‘Devlet okullarına öğrenci başına bütçe ayrılmalıdır’

Eğitim-Bir-Sen Şube başkanı Tahir Eşkil, tüm devlet okullarına öğrenci başına bütçe ayrılması gerektiğini bildirdi.

‘Devlet okullarına öğrenci başına bütçe ayrılmalıdır’

Eğitim-Bir-Sen Şube başkanı Tahir Eşkil, tüm devlet okullarına öğrenci başına bütçe ayrılması gerektiğini bildirdi.

17 Ağustos 2014 Pazar 15:03
 ‘Devlet okullarına öğrenci başına  bütçe ayrılmalıdır’


Eğitim-Bir-Sen Şube başkanı Tahir Eşkil,  tüm devlet okullarına öğrenci başına bütçe ayrılması gerektiğini bildirdi.


Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 250 bin öğrenciye değişen miktarlarda teşvik bağlamında burs verecek olmasının  sevindirici ve takdir edilesi bir girişim olduğunu belirten Eşkil, söz konusu teşvikten gerek özel okullarda gerekse devlet okullarında okuyan/okuyacak başarılı öğrencilerin faydalanacak olmasının da ekonomik ve sosyal eşitliğin sağlanması anlamında yerinde olacağını belirtti.


Eşkil, konuya ilişkin yaptığı açıklamada,"Söz konusu uygulamanın içeriği ve boyutları itibariyle genişletilerek tüm devlet okullarına öğrenci başına ödenek şeklinde "okul bütçesi" oluşturulmasına imkân sağlayacak şekilde düzenlenmesi arzu edilir ve beklenir bir gelişmedir. Zira, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin büyük bir kısmının personel ödemelerine ayrıldığı ve bu payın giderek yükseldiği bilinen bir gerçektir. Son yıllarda GSMH'dan eğitime ayrılan pay artırılsa da bu esas olarak personel giderleri ile okul ve sınıf sayısının artırılması gibi niceliksel harcamalara münhasır olup, mevcut okulların mesleki ve teknik donanımının ve yeterliliğinin geliştirilmesi yönünde atılan adımlar ve bu alandaki gelişmeler memnuniyet verici olsa da yeterli değildir. Bu özellikle mesleki ve teknik eğitim verilen okullarda kendini göstermektedir. Okul ve sınıf sayısındaki artışa paralel olarak mevcut okulların yeterliliklerinin, teknik donanımlarının geliştirilmesi, eğitim araç-gereçlerinin sayısı ve kalitesinin artırılması eğitimin kalitesini de artıracağı gibi öğretmenlerin daha verimli çalışmalarını da sağlayacaktır." ifadelerine yer verdi.


Günümüzde okul ve derslik sayısının geçmiş yıllara nazaran önemli ölçüde artmış olsa da artışın sadece nicel anlamda kaldığını, fiziki altyapı, donanım ve yardımcı personel yönünden okullara gerekli katkının sunulamadığını savunan Eşkil, şöyle dedi; "Hizmetli, kaloriferci, güvenlik görevlisi gibi eğitim-öğretimin güvenli, sağlıklı ve düzenli yürütülmesi için elzem olan yardımcı personel yönünden okullarımızın büyük kısmı eksik istihdam sorunuyla baş başa kalmış durumda. Her ne kadar İş-Kur üzerinden personel görevlendirilmesi yapılmakta ise de sonuçta temel konu, okulun bu giderleri karşılayacak gelirinin olup olmamasıdır. Mevcut okulların çok küçük bir yüzdesinde hizmetli kadrosu bulunmakta olup yardımcı personel istihdamı okul-aile birliklerinin üstlenmesine terk edilmiş durumdadır. Okul-Aile Birliklerinin personelin ücret, vergi, sosyal güvenlik ödemeleri gibi sabit masraflarını karşılayacak kadar gelire sahip olmadığı okullarda ise bu ihtiyacın karşılanması okul idarecilerinin omuzlarına bırakılmıştır. Gelir yetersizliği ve eksik istihdamın bir diğer veçhesi ise hizmetli yetersizliği nedeni ile okulların temizliği ve hijyeninin yeterince sağlanamaması nedeniyle okul, çevre, öğretmen ve çocuk sağlığı açısından ortaya çıkan risktir.


Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığı dikkate alındığında okulların olağan bakım-küçük tamirat giderleri, temizlik malzemesi alımı, olağan kırtasiye giderleri ve en önemlisi hizmetli ve güvenlik görevlisi alımı gibi zorunluluk arz eden mal ve hizmet alımlarını ne şekilde karşılayacakları sorunu halen izaha muhtaç durumda ve çözüm beklemekte olduğunu söyleyen Eşkil, "İşte bu noktada özel ve devlet okullarında okuyan öğrencilere teşvik ödemesi yapan hükümetten ve Bakanlıktan beklentimiz, tüm devlet okullarına eğitim-öğretimin sağlıklı, verimli ve etkin yürütülmesi için zorunlu olan mal ve hizmet alımlarında kullanılmak üzere öğrenci başına belirlenecek bir miktar üzerinden ödenek aktarılarak "okul bütçeleri" oluşturulmasıdır. Bu konuda Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin gerekli adımları atmasını bekliyoruz.”Son Güncelleme: 17.08.2014 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110