İkinci kez hobi bahçesi uyarısı

Çorum Valiliği, hobi bahçesi adı altında tarım arazilerine yapılacak ve yapılmak istenilen gayrı resmi parsel ile yapılarla ilgili vatandaşlara ikinci bir uyarı yapıldı.

İkinci kez hobi bahçesi uyarısı

Çorum Valiliği, hobi bahçesi adı altında tarım arazilerine yapılacak ve yapılmak istenilen gayrı resmi parsel ile yapılarla ilgili vatandaşlara ikinci bir uyarı yapıldı.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 19:42
İkinci kez hobi bahçesi uyarısı

Çorum Valiliği, hobi bahçesi adı altında tarım arazilerine yapılacak ve yapılmak istenilen gayrı resmi parsel ile yapılarla ilgili vatandaşlara ikinci bir uyarı yapıldı. 
Çorum Valiliği’nden yapılan açıklama da, merkez ve ilçelere bağlı köylerde hobi bahçesi adı altında arazilerin gayri resmi olarak parsellenmesi ve bu parsellerin satılarak, 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırı olarak yapılan ve yapılacak her türlü yapının yıkılacağı konusunda daha önceden gerekli uyarılan yapıldığının hatırlatıldığı açıklama da, valilik tarafından arazide yapılan denetim faaliyetlerinde özellikle merkez ilçeye bağlı Ovasaray ve Tatar köylerinde kanuna aykırı yeni yapılaşmaların olduğu tespit edilerek bunlara 3194 sayılı İmar Kanunu’na muhalefetten Yapı Tatil Zaptı düzenlenerek yapılar mühürlendiği açıklandı. 
Mühürlenen söz konusu yapılardan Ovasaray köyünde 1 adet yapıya İl Encümeni tarafından yıkım kararı alındığının belirtildiği açıklama da, ayrıca encümenin tarafından Tatar Köyünde 2 adet, Ovasaray Köyünde 7 adet olmak üzere toplam 9 adet yapıya idari para cezası uygulandığı bildirildi.

Açıklama da, şu ifadelere yer verildi: “Bu cezaları müteakip yine arazide inceleme faaliyetleri sürdürülecek olup mühürlenen yapıların mühürlerinde herhangi bir tahribat, izinsiz mühür sökme gibi durum tespit edilmesi halinde, Türk Ceza Kanunu’nun 203. maddesi “Kanun veya yetkili makamların emri uyarınca bir şeyin saklanmasının veya varlığının aynen korunmasını sağlamak için konulan mührü kaldıran veya konuluş amacına aykırı hareket eden kişi altı aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılır” hükmüne göre işlem tesis edilecektir. İdari para cezası uygulanan ve 3194 Sayılı İmar Kanunu hükümleri uyarınca ruhsatlı hale getirilemeyen yapılar hakkında yine İl Encümeni tarafından yıkım kararları alınarak en kısa süre içerisinde yıkım işlemleri gerçekleştirilecektir. Kamuoyunun bilgisine sunulur”

İHA

Son Güncelleme: 25.05.2019 19:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 2019-05-25 23:40:54

Hobi bahçesi rant kapısına dönüştü tarım arazileri hobi bahçeleri altında küçük küçük parçalara bölünüyor ve şekilsiz yapılarla görüntü kirliligi oluşturuyor kesinlikle müsade edilmemeli

Avatar
hulagu han 2019-05-26 12:23:52

Niye böyleyiz...Daha önceki valimiz Mustafa bey zamanında bu konuya el atılmış.Ciddi tedbirler alınmıştı.Sonraki dönemlerde pas geçildi.yaygınlaştı.ihtiyaçtan çok rant kapısı oldu.Bu ilgisiz dönemde öyle yayginlastiki corum un her yönündeki uzak yakın araziler de hobilesme başladı...Şimdi tekrar yanlışların düzeltilmesine çalışılıyor.Doğru ve gec bir uygulama.Bu uygulama iki köyü kapsamamali.Diğer taraflarida kaplamalı...Veya bir arkadaşın yazdığı gibi bu ihtiyacı karşılamak için Belediye ozel idare bir çözüm bulmalı...Bu yanlışsa eğer göz yuman ilgisiz kalan bürokrasi de sorgulanmalı.

Avatar
Emekçi 2019-05-26 22:02:48

Sadece zenginlerin mi bağı bahçesi olabiliyor.
Garibanında bi dikili ağacı olsa çok mu?
Hafta sonları nereye gidelim ne yapalım !

Avatar
Çözüm 2019-05-27 09:09:16

Olan oldu bu saatten sonra çözüm yoluna bakılmalı...

Avatar
Vatandaş 2019-05-25 21:07:51

Toplumda iptiyaç var ise belediye kendi hobi ahçeleri yapsın kiraya versin. Ülkemizde bazı belediyeler yapıyor ha nasıl ücra köyelerdeki arazileri 300 400 m2 parselliyor su aboneliği vediyor kardeşim barakalı tek tip yap yıllık kidala verilor o topraklar işlem görüyor haltın alağodü o çevreye alışılor o çe
Vre kalkınıp gidiyor

Avatar
Ömer 2020-06-08 21:55:34

İnsanları rahat bırakmak neden zor insanlar doğada kendileri içinde değil ÇOCUKLARI İÇİN ? Toprakla uğraş buluyor sevinmek yerine hemen tedbir hemen BÜYÜK BİR OLAY gibi görmek çok yanlış oluruna neden bakmıyorsunuz sayın yetkililer acaba anlamış değilim !

Avatar
kadın 2020-10-12 16:48:05

hobi bahçelerine 2+1 villalar yapılıyor, eklemesi büklemesi neredeyse işlenecek toprak kalmıyor,,maksat bahçe değil barınmak... o zaman niye biz 30 sene bekledik 55 m2 ev alabilmek için?????

Avatar
Sedef 2020-11-22 16:12:22

Parsel parsel tapuda aatışa ızın verılıyorda kımse karışmıyor ıçıne kuçuk bır yapı yapılıncamı suç ve yasak oluyor satış yaptırmasaydınuz sayın yaetkılıler tapu mudurluklerı sızın degıl mı