Külcü'den açıklama geldi

Belediye eski Başkanı Muzaffer Külcü proje ve mali kriz tartışmaları üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

22 Mart 2019 Cuma 17:47
Külcü'den açıklama geldi

Çorum eski Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum Belediyesi ile MHP Belediye Başkan Adayı Kenan Şahin arasında tartışma konusu olan ‘Saat Kulesi Yayalaştırma Projesi’ ve Belediye’nin borçları ile ilgili açıklama yaptı.

Külcü, Saat Kulesi Yayalaştırma Projesi’nin kendi döneminde hazırlandığını, ancak sosyal, siyasal ve ekonomik sonuçları ile bekletme gereği duyduklarını ifade ederek, “Bu projemiz kamuoyu ile paylaşılınca yeni dönem için bir aday arkadaşımızın sahiplendiğini öğrendim. Daha öncesine ilişkin bir bilgim yoktur.

Görsel çalışmaların kimden alındığı, ne zaman alındığını da bilmiyorum. Kaldı ki benzer görüntüleri biz zaten paylaşmıştık. Konu bu kadar açık-net ortadır.” dedi.

TEK BİR PROJE YOKTU

Seçim sürecini ve Çorum’a sunulan projeleri ilgiyle takip ettiğini belirten Muzaffer Külcü,  Belediye Başkanlığı’nı devraldığında hayata geçirilmeye hazır tek bir proje dahi olmadığını dile getirerek, “Çok kısa sürede zengin bir insan kaynağı oluşturarak projeler üretmeye başladık. Hem de hızlıca bunları hayata geçirdik. Şehre kazandırdığımız eserlerimiz çok büyük memnuniyete vesile oldu. Yaptığım çalışmalarımızda ve hazırlıklarımızda, tüm hizmetler yönünden şehri her yönüyle kuşatarak tüm sosyal kesimlerin beklentilerine cevap verebilecek projeler olmasına gayret ettik. Bunların elbette bir sırası vardı. Acil olanı, hemen başlatılabilecek olanı, sosyal, siyasal, hukuki ya da ekonomik sebeplerle bekleyenleri vardı. İhale yapmaya hazır olanı dahi vardı. Buna benzer en az 10-11 proje sayabilirim.” dedi.

ADIM TARTIŞMAYA DAHİL EDİLDİ

Şehrin gelecek beş yılını yönetmeye talip olan adayların projelerini açıkladıklarını hatırlatan Külcü, şöyle devam etti: “Tüm partilerden adaylar değişik vesilelerle bunları kamuoyu ile paylaşıyorlar. Şehrin geleceği adına oluşturduğumuz belediyecilik vizyonunun anlaşılması bakımından bu sahiplenmeyi önemli görüyorum.

Nihayetinde kamuoyuna açıklanan bu projelerin hepsi, kazanan başkanın projesi olur. Şehrin geleceği açısından bir ortak akıl oluşturma adımı gibi değerlendiriyorum. Tüm adaylar tarafından hazırladığımız projelerimizin sahiplenilmesi, şahsımız ve birlikte çalıştığımız ekibimizin vizyonunu ortaya koyması bakımından önemlidir.

Bu durumu memnuniyetle takip etmekteyim. Aslında bu memnuniyetimi seçimlerden sonra paylaşmayı düşünüyordum. Ancak Saat Kulesi Yayalaştırma Projesi dolayısıyla, şahsımızın da bir şekilde tartışmaya dahil edilmesi sebebiyle şimdi yapmayı gerekli gördüm.

GÜNLÜK TARTIŞMA İÇİNE GİRMEM

Külcü, seçimlerin kendi mecrasında yaşanmasını istediğini dile getirerek, “Açıklamamda özellikle hiçbir kişi ve parti ismi kullanmamaya gayret ediyorum. Çünkü günlük tartışmaların içine girmek istemiyorum. Seçimlerin kendi mecrasında yaşanmasını diliyorum.Saat Kulesi Yayalaştırma Projesi, şu anda kamuoyunda konuşulan birçok proje gibi belediyemiz tarafından hazırlıkları tamamlanmış bir projedir. 2016 yılında kamuoyu ile paylaştık. Bence sosyal, siyasal ve ekonomik sonuçları yüksek olacak (olumlu ve olumsuz) bir projedir. Bekletilmiş olmasının sebebi budur. Yeni dönemde uzun uzun tartışılır. Hatta halk oyuna müracaat edilir ve ona göre karar verilir diye beklettik. Üzerinde uzun müzakerelerin yapılması gerekir. Bu projemiz kamuoyu ile paylaşılınca yeni dönem için bir aday arkadaşımızın sahiplendiğini öğrendim. Daha öncesine ilişkin bir bilgim yoktur. Görsel çalışmalarım kimden alındığı, ne zaman alındığını da bilmiyorum. Kaldı ki benzer görüntüleri biz zaten paylaşmıştık. Konu bu kadar açık-net ortadır. Bazı haber kanallarında şahsımızı itham eden yanlış ifadeler gördüm. Eğer sehven yapılmışsa düzeltmelerini rica ediyorum. Kasten yapılmışsa bu apaçık bir yalan ve iftiradır.

BELEDİYE’NİN BORCU

Külcü Belediye’nin borcu ile ilgili olarak da, “Uzun zamandır kamuoyunda konuşulan bir husus da belediyemizin borcu konusudur. Bu vesile bu konuda da bir açıklama yapmak istiyorum. Herkeste farklı bir borç rakamı var. 500 milyona kadar duyuyorum. İktisadın bir temel kuralı vardır. Şöyle der, ‘Rakamlar yalan söylemez ancak yalancılar rakam söyler. Herkesin her şeyi bilme imkânı yok elbette. Bu düşünce ile açıklıyorum. Çorum Belediyemizin görevi devrettiğimde toplam borcu 155 milyon TL idi. Bunun 35 milyon TL’si Rüzgâr Enerji Santrali’nin borcu, burada şu anda aylık 750-800 bin TL gelir elde ediyoruz. Yani borcunu kendisi ödüyor. Geriye kalan 120 milyon TL. Devrettiğimiz gelir bütçemiz 330 milyar TL. Yani borcun bütçeye oranı %37’dir. 2009 yılında devraldığımız borç oranı da %37 idi. Demek oluyor ki 10 yılda oransal oranda hiç artmamış.” açıklamasını yaptı.

GÜN AŞGIN’A DESTEK OLMA GÜNÜ

Seçim sürecinde zaman zaman bazı konuşmalarda  kendi adının da zikredildiğini gördüğünü aktaran Külcü, “Şundan kimsenin şüphesi olmasın. Biz siyaseti bir makam-mevki elde etme yeri olarak görmedik ve düşünmedik. Bizim inancımıza göre buralar millete hizmet için birer vasıtadır, vesiledir.

İlk günkü aşkla AK Partimizi desteklemeye devam ediyorum. Bizim geldiğimiz yer de bellidir, durduğumuz yer de bellidir. Ülkenin içinde bulunduğu şartlar da bellidir. Gün, sen-ben kavgası yapılacak gün değildir. Daha güçlü bir Türkiye için yarınlara daha güvenle bakan ve emin adımlarla hedeflerine yürüyen bir Türkiye için AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a destek olma günüdür. Çorum’da ise AK Partimizin adayı Dr. Halil İbrahim Aşgın kardeşime destek olma ve onun yükünü hafifletme günüdür.” dedi.

Son Güncelleme: 22.03.2019 20:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaşın sözü, 2019-03-23 13:00:47

2011 yılında yine bir seçim öncesi,vatandaşın ,devlete,kurumlara ve belediyelere olan borçlarının yapılandırılarak ödemesine imkan verilen,bu vesileyle devletin tahsil edemediği alacaklarında tahsil edilmesi amacıyla ''yapılandırma yasası '' çıkmıştı.Su borcumuz için belediyeye gittik.İşlemi yapan memur,''Borcunuzdan dolayı icraya verilmişsiniz.''dedi.Böyle imkan varken,vatandaş neden icraya verilir?Yapılandırmanın sonu neden beklenmez de vatandaş,icraya verilir?sorusuna memurdan cevap alamadık.Ne yapacağımızı sorduk?Avukata gidip,bir yazılı kağıt alıp gelmemizi söyledi.Avukata gittik. İcra dosyalarının neden belediye avukatları tarafından değil de bahsi geçen avukat tarafından takip edilmesi de ayrıca izah edilmesi gereken bir husustur.Güzelce 350 TL ödedik.Verdiğimiz paraya karşılık,fiş,fatura makbuz da almadık,almaya cesaret edemedik.Bir kağıt aldık ve yapılandırma işlemini tamamladık.Bir,iki taksitten sonra borcu yine ödeyemedik.Avukata verdiğimiz para da boşa gitti.Bu yazmaya çalıştığım vaziyet,Sizin görevde olduğunuz döneme ait sadece bir durumun özetidir.Diğerlerini yazmaya gerek yok.Görevden istifa etmeniz veya istifaya zorlanmanız ifadelerinden hangisi durumunuzu izah eder,doğrusunu,Siz daha iyi bilirsiniz.Siz,geldiğiniz yeri de,şu andaki durduğunuz yeri de iyi bilirsiniz.Yalnız,Ben çok iyi biliyorum ki!Siz siyaseti millete hizmet maksatlı yapmadınız.Ve son söz olarak,tek kuruş hakkım geçtiyse haram ediyorum.Çünkü;elimden maalesef başka bir hal gelmiyor.Sizi,Sizi de,Beni de yaratan Allah'a şikayet etmekten başka ne yapabilirim?

Avatar
Külcü'ye 2019-03-22 21:48:48

Yaptıkların yüzünden soruşturma açılmasın diye mi bu bir anda donmen. Kenan şahin'i nasıl desteklediğini biz biliyoruz merak etme

Avatar
Helal Olsun 2019-03-23 13:41:28

Helal olsun size, siz daha bu halkın gözünde kül olmuş bu kişiyi dinliyorsunuz. Ama onda kabahat değil. Ona hala değer verenlerde.

Avatar
adsız 2019-03-22 22:45:41

iyi güzel projelerin çalışmaların vb.Görevden alinmani anlayamadık.Bir yıl içindede görevde olmadığınız için belediyenin borcu hakkında bilgi sahibi olmayabilirsin.Zannederim.Zeki bey belediyenin borcu var mı.varsa ne kadar açıklayabilir.projeler üretilir.Önemlisi uygulanması icraata dökülmesi.inşAllah o projeler gerçekleşirse Çorum cağı atlar

Avatar
İçimiz rahat 2019-03-23 12:40:44

O benim haberim yok dediğin adayı arayan görüşmek isteyen sen değil miydin ya ? Keşke kayıtlarını cikarsalar ama siz onunda üstünü kapatmayı bilirsiniz.

Avatar
M küllük 2019-03-23 16:05:41

Millet vekilliği döneminde kömür işimden zarar edip icraatına başladın yaptığın tüm ihaleler formaliteydi Çorum'da eskiyi yıkıp yeniden yaptın stad terminal belediye binası parklar araç alımı Çiçek ağaç...yaptığın yanına kalacağını sanarak şimdilik vakit geçir bir gün hesap vakti gelir hesap sorulur

Avatar
Muzofon 2019-03-23 09:33:04

Allah'tan külcü zamanında yapılmadı. Kent meydanı ve kültür sitesi örneği ortada.

Avatar
Hak 2019-03-23 16:27:23

Ne yaptığını,nasıl yaptığını biliyoruz.Nerede durduğunu da biliyoruz.2011 de yapılandırma kanununa rağmen vatandaşı su borcu sebebiyle belediye olarak neden icraya verdiniz?Size hakkımızı helal etmiyoruz.Sizin döneminizi tartışmaya gerek yok.Şehrin canına okudunuz.