‘Biz kazanacağız’

KESK Çorum Şubeler Platformu Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, son yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile onlarca kamu kurumundan toplam 4 bin 464 kamu personelinin daha ‘memuriyetten çıkarıldığını’ yani ihraç edildiğini söyledi.

09 Şubat 2017 Perşembe 13:41
‘Biz kazanacağız’

KESK Çorum Şubeler Platformu Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, son yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile onlarca kamu kurumundan toplam 4 bin 464 kamu personelinin daha ‘memuriyetten çıkarıldığını’ yani ihraç edildiğini söyledi.


KHK ile siyasal iktidarın darbe ile darbecilerle hesaplaşma gibi bir derdi olmadığını belirten Öztürk, “Çünkü OHAL’i kendine ilan ettiğini iddia eden iktidar tam tersine OHAL’i kalıcı hale getirecek tek adam sultasını tesis etmek için elinden geleni ardına koymamaktadır” dedi. Öztürk’ün konuya ilişkin açıklaması şöyle:


“15 Temmuz darbe girişimini iktidarına karşı en küçük bir itirazı dahi susturmanın aracına dönüştüren AKP iktidarının saldırılarına her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak salı akşamı yayımlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile onlarca kamu kurumundan toplam 4 bin 464 kamu personeli daha ‘memuriyetten çıkarılmış’ yani ihraç edilmiştir.


Söz konusu KHK ile bir kez daha görülmüştür ki siyasal iktidarın darbe ile darbecilerle hesaplaşma gibi bir derdi yoktur. Çünkü OHAL’i kendine ilan ettiğini iddia eden iktidar tam tersine OHAL’i kalıcı hale getirecek tek adam sultasını tesis etmek için elinden geleni ardına koymamaktadır.


Bunun için yoksullaştırdığı halkı enflasyona ezdirmekten işçinin grevini yasaklamaya, kamu emekçilerinin sınırlı iş güvencesini yok ederek kapı kuluna çevirmekten, emeği ile geçinen kesimlerden aldığı vergileri, işsizlik fonunu, halkın-kamunun kaynaklarını, varlık fonu adı altında patronlara teşvik kıyağı olarak aktarmaya kadar elimizde kalan son haklarımıza, son kuruşumuza dahi göz diken saldırı dalgasının aradı arkası kesilmemektedir.


ÜNİVERSİTELERDE DERS VERECEK AKADEMİSYEN KALMADI!


Siyasal iktidar son KHK ile yıllardır eğitimin ticarileştirilmesine, çağ dışı hale getirilmesine direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim emekçilerinden, ülkede akan kanın durması için Barış Bildirisine imza atan yüzlerce akademisyenden intikam alırcasına hareket etmeyi sürdürmüştür.  AKP, ömrü darbelere karşı mücadele ile geçen Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlunu dahi KHK ile ihraç edecek kadar gözünü karartmıştır. Bilimin, sanatın ve sanatın yeniden üretiminde temel işleve sahip olan üniversitelerde aydın, demokrat, halkçı akademisyenlerin ihracı ile boşaltılan kadroların kimlerle doldurulacağı ise aşikârdır.

Türkiye’nin  “ilk iletişim ekolü” Ankara Üniversitesinin çok sayıda hocası, ve müzisyen orkestra şefi Prof. İbrahim Yazıcının da aralarında bulunduğu akademisyenlerin sendikamız Eğitim Sen’e bağlı öğretmenlerin bir gecede kurumlarından tasfiye edilmesinin nedenlerinin açıklanmasını bekliyoruz. Hukuksal hiçbir dayanağı olmayan FETÖ ve benzere terör örgütlerine karşı amansız şekilde mücadele eden akademisyenlerin, bilim insanlarının ihracı evrensel üniversite kavramına, etik ve bilimsel değerlere aykırıdır. YÖK ve Hükümet yetkililerinin evrensel hukuk çerçevesinde hareket etmeye çağırıyoruz.

Öte yandan söz konusu KHK ile iktidarın en önemli hedeflerinin başında konfederasyonumuz KESK olduğu bir kez daha ispatlamıştır. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığından ihraç edilen personelin ve Yükseköğretim kurumlarından ihraç edilen akademisyenlerin önemli bir bölümü bağlı sendikamız EĞİTİM SEN üyesidir. İhraç edilenler arasında EĞİTİM SEN Genel Sekreteri Mesut Fırat başta olmak üzere, çeşitli şubelerimizden yönetici ve üyelerimizin bulunması örgütlü mücadelemize tasfiye girişiminin tüm hızı ile sürdüğünü gözler önüne sermektedir.


KESK’İN TARİHİ DARBELERLE MÜCADELE TARİHİDİR!


KESK olarak 78 milyon vatandaşın kamu hizmeti alma hakkı için,  3 milyon kamu emekçisinin hak ettiği insanca yaşam için mücadele ediyoruz. Bunun için en başından beri emek ve demokrasi karşıtlarının hedefinde olduk. Bugün de, 15 Temmuz sonrasında da KESK’i “darbe destekçisi” olarak itham edemeyeceklerini bilenler yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz emek ve demokrasi mücadelemizi “suç” gibi göstermektedir. Bizler 12 Eylül’de de, 28 Şubat’ta da, 15 Temmuz’da da darbeye “hayır” dedik. FETÖ terör örgütü bahanesiyle bu ülkenin demokratik ve bilimsel eğitimi savunan öğretmenlerine, akademisyenlerine yönelik bu tasfiyeyi kabul etmiyoruz. Demokrasi ve insan haklarını ağızlarından düşürmeyenleri samimiyete çağırıyoruz.

Tekrar üstüne basa basa vurguluyoruz. Bir sendikanın, konfederasyonun;  anayasa ile yasalarla, ülkemizin altında imzası bulunan uluslararası sözleşme ve anlaşmalarla güvence altına alınmış bulunan sendikal hak ve özgürlükleri kullanması “suç” değildir. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüğü için açığa alınan, ihraç edilen yönetici ve üyelerimiz de “suçlu” değil, kamu emekçileri mücadelesinin onurudur.

KESK olarak, hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanların ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacağız. 
Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her türlü yasa dışı girişim ve saldırıya rağmen, hukuksal ve örgütlü mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.

İhraç edilen, açığa alınan tüm üyelerimiz tekrar görevlerine dönene kadar dayanışmayı daha da büyüterek mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Tüm bu antidemokratik ihraç kararlarına, baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz.”


Son Güncelleme: 09.02.2017 13:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.