TKDK destekli yatırımları gördüler

İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Odası TKDK destekli yatırımları yerinde inceledi

TKDK destekli yatırımları gördüler

İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Odası TKDK destekli yatırımları yerinde inceledi

11 Ocak 2018 Perşembe 17:10
TKDK destekli yatırımları gördüler

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çorum İl Koordinatörlüğünde, IPARD II Üçüncü Başvuru Çağrı ilanına yönelik bilgilendirme yapmak amacıyla, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’ne bağlı İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası üyeleriyle toplantı yapıldı. Toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası Çorum İl Temsilcisi Özgür Kılıç ve Mimarlar Odası Çorum İl Temsilcisi Ulaş Tokgöz de katıldı.

İl Koordinatörlüğü Şehit Ümit Çoban Toplantı Salonunda yapılan programın açılışında, İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer bir konuşma yaparak, “2017 yılı Aralık ayında kendi mekanlarında bizleri misafir eden her iki oda başkanını ve değerli üyelerini bu defa koordinatörlüğümüzde misafir ediyor olmaktan mutluluk duyuyorum.”dedi.

TKDK’nın IPARD II Üçüncü Başvuru Çağrı İlanına çıktığını hatırlatan Yalvaçer, “42 ilin kullanımına tahsis edilen ve 252 milyon Avro’ya yaklaşan bir çağrı bütçesi olduğunu, illerin kullanımına ayrılmış özel bir bütçe bulunmadığını, doğru hazırlanmış ve hata içermeyen projelerin sıralama kriterlerinden alacakları yüksek puana göre sözleşme imzalamaya hak kazanacağını, süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerindeki projeler için sıralama kriterleri puanlamasında proje maliyetlerinin 30 puana kadar katkı sağladığını ve bu nedenle yapım işleri maliyetlerinin düşürülmesinin önem arz ettiğini söyledi.

TKDK’nın çıktığı bu çağrıda iki ana tedbire yönelik projelere destek vereceğini ifade eden Yalvaçer, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlarda süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerinin yüzde 40 ila 70 arasında değişen oranlarda destekleneceğini, hibe oranlarının değişiminde mevcut işletme, yeni işletme, yatırımın dağlık ya da ormanlık bir alanda yapılıp yapılmadığı ve yatırımcının 40 yaş altında ya da üzerinde olup olmadığının etkili olduğunu, 5 bin ile 1 milyon Avro aralığında uygun harcama tutarına sahip projeler sunulabileceğini, bu sektörlerdeki proje başvurularının 1 Mart-5 Nisan 2018 tarihleri arasında kabul edileceğini, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri içerisinde bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımlarının Çorum’da yüzde 55 oranında destekleneceğini, 5 bin ile 500 bin Avro aralığında uygun harcama tutarına sahip projelerin sunulabileceğini, bu tedbir kapsamındaki projelerin de 12 Şubat-15 Mart 2018 tarihlerinde kabul edileceğini belirtti.

Yerinde Kontrol Birim Amiri Mustafa Akdoğan tarafından gerçekleştirilen sunumla IPARD II Üçüncü Başvuru Çağrısına yönelik bilgilendirme yapıldı. İnşaat maliyetlerinin düşürülmesi, metraj hatalarının giderilmesi, çağrı kapsamındaki değişiklikler ve IPARD I döneminde edinilen tecrübelere yönelik paylaşımlarda bulunuldu. Hazırlanacak projelere yönelik beklentiler aktarılarak sorular cevaplandırıldı.

Toplantı sonrasında teknik gezi kapsamında, TKDK tarafından Mecitözü ilçesinde desteklenen, IPARD I döneminde hayat bulan Hüseyin Erdoğan’a ait 80 başlık süt üretim işletmesi, Elvan Güngören’e ait 120 başlık süt üretim işletmesi ve IPARD II 1.Çağrısında sözleşme imzalanan ve halen inşaatı devam eden Güner Koca’ya ait 48 başlık süt üretim işletmeleri ziyaret edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110