Engellilikte farkındalık eğitimi gerçekleştirildi

Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Engelli Öğrenci Birimi Temsilciliğince farkındalık toplantısı düzenlendi.

Engellilikte farkındalık eğitimi gerçekleştirildi

Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Engelli Öğrenci Birimi Temsilciliğince farkındalık toplantısı düzenlendi.

08 Aralık 2016 Perşembe 09:41
Engellilikte farkındalık eğitimi gerçekleştirildi
banner332

Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Engelli Öğrenci Birimi Temsilciliğince farkındalık toplantısı düzenlendi.

Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selen Özakar Akça ile Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Engelli Öğrenci Birim Temsilcisi Öğr. Gör. Tuğba Gülen tarafından sunumlar yapıldı.

Toplantıya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ömer Faruk Karakaş, Bölüm Başkanları, Öğretim Elemanları ve Yerel Yönetim, Bankacılık ve Sigortacılık, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Büro Yönetimi ve Sekreterlik ile İşletme Yönetimi Programlarından öğrenciler katıldı.

Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Selen Özakar Akça “Engelliliğin Nedenleri” hakkında bilgi verirken, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Engelli Öğrenci Birim Temsilcisi Öğr. Gör. Tuğba Gülen de “Engellilerle İletişimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlara” değindi.

“Engelliliğin Nedenleri” hakkında konuşan Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Sn. Selen Özakar Akça, “Engellilik durumunun oluşmasına neden olan faktörler; doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası olmak üzere 3 başlık altında toplanabilir. Anne adayının kullanmış olduğu ilaçlar, geçirdiği hastalıklar ve anne adayının maruz kaldığı durumlar engelliliğe yol açabilmektedir.

Bunlardan birkaçı maruz kaldığı gıda ya da madde, menenjit, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar olarak sayılabilir. Ayrıca bebeğin anne karnındayken radyasyona, X ışınlarına maruz kalması, annenin sigara alkol ve uyuşturucu kullanımı fetüsün gelişimini olumsuz olarak etkileyebilir. Bu nedenle her insanın engellilik için potansiyel olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Engelli Öğrenci Birim Temsilcisi Öğr. Gör. Tuğba Gülen, “Engellilerle İletişimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” hakkında ”Engelli birey ile iletişimde temel kıstas, engelli bireyi kendine özgü kişiliğe sahip, kendi kararlarını kendisi verebilen biri olarak görmektir. Onlar yalnızca özel durumlarından dolayı farklı ihtiyaçları olan insanlardır ve iletişim sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu ihtiyaçlar dışında diğer tüm insanlar gibi saygı görmek, dikkate alınmak isterler. Bu nedenle iletişim sırasında diğer insanlara nasıl davranıyorsanız engelli bireye de öyle davranın.

Durumları nedeni ile gösterilen aşırı ilgi ya da görmezden gelme, onları olumsuz
 etkiler” diye konuştu. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları ve öğrencilerinin yoğun katılım sağlandığı toplantıda, bireylerde engellilik farkındalığının oluşturulması için kamu spotu gösterildi.

Program hakkında konuşan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ömer Faruk Karakaş engelli bireylerin varlığının dün de bugün de ve yarın da sosyal bir gerçek olarak var olacağını, hayata ve mesleklerine hazırlanmaya çalışılan Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin bunun farkında olmasının son derece önemli olduğuna, bu konuda özellikle Havacılık, Turizm, Yerel Yönetimler, Bankacılık, Büro Yönetimi ve İşletme Yönetimi gibi meslek hayatlarında toplumsal alanın  önemli merkezlerinde istihdam edilecek bugünün öğrencilerinin bu anlamda bir farkındalık düzeyine ulaşması toplumsal düzenin kalitesini kat be kat yükselteceğine vurgu yaparak Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Selen Özakar Akça ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Engelli Öğrenci Birim Temsilcisi Öğr. Gör. Tuğba Gülen’e teşekkür etti.

Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Selen Özakar Akça programın hazırlanması, geniş katılım ile de amacına ulaşması konusunda verdiği destek için Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Işık’a ve Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ömer Faruk Karakaş’a teşekkür etti. Öğrencilerden gelen soruların, konuşmacılar tarafından cevaplandırılmasının ardından toplantı sona erdi.Son Güncelleme: 08.12.2016 09:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316