Projelerinizi hazırlayın

TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü proje başvurularının başlayacağını hatırlattı

Projelerinizi hazırlayın

TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü proje başvurularının başlayacağını hatırlattı

09 Şubat 2018 Cuma 11:33
Projelerinizi hazırlayın

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 12 Şubat 2018’de proje kabullerine başlıyor.

TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü proje başvuruları öncesi bir açıklama yaptı.

21 Aralık 2017 tarihinde çıkılan IPARD II Üçüncü Başvuru Çağrı ilanı kapsamında 252 milyon avroya yaklaşan bir bütçenin kurumun faaliyet gösterdiği 42 ildeki yatırımcılara kullandırılacağı belirtilen açıklamada, çağrıya yönelik olarak İl Koordinatörlüğünce yapılan faaliyetlere de yer verildi.

Çağrı ilanı sonrasında Valilik ziyaretiyle başlatılan tanıtım ve bilgilendirme kampanyasına, İl Genel Meclisi, Çorum Belediyesi, Hitit Üniversitesi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları, diğer kamu kurum ve kuruluş müdürlükleri, ziraat odaları, birlikler, diğer meslek odaları ve basın kuruluşları ziyaret edilerek devam edildiği hatırlatıldı.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Ziraat Odası Başkanlıkları, Mahalle ve Köy Muhtarlıklarıyla yapılan planlamalar sonrasında düzenlenen tanıtım ve bilgilendirme toplantılarına, vatandaşların yoğun katılımları olduğu ifade edildi. İlki Oğuzlar ilçesinde yapılan tanıtım ve bilgilendirme toplantıları, Mecitözü’yle tamamlandı. Toplantılarda TKDK uzmanlarınca yapılan sunumlarda, çağrı detayları ve proje başvurularında izlenecek yol hakkında bilgiler verilerek, yatırımcı adaylarının soruları cevaplandırıldı. IPARD-I döneminde TKDK destekleriyle Çorum’da hayat bulan yatırımlardan oluşan slayt gösterisiyle, yatırım düşünenlere örnek işletmeler izletildi.

Tanıtım ve bilgilendirme toplantılarına ihtiyaç ya da talep durumuna göre devam edileceği bildirilen açıklamada, bundan sonraki süreçte köy bazlı çalışmalara ağırlık verileceği, ifade edildi. 

Bilindiği üzere IPARD II 3.Çağrı kapsamında çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbirinde, bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik projeler desteklenecek. Çorum’da yüzde 55 oranında hibe ile desteklenecek bu tedbire ait yatırımlar için 5 bin ile 500 bin Avro aralığında uygun harcama tutarına sahip projeler 12 Şubat-15 Mart 2018 tarihleri arasında kabul edilecek.

Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbirinde süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerine yönelik yatırımlara yüzde 40 ila 70 arasında değişen oranlarda hibe verilecek. Proje başvuruları 1 Mart-05 Nisan 2018 tarihleri arasında kabul edilecek.

Tüm projelerde yapım işleri, makine ekipman alımı, danışmanlık hizmetleri ve görünürlük harcamaları destek kapsamında olup, yarışabilecek projelerin hazırlanması gerektiği bildirilen açıklamada, İl Koordinatörlüğünün proje hazırlama aşamasında yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduğu ve yatırımcıların proje hazırlıklarını hızlandırmaları gerektiği bildirildi.

TEDBİR ADI

SEKTÖR KODU

SEKTÖR ADI

DESTEK ORANI

BAŞVURU TARİHLERİ

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme

(302)

302-1

Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi

%55

12 Şubat –

15 Mart 2018

302-2

Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi

302-3

Zanaatkarlık ve Katma Değerli Ürün İşletmeleri

302-4

Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri

302-5

Su Ürünleri Yetiştiriciliği

302-6

Makine Parkları

302-7

Yenilenebilir Enerji Yatırımları

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar

(101)

101-1

Süt Üreten Tarımsal İşletmeler

%40-70

1 Mart –

5 Nisan 2018

101-2

Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler

101-3

Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler

101-4

Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler

Son Güncelleme: 09.02.2018 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110