SGK’dan iki duyuru

SGK emeklilik ve genel sağlık sigortası konusunda iki ayrı duyuru yaptı

SGK’dan iki duyuru

SGK emeklilik ve genel sağlık sigortası konusunda iki ayrı duyuru yaptı

08 Mart 2018 Perşembe 09:36
SGK’dan iki duyuru

Çorum Sosyal Güvenlik kurumu (GGK) iki önemli konuda bilgilendirme yaptı.

SGK Müdürü Duran Cesur, kuruma borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur (4/B) sigortalılarının banka kredisi ile emekli olabileceklerini bildirdi. Cesur, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında sağlık hizmeti alanların varsa geçmişte prim borçlarını ödemeleri gerektiğini hatırlattı.

İşte her iki açıklama;

BANKA KREDİSİ İLE EMEKLİLİK

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ile Bağ-Kur kapsamında olup kendi işini yapan ya da çiftçilik ile uğraşan vatandaşlarımızın ödeyemediği primlerini ödeyerek emekli olabilmeleri için SGK ile T.C. Ziraat Bankası arasında protokol imzalandı.

Emeklilik için yaş ve yıl şartını tamamlamış ancak prim ve genel sağlık sigorta borcu olan Bağ-Kur sigortalıları (eksik günü olup askerlik ve doğum borçlanması yapacaklar da dahil) bu krediden yararlanabileceklerdir.

Dondurulmuş Bağ-Kur sürelerini de ihya ettiğinde emekli olabilecek sigortalılar 1 Mart ile 31 Mayıs 2018 tarihleri arası SGK İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat ederek Ziraat Bankasından aylık 1,28 faiz oranlı 48 aya varan vadeli kredi alabileceklerdir. Geri ödemeler emekli maaşından taksitler halinde kesilecektir. Sigortalı isterse taksit tutarını bağlanacak maaş tutarının %90’na kadar çıkarabileceklerdir.

Kredi alırken herhangi bir dosya masrafı ya da komisyon tahsil edilmeyecektir.

Kredi kullanmak isteyen ve İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat eden sigortalıların aylık başvuru işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilecek, sigortalılığa esas kayıtlarının ve varsa birleştirilecek sigortalılık sürelerinin ve buna göre oluşacak prim borcu ile sigortalının yaşlılık aylığına hak kazanma koşullarını yerine getirip getirmediğinin tespit edilmesinden sonra ne kadar prim borcu olduğunun belirlenmesi halinde Ek-4 belgesi ile bankaya müracaat edebileceklerdir.

GENEL SAĞLIK SİGORTALILARA HATIRLATMA

Ülkemizde ikamet eden ve herhangi bir kapsamda sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız hakkında uygulanan Genel Sağlık Sigortası 01.04.2017 tarihi öncesi ödenmemiş Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda olan vatandaşlarımızın 01.04.2017 tarihi öncesi ödenmemiş Genel Sağlık Sigortası prim borçları 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırılmıştır.

Kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış Genel Sağlık Sigortalılarımızın 02.04.2018 tarihine kadar (Bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir.

Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan Genel Sağlık Sigortalılarımızın 01.04.2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30.04.2018 olarak belirlenmiştir.

01.04.2017 tarihi öncesine ait prim borçları e-devlet üzerinden veya kurumumuza müracaat edilerek öğrenilebilmekte, kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile “GSS 6824 Prim Tahsilatı” menüsünden ödenebilmektedir. Söz konusu borçların 30.04.2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 01.04.2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir.

Genel Sağlık Sigortalılarımızın sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından yukarıda belirtilen konularda gerekli tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir.”

Son Güncelleme: 08.03.2018 11:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.