‘Memurun vergi yükü azaltılmalı’

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, Memur-Sen olarak, EKK kararlarını temelde olumlu bulduklarını söyledi.

‘Memurun vergi yükü azaltılmalı’

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, Memur-Sen olarak, EKK kararlarını temelde olumlu bulduklarını söyledi.

13 Aralık 2016 Salı 16:40
‘Memurun vergi yükü azaltılmalı’
banner332


Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, Memur-Sen olarak, EKK kararlarını temelde olumlu bulduklarını söyledi.


Saatcı, ancak alınan kararların kamu görevlileri lehine genişletilmesi gerektiğini belirttiklerini TBMM’ye sunulan Anayasa teklifinde de kamu görevlilerine siyaset ve grev hakkının verilmesi yanında kamu görevlilerinin kılık kıyafeti serbestisine ilişkin maddenin de yer almasını talep ettiklerini vurguladı.


“Ekonomi arz ve talep üzerine çalışır” diyen Saatcı, açıklamasında şunları ifade etti:


“Bu dengenin birisinin lehine bozulması piyasalarda olumsuz etki oluşturur.  Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda reel sektör için ön görülen teşvikler, konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanmıştır. Ancak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, reel sektörün mal ve hizmet üretiminin artması, talebin de artırılabilmesini gerektirmektedir. Aksi takdirde, artan üretimin daha düşük fiyatlarla satışa arz edilmesi zorunda kalınacak ve üretim artışı kalıcı bir yapıya dönüşemeyecektir. Ayrıca, Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik duruma bakıldığında, ihracat artışının durduğu ve hatta az miktarda da olsa gerilemeye başladığı,  dış ticaret açığının giderilemediği görülmektedir.

Keza, son iki yıldır petrol fiyatlarının gerilemiş olması, bu dış ticaret açığının azaltılmasına katkı sağlayamamış ve dış ticaret açığının daha da artmasının engellenmiş olması ile sınırlı bir etki meydana getirebilmiştir. Dolayısıyla, petrol fiyatlarının gerilememiş olması durumunda ülkemizin dış ticaret açığının daha da büyümesi kaçınılmaz olacaktı. Dış ticaretteki bu gelişmelerin bir sonucu olarak, üretim artışının sürdürülebilmesi ve üretim artışının kalıcı bir yapıya kavuşturulabilmesi için iç ticaretin artırılması da çok önemli hale gelmiştir. 

Bu durum ise, üreticilerin arz edeceği mal ve hizmetlerin alıcısı konumundaki memurların, işçilerin, küçük esnafın ve ziraatçinin de desteklenmesini ve alım gücünün artırılmasını gerektirmektedir. Konfederasyonumuzun temsilcisi olduğu memurların ve memur emeklilerinin durumlarına baktığımızda, 2016-2017 yıllarını kapsamak üzere 2015 yılında yapmış olduğumuz 3. Dönem Toplu Sözleşme’nin başarılı bir sözleşme olduğu değerlendirilmektedir. Ancak, ülkemiz şartlarından ve ülkemizdeki ekonomik gelişmelerden bağımsız bir şekilde Dünyadaki ekonomik gelişmelere bakıldığında, döviz kurlarında olağanüstü artışlar meydana geldiği görülmektedir. Keza, petrol üreten ülkelerin üretimin kısıtlanması yönünde görüşmeler yapmaya başlamaları ile birlikte petrol fiyatları da döviz kurlarına bağlı olmaksızın ayrıca artış göstermeye başlamış olup, söz konuş görüşmelerin mutabakatla sonuçlanması halinde bu artışın daha da yüksek düzeylere çıkacağı çok açıktır.

Dolayısıyla, Ülkemizde akaryakıt fiyatlarında, hem döviz kurlarına bağlı olmaksızın petrol fiyatlarında meydana gelen artışa bağlı olarak hem de döviz kurlarına bağlı olarak olağanüstü artışlar meydana gelmesi kaçınılmaz olmuştur. Akaryakıt fiyatlarındaki bu artış, bütün sektörleri etkilemekte ve enflasyon oranları üzerinde genel bir artış etkisi oluşturmaktadır. Bu durum ise, dar gelirlinin veya sabit gelirlinin reel alım gücünde negatif yönde bir etki meydana getirmektedir. Buna göre, hem reel sektör için açıklanan teşviklerin amacına ulaşabilmesi, hem de özel sektörün üretim gücünün ve istihdam kapasitesinin istihdam artırılabilmesi için sabit gelirlilerinde desteklenmesi elzem hale gelmiştir.” 


Memur-Sen olarak taleplerimiz;”


1- Acilen, 2016-2017 toplu sözleşmesinde üzerinde çalışma yapılması noktasında mutabık kalınan konular arasında yer alan;

a- 4/C’li personele kadro verilmesini,

b- Memur işi yapan işçilerin memuriyet kadrolarına veya sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilmesini,

c- Kamu kurumlarının hizmet alımı yaptığı yükleniciler tarafından çalıştırılan işçilere kamu kurumlarına geçiş hakkı tanınması sözünün yerine getirilmesini ve 01.01.2017 tarihine kadar bu geçiş işleminin somut bir düzenlemeye tabi tutulmasını,

2- Memurların vergi yükünün azaltılmasını,


3- Memurlara ödenen ek ödemelerin tamamının veya bir kısmının emekli keseneğine esas aylık tutarı veya sigorta primine esas aylık kazanç tutarına dahil edilerek, memur emeklilerinin aylıklarında ve emekli ikramiyesi tutarlarında artış sağlanmasını,


4- FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan veya ihraç edilen personelin itirazlarının acilen değerlendirilmesini, geri dönmesi gereken personelin bir an önce tekrar işe başlatılmasını ve kamu işlerinde bu sebeple aksamalar meydana gelmesinin önüne geçilmesini,


5- Yeni Anayasa paketine, kılık- kıyafet serbestisi, memurlara grev ve siyaset hakkı verilmesi yönünde değişiklik içeren hükümler eklenmesini,


6-  Emeklilere aile yardımı verilmesini ve emekli aylığı bağlama oranlarındaki adaletsizliğin giderilmesini,


7-  Özel hizmet tazminatı tutarlarının emekli keseneğine esas aylık tutarına dahil edilmesi için ek gösterge rakamları dikkate alınarak belirlenmiş olan oranların;

3600 (dahil) - 4800 (hariç)  yüzde 180,

2200 (dahil) - 3600 (hariç), yüzde 150,

Diğerleri yüzde 120 şeklinde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.”

 

Son Güncelleme: 13.12.2016 16:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316