İnkılâba evlerimizden başlayalım

İlahiyatçı Dr. İhsan Şenocak, “Milletin imânı gidiyor, aileler dağılıyor, hep birlikte felâkete sürükleniyoruz. İnkılâba evlerimizden başlayalım.” dedi,

29 Kasım 2019 Cuma 17:59
İnkılâba evlerimizden başlayalım

İlmi ve Fikri Araştırmaları Merkezi (İFAM) Kurucusu, İlahiyatçı Dr. İhsan Şenocak, “Milletin imânı gidiyor, aileler dağılıyor, hep birlikte felâkete sürükleniyoruz. İnkılâba evlerimizden başlayalım.” dedi,

Çağrı Eğitim Vakfı tarafından Devlet Tiyatro Salonu’nda düzenlenen ‘Müslümanın Kimliği’ konulu konferansta konuşan İhsan Şenocak, bireysel ve toplumsal hayatta yaşanan problemlere dikkat çekerek, çözümün manevi değerlere yeniden sarılmakta olduğuna işaret etti. İnkılâbın ailelerden başlaması gerektiğini vurgulayan Şenocak, “Evlerimizi televizyon esaretinden kurtarıp ‘İslâm Okulu’ yapmalıyız” diye konuştu.

Evlerdeki sorunların ilaçla değil, Hz. Peygamber’in reçetesiyle çözülebileceğine değinen Şenocak, “Evimizi kurtarmadan ümmeti kurtaramayız” ifadelerini kullandı.

Kuran-ı Kerim âyetleri ve Hadis-i Şerifler’den de örnekler veren Dr. Şenocak, İslâm tarihinden kesitler sunduğu konuşmasında şunları söyledi:

‘SAVRULUYORUZ!’

“Hayatımızı kuşatan iç ve dış unsurlar dini değerlerimizi kıymetsizleştirmeye çalışıyorlar. Peki bu durumda bizler dinimizi ve değerlerimizi yeterince anlatabiliyor muyuz? Son yıllarda din görevlisi sayısı ve İmam Hatip Okulları’nın sayısı arttı ancak camide namaz kılan sayısı düştü. İslâm’ı hayatımıza taşıyamadık, savruluyoruz. Duruşumuzla, evimizdeki yaşantımızla, okulumuzda veya iş hayatımızda Allah’ın dinini temsil edebiliyor muyuz? Çocuklarımıza dinimizi anlatıp onları namaza teşvik ediyor muyuz? Faiz gibi toplumu saran günahları anlatamıyor, çocuklara secdenin manasını açıklamıyorsak törenlerde bir fotoğrafın önünde eğilirler. Anne-baba namaz kılar, çocukları ise bir resmin önünde secde ederler. Onlar bizim çocuklarımız, Allah’tan başkasının önünde eğilmeyen nesillerin çocukları... Ne yazık ki çocuklarımıza İslâm’ı gereği gibi aktaramadık.”

‘EN BÜYÜK DEVRİMCİ PEYGAMBERİMİZ’

Savaşların sürdüğü Müslüman coğrafyalardaki dul ve yetimlerin yaşadığı drama dikkat çeken Dr. İhsan Şenocak, küresel sömürü sisteminin yol açtığı yıkımdan bahsetti. “Batılı ülkelerin idarecilerinin kalplerinde ahiret korkusu olsaydı bu insanları sömürebilirler miydi?” diye soran Şenocak, imânın insanlara zulüm ve haksızlıklara müsaade etmeyen bir şuur kazandırdığını söyledi. Hz. Muhammed (S.A.V.)’in bu açıdan yer yüzünün en büyük devrimcisi olduğunu vurgulayan Şenocak, “İnsanlık, Peygamber Aleyhisselam’la adeta yeniden doğdu” dedi. İslâm dininin kadına verdiği değere de işaret eden Şenocak, Hz. Peygamber’in hayata geçirdiği uygulamalarla kadınların dünyasına izzet ve onur geldiğini dile getirdi. İslâm dünyasının içinde bulunduğu sıkıntıları anlatan Şenocak, mazlumlara yardım eli uzatmanın önemine değinerek şöyle konuştu: “Yeryüzünde sosyal devleti kuran Hz. Peygamberdir. Kadınlara yardım yine kadınlar eliyle yapılmalı. Yardım yaparken kendimizi karşımızdaki ihtiyaç sahibinin yerine koyup mahcubiyet içinde olmalı, fotoğraf çekmemeliyiz. Alan konumunda değil de veren konumunda olduğumuz için Cenab-ı Hakk’a şükretmeliyiz.

‘İSLÂM’I CAMİ İLE EV ARASINA HAPSETTİK’

Allah nizamını anlatabilseydik, kapitalizm ve sosyalizmle insanları sömürü yolu açılabilir miydi? İslâm’ı cami ile ev arasına hapsettik.İnsanların problemlerine kafa yorup dertlerine ilaç olmaya çalışmadık. Hz. Peygamber, İslâm’la insanları değiştirip dönüştürdü. Sosyal mecralarda bu düşüncelerimize katılmayanlar dini hedef alan saldırılarda bulunabilirler. Onların içinde kalbi İslâm’a meyledenler olabilir. Gençler, delikanlılığın getirdiği özelliklerden dolayı farklı tavır ve davranışlar sergileyebilirler. Mühlet tanındığını düşünüp pes etmeksizin onlara ilgi gösterelim. Yaşadığımız şehirlerde dükkanları dolaşıp İslâm’ı anlatmıyorsak, camilerimiz boşssa bunun sorumlusu bizleriz. İslâm’da din adamı sınıfı yok, o nedenle hepimiz dini anlatmakla sorumluyuz. Sokaklarda kızlarımızı tenhaya götürenlere ses etmiyorsak yarın sizlerin de evlatlarının aynı tehlikeler ile karşılaşması muhtemeldir.

‘MİLLETİN İMÂNI GİDİYOR!’

Televizyon dizileriyle milletin ahlâkını zehirliyorlar. Evlerimize girip izzet ve haya duygularımızı tahrip ediyorlar. Neden bu saldırılara ses çıkarmıyoruz? Halbuki bizim değerlerimize yakışmayan yayınları tel’in edip ailelerimizi bataklığa sürüklenmekten kurtarabiliriz. İnsanlık, Hz. Peygamberin çağrısının yeniden yeryüzüne yayılmasını, İslâm’ı bekliyor. Dükkanları, alışveriş merkezlerini gezip kardeşlerimizi İslâm’a davet edelim. Konuştuklarınızı namaza davet edin, bizlere bu nimetleri verene şükredeceğiz deyin. Kimseden bir şey almayın, mükâfatı Allah’tan bekleyeceğiz. Bataklığa düşmüş olanlar da bizim adamlarımız. Bizler minberden sokağa inemediğimiz için o bataklıklara düştüler. Hz. Peygamber vicdanlara yol aradı, Mekke ve Medine’yi öyle değiştirdi. Günümüzde en az yarım saatimizi İslâm’ı tebliğe ayıralım. Politik tartışmalara girmeden İslâm’ı anlatalım. Zira milletin imânı gidiyor. Yuvalar dağılıyor, aileler bitiyor, felakete sürükleniyoruz. Bizim hiçbir kıymetimiz yok. Sizler buraya Allah’ın kelamını, kitabını dinlemeye geldiniz. Hayatımızla, yaşayarak İslâm’ı anlatmalıyız.

ÜMMETİN BAYRAĞINI KALDIRALIM

Evimizde bir inkılap yaparak Kuran’la buluşmalıyız. Efendimiz evimize misafir olsa, ona ailemizi nasıl tanıtacağımızı düşünüp evlatlarımızı o şekilde yetiştirmeliyiz. Ailelerle birlikte Çorum değişsin, Anadolu değişsin, âlem-i İslâm değişsin. Ümmetin bayrağını Anadolu’dan yeniden kaldıralım. Allah’ın inayeti ile büyük sefere hazırlanalım. Kapitalizm çöküyor. İnsan eliyle kurulan sistemler bozulmaya mahkumdur. Yaşanan bu süreçte camileri dolduramazsak yeni bir sömürü düzeni gelir. Evlerimizi ‘İslâm Okulu’ yapalım. Çocuklarımıza günde 15 dakika ayırıp İslâm’ı anlatalım, âlimlerle buluşturalım. Kendisini bu işe vakfetmiş kişi ve kuruluşlardan destek alalım.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2019-11-29 18:14:07

Beyefendiye tavsiyem Twitter'da AKP Çocukları diye bir hesap var, oraya bir baksın, sorunun nerede olduğunu anlayacaktır.

Avatar
Ali 2019-11-29 18:19:38

İhsan hocam, mütevazi, Zeki, çalışkan çok çok samimi bir alim. Arayı çok açmadan yine gelir inşAllah. Salona sığmadık. Devlet tiyatroyu hiç bu kadar dolu görmemiştim. Her yerden insan taşıyordu. MaşAllah

Avatar
karakuş 2019-11-29 18:19:05

kendisini iyi tanırım din işini iyi pazarlayanlardan. Sizlerden utanıyorum. Allah sizi ıslah etmesin. Zalimin yanında olan

Avatar
Çorumlu 2019-11-30 12:12:49

En iyi tebliğ yaşamaktır ortalıkta ilahiyat mezunları hak etmedikleri makamları işgal etmeye bir yıl imamlık yapıp diğer kurumlara amir olarak geçmek devam ettikçe her yıl umreye gidip devlet malına el uzattıkça hem namazdan bahsedip hem zina ettikçe tebliğ felan boş laf namazdan tesettürden bahsettiğin kadar adalet kul hakkı dürüstlük dik durmak riyakar olmamak kısaca ahlaktan bahsetsen daha iyiydi din üç şeyden ibarettir tevhid ahlak vahiy bir de şu ümmet hayalini bırakın artık müslümanların onur ve haysiyetini savunan Türklerden başka kim var senin kılığını benzettiğin araplar en son Filistin’i sattı Filistin de bizi

Avatar
Yeni moda 2019-11-29 21:24:18

Yeni moda başladı. Dinden ekmek yiyenler ikide bir savruluyoruz, değerleri yitirdik, dünyevileştik şöyleydik böyle olduk, böyleydik şöyle olduk gibi saçma bir savunmanın içindeler. Özeleştiri gibi görünen üstenci sözlerle yeni moda başlattılar. Olmayaydın aslanım. Olmasaydın. Kendini münezzeh görmenin bir başka dili oluştu. Valla siz sussanız herkes ve Her şey düzelecek. Sözlerinde bereket ve rahmet olaydı az çok etrafa da sirayet ederdi. Ama bu hazretler yeryüzünü söze boğdukça her şey daha kötüye gidiyor.

Avatar
hasan 2019-11-30 10:29:51

Sağırlara sen mi duyuracaksın yahut körleri ve apaçık bir sapıklık içinde olanları sen mi doğru yola ileteceksin?

Avatar
Adem 2019-11-30 16:20:59

Ah hocam ortada o kadar kör ve sağır varki inan şu söylediklerin o salon dışına çıkamıyor ALLAH yardımcın olsun

Avatar
Ahmet 2019-11-30 10:55:54

Tespitler çok doğru zaten çevremize baktığımızda bunları bizlerde bizzat görüyor ve yaşıyoruz. Fakat siz asıl sorumlu olanlara tek kelime dahi soyleyemiyorsunuz? Toplumun bu hâle gelmesinde sizin de vebaliniz var...