'Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir'

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Bıyık ve Prof. Dr. Nurcan Baykam ile birlikte, İlahiyat Fakülteleri arasında en fazla teşvik puanı toplayarak birinci olan İlahiyat Fakültesini ziyaret ederek elde edilen başarıdan dolayı buna katkı sağlayan öğretim elemanlarına teşekkür etti.

'Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir'

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Bıyık ve Prof. Dr. Nurcan Baykam ile birlikte, İlahiyat Fakülteleri arasında en fazla teşvik puanı toplayarak birinci olan İlahiyat Fakültesini ziyaret ederek elde edilen başarıdan dolayı buna katkı sağlayan öğretim elemanlarına teşekkür etti.

30 Haziran 2016 Perşembe 11:30
'Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir'
banner181

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Bıyık ve Prof. Dr. Nurcan Baykam ile birlikte,  
İlahiyat Fakülteleri arasında en fazla teşvik puanı toplayarak birinci olan İlahiyat Fakültesini ziyaret ederek elde edilen başarıdan dolayı buna katkı sağlayan öğretim elemanlarına teşekkür etti. 

2015 yılında uygulamaya konan akademik teşvik puanları baz alınarak hazırlanan Devlet Üniversiteleri Sıralaması (DÜS)’na göre ülkemizdeki İlahiyat Fakülteleri arasında en fazla teşvik puanı toplayarak birinci olan İlahiyat Fakültesini ziyaret  etti.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Haklı, dekan yardımcıları ve bölüm başkanlarının hazır bulunduğu görüşmede genel olarak fakültenin mevcut durumu ele alınıp değerlendirildi.

Rektör Prof. Dr. Alkan, “Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir”


Samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Kendi alanında, içinde ülkemizin en köklü fakülteleri olan 100 civarındaki ilahiyat fakültesi içerisinde İlahiyat Fakültemizin çok büyük bir başarı göstererek 1. sıraya yerleşmesi gerçekten çok önemli ve anlamlıdır. 2015 yılı akademik teşvik uygulamasından Üniversitemizde 112 öğretim elemanının 30 taban puan üzerinden puan alarak faydalandı ki, bu öğretim elemanlarından 11’inin İlahiyat Fakültemizden olduğu görülmektedir. Hiçbir başarı tesadüf değildir; başarı ancak gerekli ortam ve gayret neticesinde elde edilir” dedi. 1992 yılında kurulan İlahiyat Fakültesi’nin 2006 yılında Hitit Üniversitesi’nin kurulmasıyla Gazi Üniversitesi’nden ayrıldığında burada sadece lisans eğitimi verildiğini ve öğrenci sayısının 90’ın altında, öğretim elemanı sayısının da 46 olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, “2011 yılında göreve geldiğimizde 630 lisans, toplam iki programda 103 lisansüstü (yüksek lisans) öğrenci sayısına ulaşıldığını; fakat 2006’dan 2011 yılına gelindiğinde öğretim elemanı sayısının 46’dan 42’ye düştüğü görmekteyiz. İlahiyat Fakültemizde şu anda 1.390’ı lisans; yeni açılan lisansüstü programlarla 3’ü yüksek lisans ve 2’si doktora düzeyinde 5 lisansüstü programda 557 lisansüstü olmak üzere toplamda 1.947 öğrenci eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmaktadır. Göreve geldiğimizde düşüş trendinde olan öğretim elemanı sayımız da yükselişe geçerek bugün 4’ü yabancı uyruklu olmak üzere toplamda 63 öğretim elemanı sayısına ulaşılmıştır. Ayrıca Fakültenin desteği ile Amasya ve Kastamonu Üniversitelerinde ortak birer lisansüstü programı açılmıştır” dedi. 

İlk baskısını 2002 yılında yapan ve Üniversitenin ilk akademik dergisi olan İlahiyat Fakültesi Dergisi’nin kesintisiz ve düzenli olarak yılda iki defa basıldığını ve şu anda 29. Sayısının basım çalışmalarının devam ettiğini ifade eden İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Haklı da,  derginin AHCI indeksi tarafından taranması için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Ziyaretin ardından Üniversitenin Kuzey Kampüsü’nde inşaatı devam eden İlahiyat Fakültesi binasına geçilerek, binaların mevcut durumu yerinde incelendi. Halen eğitim-öğretim faaliyetlerinin devam ettiği Fakültenin mevcut kapalı alanının 4.448m² olduğunu ifaden eden Rektör Prof. Dr. Alkan, içerisinde 10’u amfi olmak üzere 34 dersliği, 67 idari/akademik personel odası, 3 toplantı salonu, kütüphanesi, kantini, kapalı otoparkı vs. ile yeni binanın toplam 18.400m² kapalı alana sahip olacağını ifade etti. 

Rektör Prof. Dr. Alkan, fiziki anlamda altyapı çalışmaları yanında, öğretim elemanlarının kendilerini geliştirmeleri ve akademik faaliyetlerine ivme kazandırmaları için elinden geldiğince yurt içi ve yurt dışı desteklerle onların yanında olduğunu ifade ederek, “Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da akademik çalışmaların ortaya çıkması ve bir bütün olarak Üniversitemizin hak ettiği yere gelebilmesi için sizlerle birlikte, sizlerin yanında olarak her türlü desteği vermeye gayret edeceğim” dedi. 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ve Rektörlüğün desteğini her zaman gördüklerini ifade ederek Üniversite Rektörü Prof. Dr. Alkan’a teşekkür eden İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Haklı da, “Sizlerin desteği ile bizler de her türlü imkânı kullanarak Fakültemizde en iyisini başarmak ve Üniversitemizin başarısına katkı sağlamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.


Son Güncelleme: 30.06.2016 12:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner182

banner110