Vali, Öğretmenler Günü’nü kutladı

Vali Necmettin Kılıç, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlandığını ifade etti.

Vali, Öğretmenler Günü’nü kutladı

Vali Necmettin Kılıç, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlandığını ifade etti.

23 Kasım 2016 Çarşamba 15:46
Vali, Öğretmenler Günü’nü kutladı
banner332

Vali Necmettin Kılıç, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlandığını ifade etti. Tüm öğretmenlerin gününü kutlayan Vali Kılıç’ın, Öğretmenler Günü ile ilgili mesajı şöyle:


24 Kasım Türk milletinin, kazandığı büyük zaferlerle Türkiye Cumhuriyetini kurarak, egemenliğini eline aldığı, bilgi toplumunun üretici bir üyesi olma kararı doğrultusunda eğitim hamlesini başlattığı tarihtir.


Eğitim gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin üzerinde büyük bir hassasiyetle durdukları en önemli konudur. Eğitim sistemlerini iyi oluşturan ve bunu çağın gereklerine göre yenileyen ülkeler dünya ulusları içinde önemli bir yer edinirler. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi, eğitilmiş insan gücüyle yakından ilgilidir. Bundan dolayı kendi milletine köklü ve ciddi bir eğitim vermeyi amaç edinmiş öğretmenler, o milletin istiklalini ve istikbalini teminat altına almış demektir.


Öğretmen, ruh dünyamızın mimarı, eğitim davasının yapıcı ve en esaslı unsuru, eserine kıymet biçilemeyen sanatkâr... Öğretmen, insanı topluma ve geleceğe hazırlayan en önemli eğitici. Bilgiyi, öğrenmeyi, elde etmeyi ve onu kullanmayı öğreten odur. İdareciler, siyasetçiler, fikir ve düşünce dâhileri, bilgin ve yüksek girişimciler ilk defa onun elinde yoğrulur. Toplumun, insanın ve eğitimin hamurunda onun eli vardır. Öğretmenlik, bilgeliği ve erdemi temsil etmektedir. O, her türlü erdemin taşıyıcısıdır.


En zor şartlarda bile, ülkemizin her köşesine ulaşarak ışık olan öğretmenlerimiz, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayreti ve sorumluluğu ile önemli görevler üstlenmişlerdir. 
Yarınlarımızı teslim edeceğimiz çocuklarımızın, gençlerimizin kişisel, ruhsal, sosyal ve kültürel yönde yetişmesinde öğretmenlerimize çok büyük görevler düşmektedir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk: "Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır. " 
"Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller, Türkiye Cumhuriyeti'ni daha da yüceltecek; milletimizi hür, şanlı ve yüksek bir toplum olarak yaşatacaktır.

Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir. Gençler de öğretmenlerin eseridir." Diyen Mustafa Kemal Atatürk öğretmenin önemini vurgulamıştır.


Bilgiye çok rahat ulaşılan bir çağda yaşıyoruz. Dünyadaki bütün gelişmelerden anında haberdar oluyoruz. Bilgiyi hızla elde ediyor, hızla tüketiyoruz. Ülkemizin, dünyada hak ettiği yeri alabilmesi için bizlerin de hızlı hareket etmesi bir zorunluluktur. Bu hareketin merkezinde öğretmenler, eğitim kurumlarımız ve çocuklarımız bulunmaktadır. Çocuklarımızı, evrensel ve millî değerlerle donatarak, iyi insan, iyi vatandaş olmanın verdiği hazzı vicdanlarına yerleştirmek sizlerin emeği ile gerçekleşecektir.


Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen “Mustafa Kemal Atatürk” olmak üzere görevleri sırasında şehit olan öğretmenlerimiz ile vefat eden öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, görevi başında bulunan tüm öğretmenlerimizin ve Emekli Öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Son Güncelleme: 23.11.2016 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316