Anaokulunda dini değerler eğitimine tepki

Eğitim Sen Çorum Şube Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Cemal Gülcihan...

Anaokulunda dini değerler eğitimine tepki

Eğitim Sen Çorum Şube Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Cemal Gülcihan...

16 Aralık 2014 Salı 17:27
 Anaokulunda dini değerler eğitimine tepki


Eğitim Sen Çorum Şube Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Cemal Gülcihan, anaokulunda dini değerler eğitiminin, pedagojiye ve laik bilimsel eğitim anlayışına temelden aykırı olduğunu söyledi.


“19. Milli Eğitim Şurası`nda alınan laik eğitime ve pedagojiye aykırı tavsiye kararları uygulaması için çalışmalar başlatıldı.” diyen Gülcihan, anaokullarında 'değerler eğitimi` verilmesi yönündeki tavsiye kararının, Osmaniye Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü`nü harekete geçirdiğini, Müdürlüğün okullara gönderdiği 21 sayfalık programda, derse besmeleyle başlanması, besmeleyi hecelerken sağa sola, öne arkaya dönme, ellerini şaplatma gibi talimatların yer aldığını kaydetti.


Bu tür bilim dışı ve pedagojik açıdan son derece sakıncalı uygulamalara derhal son verilmesi gerektiğini vurgulayan Gülcihan, şöyle konuştu; “Programda, çocuklara Kuran-ı Kerim dersi de verilmesi de yer alıyor. Buna göre öğrenciye Kuran-ı Kerim`le ilgili genel bilgiler verilecek, Kuran`dan bölümler okunacak, Kuran alfabesinin ilk 5 harfi tekerlemelerle mahreçli olarak çalıştırılacak.


Programa göre anaokulu öğrencilerine şunlar anlatılacak:


Öğrenciler derse selam ve besmele ile başlayacak.


Çocuklara öğretilecek dualar önce öğretici tarafından yüksek sesle tane tane okunacak. Daha sonra duayı önce öğretici sonra çocuklar okuyacak.


Dua pekiştirme günleri yapılacak. Öğrenciye öğrendiği duaları tekrar etme alışkanlığı kazandırılacak.


Haftalık dua çizelgesi oluşturulacak.


Besmele ve 'Allahuekber` hareketli bir şekilde öğretilecek. Çocuk, besmeleyi hecelerken sağa sola, öne arkaya dönecek, ellerini şaplatacak. "Allahuekber" derken, "Kim daha sesli söyleyecek?" gibi sorularla öğrenci motive edilecek.


Kuran öğretiminde masal hikaye anlatımı, etkinlik ve konuya geçiş tekerlemeleri mutlaka kullanılacak.


Çocuğa dua etmenin adabı ve önemi öğretilecek.


Dua ve sureler tecvit kurallarıyla öğretilecek.


Tecvit kuralları (tutma-uzatma-çekme vb) parmak oyunları ya da drama gibi oyunlarla öğretilecek.


Türkiye`de siyasi iktidar eliyle eğitimin bütün kademelerinde, eğitim biliminin ve pedagojinin en temel ilkelerine aykırı bir şekilde "dini eğitim" verilmesi yönündeki fiili uygulamalar sürüyor. Siyasi iktidarın, "dindar nesil" ve "muhafazakâr yaşam tarzı" ifadeleri ile somutlaşan, eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne uygun bir nesil yetiştirme yönündeki uygulamaları anaokullarına kadar indi. Bu durumun son örneği Osmaniye`nin Kadirli ilçesinde görüldü.


Henüz oyun çağında olan, somut ve soyut düşünce yetileri gelişmemiş olan anasınıfı öğrencilerine dini temelli değerler eğitimi dayatması yapılması, 4-6 yaş grubundaki bu çocukların zihinsel gelişim özellikleri dikkate alındığında son derece sakıncalı bir durumdur.


Eğitimin bütün kademelerinde eğitimin niteliğini yükseltmek ve çocukların özgür ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi için en küçük bir adım atmayanların, din ve inanç alanı gibi son derece hassas bir konuda henüz gelişim çağının başında olan anasınıfı öğrencilerine dini değerler eğitimi vermek istemesi asla kabul edilemez. Bu uygulama, eğitim sistemini kendi dünya görüşlerine ve tamamen dini kurallara göre biçimlendirmeye çalışanların bunu yaparken hiçbir sınır ya da kural tanımadığını gösteriyor.


Çocuklarının eğitiminden ve kişisel gelişiminden endişe duyan hiçbir öğrenci velisi, hiçbir eğitimci ileriki yaşlarda çocuklarda farklı kişilik sorunları ortaya çıkarma ihtimali taşıyan bu tür uygulamalara onay vermemelidir.


Türkiye`de yıllardır bizzat iktidar eliyle hayata geçirilen ve birbirinden ayrı olması gereken eğitim alanı ile inanç alanları birbirine karıştırılmaktan vazgeçilmelidir. Eğitim Sen olarak, çocuklarımızın siyasi iktidarın kendi siyasal-ideolojik hedeflerine ulaşmak için kullanılmasına sessiz kalmamız mümkün değildir. Anasınıfı öğrencilerine dini değerler eğitimi, iktidarın "ağaç yaşken eğilir" yaklaşımının somut bir yansımasıdır.


Çocukların somut düşünme evresini 11-12 yaşlarında tamamladığı, özellikle okulöncesi çağındaki çocuklara soyut kavramların öğretilmeye çalışılmasının çocuklarda davranış bozuklukları, korku ve psikolojik travma yaratacağı gerçeği göz önünde bulundurmalıdır.”
Son Güncelleme: 16.12.2014 17:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
laik eğitim istemiyoruz 2014-12-17 08:52:31

laik kemalist eğitimin bilimsel olduğu zırvalarını bırakın artık. hayranı olduğunuz batı dünyası bile laik eğitim ve karma eğitimin başarıyı engellediğini ortaya koyan çalışmalar yaptılar.lai̇k eğitim istemiyoruz. dileyen kendi çocuğuna laik ve karma eğitim verebilir. ancak biz müslümanlar istemiyoruz! eğitimde laiklik dayatmasına hayır!

banner182