Vesayetçi zihniyet hâlâ var

Özgür Der Şube Başkanı Murat İslam, 28 Şubat’ın yıldönümünde cezaevlerinde bulunan Müslüman tutsaklara özgürlük çağrısında bulundu.

Vesayetçi zihniyet hâlâ var

Özgür Der Şube Başkanı Murat İslam, 28 Şubat’ın yıldönümünde cezaevlerinde bulunan Müslüman tutsaklara özgürlük çağrısında bulundu.

29 Şubat 2016 Pazartesi 12:46
 Vesayetçi zihniyet hâlâ var


Özgür Der Şube Başkanı Murat İslam, 28 Şubat’ın yıldönümünde cezaevlerinde bulunan Müslüman tutsaklara özgürlük çağrısında bulundu.


İslam, yaptığı açıklamada şöyle dedi: “28 Şubat, bu ülkede egemenlerin İslami kimlik ve taleplere duydukları kini, öfkeyi açık, sistematik bir militarist dayatma şeklinde dışa vurma geleneklerinin bir tezahürü olarak şekillenmiştir.


28 Şubat, siyaset, medya, akademi, sivil toplum alanındaki destekçilerince “1000 yıl sürecek” kibriyle savunulan zorbalığın adıdır! 28 Şubat, toplumun inancına, düşüncesine, kimliğine yönelik bir darbenin tarihidir.


Bu süreçte siyasetten yargıya, ekonomiden, hak ve özgürlüklere kadar birçok alanda toplum bir cendereye sokulmuş, adalet ve özgürlükler askıya alınmıştır.


Aradan geçen 19 yıl sonra bugün gelinen noktada Kemalist tahakkümcü anlayışın halkı korkutup sindirme ve istediği doğrultuda yönlendirme hesabının bir kere daha iflas etmiş olduğunu memnuniyetle müşahede ediyor ve bu sonuçtan ötürü Rabbimize hamd ediyoruz.


Bununla birlikte 28 Şubat zorbalığının yol açtığı mağduriyetlerin bilhassa cezaevlerinde hala sürüyor olmasını ise üzüntü ile izliyor ve bu konuda yetki ve sorumluluk sahiplerini harekete geçmeye, kamuoyunu ise duyarlı olmaya davet ediyoruz.


Karanlık sürecin düşmanlaştırdığı İslami kimlikli kişilere yönelik takibat ve yargılamalar neticesinde verilen ağır cezalar nedeniyle hala pek çok kişi cezaevlerinde tutulmakta ya da ülke dışında yaşamak durumundadır. Hukuksuzluğun zirve noktasını teşkil eden “brifinglendirilmiş yargı” marifetiyle bu süreçte verilen akıl almaz kararlarla sayısız insanın, aileleri ve yakınlarıyla birlikte maruz kaldıkları mağduriyet yıllardır sürmektedir.


İslami örgüt suçlamasıyla açılmış pek çok davada verilmiş kararlar nedeniyle yıllardır cezaevinde tutulan ve aynı şekilde bu davalarda isimleri geçtiği için ülke dışında yaşamaya mecbur tutulan pek çok kişinin darbecilerin hukuksuzluğunun mağdurları oldukları bugün her açıdan anlaşılmış, açıklığa kavuşmuştur.

Ne var ki, uzun bir zamandır bu konuyla ilgili tartışmalar sürmesine rağmen, hala bu mağduriyetleri sonlandırma adına yargı bazında somut bir adım atılmamıştır. 


Oysa darbe sürecinin en önemli ayaklarından birini teşkil eden “yargı brifingleri” mevzusu halen sürmekte olan 28 Şubat darbe davasının en somut başlıklarından birini oluşturmaktadır. Ve bu gerçeğe rağmen bu yargı mekanizmasının yol açtığı mağduriyetlerin bir türlü gündeme gelmemesi büyük bir çelişki demektir.


Özetle, 28 Şubat sürecinde hukuk dışı yöntem ve dayatmalarla haklarında açılmış soruşturma ve yürütülmüş yargılamalar neticesinde mağduriyetleri hala sürmekte olan kişilerle ilgili olarak acilen yeniden yargılama yolunun açılmasını talep ediyoruz. Ve bu sürecin daha fazla haksızlık ve zulme sebep olmaması için de 28 Şubat darbe süreci mağdurlarının acilen tahliye edilmelerinin hukukun ve adaletin gereği olduğunun altını çiziyoruz.


Ayrıca; Türkiye’de bugün hale darbeci ve vesayetçi zihniyetin varlığı söz konusu.


Bizler bir kere daha hatırlatmak istiyoruz ki, ister askeri olsun, ister yargı veya bürokrasi kanalıyla olsun darbe bağımlısı bir sistemde ve darbe söylentileri ile yaşamak istemiyoruz.


Bugün darbe zihniyetinin yeni cepheler açarak tekrar aktif hale gelmeye çalışmasının en önemli sebeplerden birisi 28 Şubat ile yeterince hesaplaşılmamış olması olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz”

 

Son Güncelleme: 29.02.2016 13:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110