tarafından yapılacak yeni ya da mevcut işletmelere yönelik yatırımlar destek kapsamındadır. detaylı bilgiye www.tkdk.gov.tr adresinden ya da 444 8535 nolu yardım masasından ulaşılabilir.”

OKA’DAN 3 YENİ HİBE PROGRAMI

Bir diğer duyuru OKA’dan geldi. Açıklamaya göre,, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 3 yeni hibe programı başlatıyor.

2019 yılı teklif çağrısı kapsamında toplamda 34 Milyon TL kaynak tahsis edilen “Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı, Kırsal Kalkınma ve Tarımda Dönüşüm Mali Destek Programı ve Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” şeklinde, 3 yeni hibe programına çıkıyor.

Programların detayları 19 Haziran 2019 Çarşamba günü Çorum TSO Toplantı Salonu’nda saat 14.00’de bilgilendirme toplantısı ile duyurulacak.

Son Güncelleme: 17.06.2019 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.