Akın, Mevlid Kandilini kutladı

Çorum Müftüsü Dr. Ahmet Akın, 11 Aralık Pazar günü akşamı idrak edecek mübarek Mevlid Kandilini tebrik etti.

Akın, Mevlid Kandilini kutladı

Çorum Müftüsü Dr. Ahmet Akın, 11 Aralık Pazar günü akşamı idrak edecek mübarek Mevlid Kandilini tebrik etti.

10 Aralık 2016 Cumartesi 09:51
Akın, Mevlid Kandilini kutladı
banner332

Çorum Müftüsü Dr. Ahmet Akın, 11 Aralık Pazar günü akşamı idrak edecek mübarek Mevlid Kandilini tebrik etti.

Akın, “Akşam namazı ile yatsı namazı arasında Ulu Cami`de ve Akşemsettin Camiinde yapacağımız mevlit programlarına ve diğer camilerimizde (Buharaevler Camii, Hz. Ömer Camii, Valide Sultan Camii, Abdibey Camii, Tevhid Camii, Emer Camii, Ceritoğlu Camii, İlim Yayma Cemiyeti Camii) yapılacak olan Vaaz programlarına bütün Çorum halkımızı davet ediyorum. Bu mübarek gece hürmetine Halep`te yaşanan zulmün sona ermesi için Halep`te yaşayan Müslüman kardeşlerimize Allah`tan nusret diliyorum. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizin dünyayı şereflendirmesinin yuvalarımıza ve insanlığa huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Hak’tan temenni ve niyaz ediyorum” dedi.

Çorum Müftüsü Dr. Ahmet Akın, kandille ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“12 Rebiulevvel 571,Müslümanların hatta insanlığın en kutlu günü sabaha karşı dünyanın en büyük ve en mes’ut hadisesi meydana gelmiştir. Başımızın tacı Hz. Muhammed (S.AV.) dünyayı şereflendirmiştir.


Şu bir hakikattir ki Peygamber Efendimiz (S.A.V.) in insanlığa yaptıkları hizmetler pek büyük ve eşsizdir. Onun, Peygamber olarak gönderildiği miladi yedinci asırda dünyanın her tarafı zulümler, karanlıklar ve sapıklıklar içindeydi.O zamanın Arabistan’ında, Doğu Roma’sında İran’ında insan ya vahşi, zalim, merhametsiz ve kaba bir varlıktı. Dağdan getirdiği odun parçasını yontarak tanrı edinen, kendi eliyle yoğurup şekil verdiği helvayı put yaptıktan sonra acıkınca çekip yiyen bir insan kalabalığına Hz. Muhammed (S.A.V) peygamber olarak gönderilmişti.


Hz. Peygamber (S.A.V.) kız evladını, toprağa diri diri gömen, bundan üzüntü ve utanç yerine neşe ve gurur duyan bir kitleden öyle bir millet meydana getirdi ki fertleri merhamet ve nezaketin canlı örneği oldular.


Resulullah’ın yirmi üç yıl içinde meydana getirdiği ve dağları yerinden oynatmak, denizlerikurutmak kadar harikulâde olan muazzam inkılâplara cihan tarihinde bir daha rastlamak mümkün değildi.Hz. Muhammed (S.A.V.) bu başarıları, elbette Allah’ın yardımıyla fakat büyük meşakkatler, aşılmaz güçlükler mukabilinde elde etmiştir.O, Kur’an-ı Kerim’de belirtildiği gibi, “ Mü’minlerin sıkıntıya uğramalarından çoküzülen, mü’minlere çok düşkün, onları esirgeyen” (1) bir şahsiyetti. İslama davet ettiği kimseler Müslüman olmayacaklar diye üzüntüsünden nerede ise kendisini mahvedecekti.(2)


Hulasa, Hz. Peygamber Efendimiz bütün ömrünü insanları Allah’ a davetlegeçirmiş bunun için sevinmiş, bunun için üzülmüş, bunun için harbe girmiş ve nihayet bunun için Allah’a yalvarmıştır.Müslümanlarla Mekke müşrikleri arasında meydana gelen büyük Bedir Muharebesinde, iki ordu karşı karşıya geldiği zaman Rasul-i Ekrem kendinden geçmiş bir halde ellerini göğe kaldırmış: “Ya Rabbi, bugün va’dini yerine getir” diye yalvarmıştır. Okadar kendinden geçmiştir ki ihramı (atkısı) omuzundan düştüğü halde farkına varamamış, secdeye kapanarak:” Ya Rabbi! Şu birkaç canda bugün telef olursa ta kıyamet gününe kadar sana kulluk eden bulunmaz!” demişti.(3)


Rasululah Efendimizin (S.A.V.) bu türlü davranışları, fedakârlıkları karşısında kendimizi hesaba çekerek olursak acaba hangi neticeye varırız? Biz sırası gelince onun ümmeti olduğumuzu söyleriz, ama maalesef bu, çoğu zaman boşbir iddiadan ileriye geçmiyor.


İnsanın, bilhassa çocuk ve gençlerin iyi bir modele ihtiyacı vardır. Onlara örnek olabilecekleri örnek şahsiyetler gösterilip tanıtılmazsa,kötüleri taklit ederek bu boşluğu doldurmaya çalışırlar. 
Su damlaları zaman içinde mermeri bile oyabildiğine göre, yaşımız ne olursa olsun, her birimiz çevremizin etkisi altında kaldığımızı unutmamalıyız. Olumsuz etkilerin izlerini silmek için de zaman zaman kendimizi manevi takviyelerle güçlendirmeye çalışmalıyız. Bu arada örnek kişilerin hayatını okuyup öğrenmek de, maneviyatımıza çeki düzen vermemizi sağlayacaktır. Yüce Allah Peygamberimizi (S.A.V.) bize örnek göstermiş ve onu model almamızı emretmiştir. Şu halde bize düşen görev,onu yakından tanımak, ahlakını ve hayat tarzını öğrenmektir.

Bugün, bütün insanlık olarak intikamı, nefreti, kan dökmeyi önceleyen çağrılara değil, Efendimizin hikmet, merhamet, vicdan, adalet, hak ve hakikat yüklü çağrılarına ihtiyacımız var. Bugün, çoraklaşan yüreklerimizin onun rahmet damlalarıyla hayat bulmasına ve yeniden fethedilmesine çok ihtiyacımız var. Bugün, onun gözüyle insanlığa bakabilmeye, onun yüreğiyle tüm acı ve kederleri hissedebilmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bugün, her yönüyle onu örnek almaya, onun ahlakıyla ahlaklanmaya; sünnetini, benliğimizi her türlü kötülükten koruyacak erdemli tutum ve davranışlara dönüştürebilmeye çok ama çok ihtiyacımız var. 
Salât-u selam, tahıyyat-u ikram, her türlü ihtiram Efendimiz (s.a.s)’e, onun âline, ashabına ve onun yolundan gidenlere olsun.

Bu vesileyle 11 Aralık Pazar günü akşamı idrak edeceğimiz mübarek Mevlid Kandilinizi tebrik ediyor, akşam namazı ile yatsı namazı arasında Ulu Cami`de ve Akşemsettin Camiinde yapacağımız mevlit programlarına ve diğer camilerimizde (Buharaevler Camii, Hz. Ömer Camii, Valide Sultan Camii, Abdibey Camii, Tevhid Camii, Emer Camii, Ceritoğlu Camii, İlim Yayma Cemiyeti Camii) yapılacak olan Vaaz programlarına bütün Çorum halkımızı davet ediyorum. Bu mübarek gece hürmetine Halep`te yaşanan zulmün sona ermesi için Halep`te yaşayan Müslüman kardeşlerimize Allah`tan nusret diliyorum. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizin dünyayı şereflendirmesinin yuvalarımıza ve insanlığa huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Hak’tan temenni ve niyaz ediyorum.”Son Güncelleme: 10.12.2016 09:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316