‘Söz ve yetki sizde’ dedi, tek tek sıraladı

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, kamu mühendislerinin 28. Dönem Milletvekilleri’nden beklentilerini açıkladı.

03 Temmuz 2024 Çarşamba 10:56
‘Söz ve yetki sizde’ dedi, tek tek sıraladı

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, kamu mühendislerinin 28. Dönem Milletvekilleri’nden beklentilerini açıklarken, “Karar ve yetki sizde milletvekillerim! Sözünüz ve umudumuz boşa çıkmasın!” dedi.

İşte o açıklama:

“Devlet, kamu hizmetlerini, duvarlar arasında, kanunlarla, memurlar aracılığı ile kendini gösterir. Son gelişmeler içinde hizmetin yürütülmesinde en etkin görev ve sorumluluğu üstlenen  mühendisler  kendisini sahipsiz ve ötekileştirilmiş hissetmektedirler. Bu hissi özlük haklarındaki kayıplarla da somutlaştırmaktadır. Düne kadar eşdeğer meslekler ile özlük hakları bir birine yakınken, bugün makas oldukça açılmış, hatta bir kaç katına ulaşmıştır. Bu hâl, kamuda çalışan mühendislerde motivasyonun düşüklüğüne ve çalışma barışının da bozulmasına sebep olacaktır. Çalışma hayatında oluşan bu durum sürdürülebilir değildir. Kamuda, çalışma hayatında  ahengin  bozulması öngörülemez sonuçlar doğuracaktır. Ülkenin refahının, kalkınmasının ve gelişmesinin  artmasında en etkin bireyin mühendisler olduğu kabul görmüş bir gerçektir. Bir ülkenin kalkınmak isteğinin göstergesi, mühendise verdiği değer ile ölçülür. Ekonomik problemlerle uğraşan bir bireyin, yeni fikirler ve gelişmeler ortaya koyması oldukça zordur. Mühendisin bireysel refahının artması, ülkenin refahının artması ile doğru orantılıdır.

TBMM’de bulunan 28.dönem milletvekillerinin, bu meseleyi çözüme kavuşturması elzem bir husustur. Bir  bakıma mühendislere olan borcudur. Kamu mühendisleri, adaletli bir yaklaşımla fazlasını değil hakkı olanı talep etmektedirler. TBMM 28. dönem milletvekilleri,   torba yasa ile eklenecek bazı maddelerle,  kamu mühendislerinin özlük haklarındaki kaybın emekliliğine de yansıyacak şekilde giderilmesini çözüme ulaştırmak zorundadır. Çözüm tam da bugün yapılmalıdır ki etkisini göstersin.

Ayrıca, paydaşların görüş ve katkısı alınarak kamu ve özel sektörü kapsayacak şekilde “mühendislik kanunu “ tez elden çıkarılmalı, görev ve sorumluluğun sınırları keskin çizgilerle belirlenmelidir. Bu görev ve sorumluluğun  bedeli de  kamu özel ayrımı yapılmadan alacağı ücrete belirlenen bir kat sayı ile yansıtılmalıdır.  Yine özel sektörde çalışan mühendisler için paydaşların katkısı ile kamu mühendisine eş değer resmi asgari taban ücret belirlenmeli, bu miktarın altında kesinlikle SGK işlem tesis etmemeli ve mühendisin hesabına belirlenen miktarın altında ücret yatırılamamalıdır.

“Önce gelir tıkınmak, sonra gelir kalkınmak” sözü iyi irdelenmeli başta Çorum olmak üzere 28.dönem  milletvekillerimizden, hayatın her aşama ve kademesinde emeği olan, ülkemizin gelişmesine ve refahına katkıda bulunan ve yeni yüzyılı Türk Asrı yapacak biz mühendislerin sessiz çığlığına kulak vermelerini bekliyoruz! Karar ve yetki sizde milletvekillerim! Sayın Milletvekillerim; Sözünüz ve umudumuz boşa çıkmasın!"
 

Son Güncelleme: 03.07.2024 15:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim Kuşkaya 2024-07-03 11:09:48

Herkesin suspus olduğu dönemde, sesimiz oluyorsun başkanım.