'Doğruculuk ve tenkit perdesi arkasından yıkıcılığa taraftar değilim'

İslam Hukuku Profesörü hemşehrimiz Prof. Dr. Karaman: "Doğruculuk ve tenkit perdesi arkasından yıkıcılığa taraftar değilim." dedi.

26 Eylül 2021 Pazar 22:12
'Doğruculuk ve tenkit perdesi arkasından yıkıcılığa taraftar değilim'

İslam Hukuk Profesörü hemşehrimiz Prof. Dr. Karaman: "Doğruculuk ve tenkit perdesi arkasından yıkıcılığa taraftar değilim." dedi.

Karar gazetesi yazarı Akif Beki'nin Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan yazılarında ve Whatsapp gruplarında “Bu iktidardan pek çok beklentiniz gerçekleşti, camiayı hayretle izliyorum, bak demedi demeyin, sonra Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz, iktidara zarar verecekse haksızlık ve yanlışlardan şikayetle doğruları söylemek caizdir diyemem.” uyarılarını yaptığını hatırlattığı Fıkıh Profesörü hemşehrimiz Hayrettin Karaman eleştirilere yanıt verdi. Karaman, "Doğruculuk ve tenkit perdesi arkasından yıkıcılığa taraftar değilim"

"Sayın Erdoğan ve kadrosunun iktidarı hakkındaki yaklaşım, görüş ve yazılarımı eleştiren bazı kimseler ile son günlerde WhatsApp’ta yaptığım yazışmalardan bir karşılıklı konuşma tertip ettim" diyen Karaman yazısında şunları paylaştı:

-Ne yani, iktidarı tenkit etmek caiz değil mi, bunca eksikler, kötülükler var, susup oturacak mıyız?!

H.K. -Sıhhatli tarafı görmeyip yalnızca hasta tarafı görmek, onu da abartmak, tedavi ve ıslah adına olmayacak şeylerden bahsetmek, herkesin kendini muslih ve mürşid sanması, tenkit ediyorum diye yıkıcılara destek vermek… işte bunlar olmamalı. Usulünce tenkit elbette gerekli. Tenkit eden ve yol gösteren kişiler kendi ihtisas alanlarını aşmamalı. Talep edilen şeyler mevcut şartlarda mümkün ve asıl amaç bakımından faydalı ve zamanı gelmiş olmalı.
Daha fazlasının peşinde koşarken elde edilmiş kazanımları kaybetme hesapsızlığından sakınılmalı.
Unutmayalım; bu ülke yalnız bize ait değil. Farklı inanç-inançsızlık dünya görüşü ve hayat tarzına sahip milyonlar var. Ülkeyi yöneten dengeyi korumazsa kaos çıkar kaybederiz.

'BİN YILDAN BERİDİR VAR'

H.K. -Bu eksikler, aksaklıklar, suistimaller nefse mağlup olmalar, mal-kadın-mevki imtihanını kaybetmeler, vazifeye zengin başlayıp yoksul veya aynı servet ile çıkacak yerde yoksul başlayıp haram-helâl demeden zengin olmalar… yirmi yıldan beri değil, bin yıldan fazladır var!

Eski zamanlarda bunları dile getirenlerin dillerini kesiyorlardı, şimdi hiç değilse yalnızca uçlanma yolu tıkanabiliyor. Bunu göze alanlar ıslah niyetiyle ve muhalefet, kin vb. yüzünden gerçekten sapmaksızın, yanlışı söyleyip doğrunun gerçekleşme yolunu gösterebilirler. Buna engel olan yoktur.

Her zaman tekrar ediyorum ve edeceğim:

Daha sağlam bir gemi bulmadan denizin ortasında çürümüş dedikleri ama kendilerini az çok değerleri ile taşıyan gemilerini batıranlar geçmişi, hâli ve geleceği hâmil olarak batarlar.

Ey basiret sahipleri!, Yakın ve uzak tarihten ibret alın!

-Çürümüş gemiyi batırmadan, bir yandan onu korsanlara yem etmemeye çalışırken diğer yandan da daha sağlam bir gemi yapmaya çalışanlara ya da mevcut gemiyi düzeltmeye/yenilemeye çalışanlara selâm olsun.

H.K. -Çürümüşlüğün ölçüsü görecelidir. Daha sağlamını yapmak için gemiyi terk ederseniz zaten korsanlara bırakmış olursunuz.

Sağlam yapı sağlam malzeme ile olur.

Ortalık sağlam ve kullanınca bozulmayacak malzeme ile dolu mu? Ya mevcut kumaşla elbiseyi dikip dayandığı kadar giyeceksiniz ya da başka kültür, din ve medeniyetin terzisine işi bırakacaksınız.
Hâsılı ben ıslaha yönelik yapıcı tenkit ve tavsiyeye taraftarım; doğruculuk ve tenkit perdesi arkasından yıkıcılığa taraftar değilim.

Benden de selam olsun!

-Önünüze kurtlu bulgur koysalar pirinci aramaktan vazgeçip bunu yer miydiniz?

H.K. -Yemeyince açlıktan öleceksem daha temizini buluncaya kadar yerdim. Hayatta kalınca da temizlemek için elimden geleni yapardım. Yaparken de iyi olanı da görür “Bu iyi”, kötü olanı da görür “Bu kötü” derdim. Bunu derken de uygun üslup, zaman ve mekânı seçerdim.

Bir teyit ve güzel tavsiye

-Katılıyorum Üstad; sağlam yapı sağlam malzeme ile olur. İnsanları sağlamlaştırmak/bilinçlendirmek de gerekir ki sağlam devlet olsun. Yapıcı tenkit, ıslah; bunları da ihmal etmemek, her daim güzel bir dille uyarmak gerekir. Bunlar bize düşenler. Devlete, iktidara, sivil toplum örgütlerine, öğretmenlere, sanatçılara, medyaya, sosyal medyaya ve toplumun diğer kesimlerine de düşen görevler var. Herkes üzerine düşeni yaparsa daha güzel bir ülke hâline geliriz. Duamız da bu yönde.

Karaman 13 Haziran 2019 yılında yayımlanan “Doğrucu Davud olmak” ve 14 Haziran 2019'da "Kötüyü ayıklamak (Ayıkla pirincin taşını)" başlıklı yazılarında da benzer görüşleri ifade etmişti.

KAYNAK:T 24

Son Güncelleme: 27.09.2021 09:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayrettin bey 2021-09-27 09:42:33

Değerli hocam öncelikle çoruma halil ibrahim aşgın ı getirdiğin için büyük bir vebal içerisinde olduğunu bilmemizi istiyorum hak etmeyen bir kişiyi yanlış yönlendirilerek doğru adam gibi tanıtıp reisi yanlışa sürüklediniz siZin gibi değerli bir kişiden bu hareket beklenmezdi inş bundan sonraki süreçte böyle davranmazsınız

Avatar
Ahmet 2021-09-27 11:57:05

Yalanı övmeye de başladınız. Sıradaki ne merak ediyorum.

Avatar
İtiraf 2021-09-27 12:11:56

Din iman bir yere kadarmış demekki.. Çıkarlarınız için yaşadığınızı biliyorduk.. Sizin dininiz emevi dini para dini çıkar dini.

Avatar
Birbilen 2021-09-27 09:30:22

Nisa 135-EY IMAN EDENLER! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutun Allah için sahitlik eden kimseler olun...... diye devam ediyor. Sonundada Allah herşeyden haberdardır. Diye bitiyor. Başka diyecekbirsey yoktur.

Avatar
Çorum'lu 2021-09-27 15:49:37

Çorum ve Çorumluları uyutuyorlar. Uyumaya devam Çorum.....

Avatar
Hocaaam 2021-09-27 19:56:08

Bir insana hiç mi güzel bir şeyler yazılmaz! Hiç merak ettiniz mi? Yeter artık. Dinden imandan çıktık.
Şunu kabul et ki; doğruları da söylesen insanlar yanlış anlıyor. Ne olur doğruları da söyleme. Emekliliğin tadını çıkart. İnsanlar tersini anlıyor

Avatar
Corum 19 2021-09-27 21:11:43

MaaşAllah maasAllah bu gidişle toplumu deist yapmanıza ramak kaldi

Avatar
Secmen 2021-09-27 14:37:38

Belediye başkanlığı seçiminde çoğunu halk değil kendi istediklerini getirdiler halk ile kötü ol önemi yok ilçe başkanı il başkanı veliler onlarla iyi ol yeter genel merkez onlara güvenerek onaylıyor adaletli davranılması sonradan gelen aday gösterildi bir dakiaday adaylarında kaç kişi başvuracak vakalim