TSO’da kadına şiddet konuşuldu

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) koordinatörlüğünde TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 8 Mart Dünya...

08 Mart 2015 Pazar 18:21
 TSO’da kadına şiddet konuşuldu


Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) koordinatörlüğünde TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ‘Kadına Şiddette Mevcut Yasalar ve Şiddetin Psikolojik Boyutları’ konulu konferans düzenlendi.


Bugün saat 16.00’da TSO Meclis Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Av. Neslihan Boyabatlı ile Psikolojik Danışman Filiz Obuz katıldı.


Konferansa Vali Ahmet Kara’nın eşi Mesude Kara, Garnizon Komutanı Jandarma Kd. Alb. Ahmet Çelik’in eşi Leyla Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’ün eşi Demet Hazal Yurdagül, Emniyet Müdürü S. Erkan Tarancı’nın eşi Nadide Tarancı, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erol Karadaş’ın eşi Zeynep Karadaş, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal’ın eşi Didem Başaranhıncal, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Boyraz’ın eşi Gülay Boyraz, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bektaş’ın eşi Hatice Bektaş ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldı. Programda katılımcı bayanlara karanfil verildi.


Programın açış konuşmasını TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yasemin Kepçeli yaptı.


Kadın Girişimciler Kurulu’nun TOBB bünyesinde kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir kurul olduğunu belirten Kepçeli, aynı zamanda kadın girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerine destek sağlandığını ifade etti.


Türkiye’de kadın girişimci potansiyelinin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra komitesinin kurulduğunu hatırlatan Kepçeli, şöyle devam etti: “İcra Komitesi Çorum’da kadın girişimci potansiyelinin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi amacını taşımaktadır. Politikalar belirlenmesi, girişimcilik kültürünün ildeki kadınlar arasında gelişmesine öncülük etme, girişimcilik eğitimleri, seminerler ve paneller düzenleme gibi görevleri de yürütmektedir. Ülkemizin kalkınabilmesi için kadınların da ekonomi çarkına katılması gerektiğinin anlaşılmış olması, bizler için son derece önemlidir. Kadınların iş dünyasındaki yeri her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Kısıtlı sermaye ile başlanan girişimler çeşitli finansal desteklerle gün geçtikçe ileriye taşınmakta ve iş dünyası içerisinde yer alan kadınlar birer örnek olmaktadır.


Ülkemiz, kadınların ekonomiye katılım sıralamasında 136 ülke arasında 127’nci sırada bulunmaktadır. Bir diğer değişle Türkiye’de kadının istihdam oranı yüzde 26,3 iken, aynı oran gelişmiş ülkeler ve AB ülkeleri için yüzde 62 olarak göze çarpmaktadır. Bu rakamlar bize ülkemizde kadının ekonomiye katılımı konusunda daha çok çalışılması ve konunun öneminin her gün vurgulanması gerektiğini kanıtlıyor. Kadın Girişimciler Kurulu olarak bizler de kadının ekonomiye katılımı konusunda üzerimize düşen görevi her daim yapmak ve bu süreci hızlandırmanın yollarını aramak durumundayız.


Bizler, gelişmiş dünya ekonomilerini yakalayabilmek için kadın istihdamına, kadın girişimciliğinin potansiyeline inanmalı ve bunun için her gün yükselen bir çıta ile çalışmalıyız. Şuanda aramıza, iş dünyamızın farklı meslek gruplarından hizmetler üreten hem cinslerimizle beraberiz. Hepimizin ortak amaçlarının başında başarmak, başarılı olmak geliyor. Çünkü Türk kadınına başarmak, başarılı olmak yakışıyor.  Ülkemizin nüfusunun yarısının kadınlardan oluştuğu, ilimizde ise kadın nüfusunun erkeklerden fazla olduğu gerçeğinden hareketle, Türkiye’nin kalkınmasında yaratacağı katma değer düşünüldüğünde, kadınlarımızın her birinin ekonomik hayata katkıda bulunmasının ne kadar önemli olduğu ortadadır.


Her an gelişen ve değişen dünyamızla birlikte, kadına yüklenen sorumluluklar artarken, kadına yönelik fiziksel ve duygusal şiddette her geçen gün artmaktadır. Evde, sokakta, işyerinde, trafikte, toplu taşıma araçlarında kısaca yaşam alanlarımızın sınırları içerisinde her gün binlerce kadın şiddete veya tacize maruz kalmaktadır. Böylece şiddet, kadının yasal, sosyal, siyasi ve ekonomik eşitliğini sağlama fırsatlarını sınırlamakta, girişimcilik ruhunu ve kendine olan öz güvenini yok etmektedir.  Yapılan araştırmalar sonucunda 2014 yılında 294 kadın cinayeti işlenirken, yaklaşık 13 bin kadın da fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalmıştır.  Geçtiğimiz 3 aylık zaman diliminde ise kayda geçen 53 kadınımız hayatını ne yazık ki kaybetmiştir. Kadına yönelik uygulanan şiddetin ve cinayetlerin bilançosu üzülerek belirtiyorum ki, her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Bu alanda yapılan yasal düzenlemelerin yetersizliği ise şiddet uygulayanları, tacizde bulunanları ve cinayet işleyenleri caydırmamaktadır.


Kadın girişimciler olarak bizler bir taraftan üretip, ülkemiz ekonomisine katkı sağlarken, diğer taraftan da ülkemizin gelecek nesillerini yetiştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz nesillere şiddetin önlenmesi için neler yapılabileceğini özveri ile aktarmamız gerekmektedir. Ailelerinden gördüklerini kendilerine rol model olarak alan çocuklarımız, gelecekte bizlerin birer yansıması olacaktır. Dolayısıyla sergilediğimiz davranışlara, insanlarla olan iletişimimize ve olaylar karşısındaki tutumumuza dikkat etmeliyiz. Böylece her yeni yetişen nesil de şiddetin etkilerini biraz daha azaltabilir ve geleceğe güvenle bakan kadınlar yetiştirebiliriz. Unutmayalım ki, kadınlara yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır.


TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu olarak düzenlediğimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katılarak bizleri onurlandıran katılımcılar ile çatısı altında fahri olarak hep birlikte görev yaptığımız TSO yöneticilerine teşekkür ediyorum. Artık kadınlarımızın sorunlarını değil, başarılarını konuşacağımız nice 8 Mart’larda buluşmak ümidiyle, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.”Son Güncelleme: 08.03.2015 18:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.