Çorum'da Doğu Türkistan sloganları

Çin’in Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza uyguladığı zulme Çorum'dan da tepki var.

04 Aralık 2022 Pazar 18:05
Çorum'da Doğu Türkistan sloganları

Çin’in Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza uyguladığı zulme tepkiler artıyor.

Anadolu Gençlik Derneği Çorum Şubesi Saat Kulesi Meydanı’nda yaptığı basın açıklaması eylemi ile Doğu Türkistan’da yaşananlara dikkat çekti.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Çorum Şube Başkanı Mehmet Göle, dünyanın her neresinde zulüm gören, mağdur ve mazlum olan bir insan varsa bunun sorumluluğunun hiç şüphesiz Müslümanların ve vicdan sahibi insanların üzerinde olduğunu belirtti. Sömürgecilerin yağma ve talanlarının dünyayı yaşanmaz hale getirdiğini kaydeden Göle, “Adil bir düzenin hakim olması gerekirken, uluslararası anlaşmalar ve insan hakları olarak sunulan bazı iki yüzlü söylemler güçlülerin zayıfları ezmesine sebep olmaktadır. Dünya tarihinde yaşanan binlerce savaşa rağmen barış ve adalet sağlanamamış, aksine tüm anlaşmalar ve Avrupa Birliği, NATO gibi kuruluşlar başta olmak üzere uluslararası birçok kuruluş emperyalizmin ve sömürgeci anlayışın güçlenmesine sebep olmuştur." dedi.

‘ÇIKARLARI HER TÜRLÜ KUTSALIN ÜZERİNDE’

Çıkarlarını her türlü kutsalın üzerinde tutan ülkelerin, zayıf bırakılmış ülkeleri ve halkları ezmeye devam ettiğini vurgulayan Mehmet Göle, “Emperyalizm, işgallerle, iç savaşlarla, şiddet ve korkuyla, baskı ve tahakkümlerini sürdürmektedir. Mevcut dünya düzeninde İslam ülkeleri ve Müslüman halklar ya ABD, İngiltere, İsrail safında yer almaya ya da Rusya-Çin ikilisinden birine sığınmaya zorlanmaktadır. İslam coğrafyasında ise vesayet rejimleri bulunmaktadır.

'BAĞIMSIZ İSLAM ÜLKELERİNDE EMPERYALİZMİN ÜSLERİ VE ASKERLERİ'

Bağımsızlığını ilan etmiş birçok İslam ülkesinde emperyalizmin üsleri ve askerleri bulunmakta, bu ülkelerin asker ya da sivil yöneticileri de maalesef tüm icraatlarını vesayet altında yürütmektedir. İslam ülkelerinin küresel güçlere bağımlı oluşları ya da küresel güçler arasında denge politikaları izlemek zorunda kalışları, haksızlıklar karşısında ya göstermelik tepki vermelerine ya da susmalarına yol açmaktadır”şeklinde konuştu.

'ÇİN İŞGAL ETTİ, ŞİMDİ DE KATLİAMLAR YAPIYOR'

Emperyalist ve katil Çin Devleti’nin, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da her türlü yöntemi kullanarak sistematik katliamlar gerçekleştirdiğini dile getiren Göle, “2016 yılından bu yana 3 milyonu aşkın kardeşimiz, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı kısırlaştırma programlarına tabi tutuldu. Ayrıca hastalık ve salgın bahane edilerek insanlar Çin yönetimi tarafından evlerinde ölüme terkediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise çıkan yangına müdahale edilmeyerek arasında çocukların da yer aldığı Uygur Türkü kardeşlerimiz şehit oldular. Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimizin birçok temel haktan mahrum bırakıldığına, inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığına, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlandığına, psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair acı gerçekler hepimizi derinden yaralamaktadır. Çin’in bu baskılara gerekçe olarak tüm Müslüman Doğu Türkistan halkını şiddetle ilişkilendirmesi de kabul edilemez. Tam tersine insanların temel hak ve özgürlük talepleri karşısında Çin yönetiminin baskı ve tahakküm uygulaması bir şiddettir.

'TÜRKİYE VE İSLAM ÜLKELERİ SES VERMELİ'

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır. Ayrıca bilinmelidir ki sadece üzüntümüzü belirtmek, sadece miting ve açıklama yapmak artık tek başına yeterli değildir. Zulmü durdurmak ve mazlum kardeşlerimize yardımcı olmak için eylem gerekmektedir. Kuklalara karşı hamasete dayalı söylemler geliştirip kuklacılara teslim olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam ülkelerinin hak ve adalet ekseninde güç birlikteliği yapmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tüm yeryüzünde adil bir düzenin kurulması için gayret etmekten geçer. Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır. Bilinmelidir ki, bizler Anadolu Gençliği ve Milli Gençlik olarak, tüm zulümlerin ve bu zulümlere dolaylı ya da doğrudan destek veren kirli iş birliklerinin karşısındayız”

Son Güncelleme: 05.12.2022 10:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2022-12-04 19:17:09

Bütün Avrupa ülkeleri çinin kardeşlerimize yaptığını meclislerinde soykırım olarak tanıdı ama biz kendi özümüzü meclisimizde tanıyamıyoruz. Niye çinden para gelecek swap anlaşması yapılacak diye yazık valla suriyeliye bak kendi özünü ezsinler gıkın çıkmasın sonra çık milliyetçilikten bahset.

Avatar
AKP bir şey diyormu 2022-12-04 18:20:45

Ya arkadaş toplantıya AKP'liler katılıyor. AKP yönetimi Çin'e karşı bu konuda en ufak bir şey demiyor. Bu ne yaman çelişki. Allah akıl fikir versin. Daha ne diyeyim

Avatar
Kenann 2022-12-05 07:53:41

İnsanî Değerler Platformununa tabi olan Dernek yöneticileri bu zulme neden sezsiz kalıyorsunuz.. Sizde irade yok, birileri talimat verirse sahne alırsınız.. yazıklar olsun..

Avatar
Çorum 19 2022-12-05 01:02:51

Çin'e kafa tutmak maça ister İsrail'e kafa tutmak maça ister ABD'ye kafa tutmak maça ister ne gücün var da ne yapacaksın savaş açıp doğu turkistani mi kurtaracak sin ne yaptılar tüm müslüman dünyası filistini kurtarabildi mi birbirimize propaganda siyasi sömürü o kadar pratikte hiçbir ağırlığı yok dünya Çin'in Tibetli işgaline ne yapıyor NATO ab ABD diye rusyayla ukraynayi Suriye'yi Irak'ı libyayi kirdirtmadilar mi