‘Yapısal reformlar hayata geçirilmeli’

MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Ekim ayı cari açık sonuçları ve son açıklamam 2016 yılına ilişkin üçüncü çeyrek ekonomik büyüme rakamlar ile ilgili açıklama yaptı.

‘Yapısal reformlar hayata geçirilmeli’

MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Ekim ayı cari açık sonuçları ve son açıklamam 2016 yılına ilişkin üçüncü çeyrek ekonomik büyüme rakamlar ile ilgili açıklama yaptı.

13 Aralık 2016 Salı 08:43
 ‘Yapısal reformlar hayata geçirilmeli’
banner332

MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Ekim ayı cari açık sonuçları ve son açıklamam 2016 yılına ilişkin üçüncü çeyrek ekonomik büyüme rakamlar ile ilgili açıklama yaptı.


Aras, yapısal reformların siyasi kaygı duymadan hata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Aras, “Görünen odur ki, Türkiye küçülerek 2023 hedeflerine ulaşamayacaktır. TÜİK’in açıkladığı millî gelir rakamları, geçmiş dönem rakamlarını şişirse de vatandaşımızın cüzdanı giderek erimektedir” dedi.


MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, açıklamasında şunları söyledi:


“2016 yılı 3'üncü çeyrek verisine bakıldığında '’27 çeyrektir büyüyoruz'’ serüveninin sonuna geldiği görülmektedir. Türkiye; 2016 3'üncü çeyrekte büyümemiş, %-1,8 daralmıştır.  2016 yılının 3'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, sanayinin toplam katma değeri %1,4, hizmet sektörünün %8,4 azalmıştır. İnşaat sektörünün toplam katma değeri ise %1,4 artabilmiştir. Yürütülen beton ekonomisi de duvara toslamak üzeredir. Bu dönemde imalat sanayi %-3,2, tarım ise %-7,7 küçülmüştür" dedi.


"SICAK PARAYA İHTİYACI OLAN ÜLKEMİZİN ENERJİ GİDERLERİ ARTIŞA GEÇECEK"


Milliyetçi Hareket Partisi geciken yapısal reformların bir an önce hayata geçmesini istemektedir. 2016 yılı 3'üncü çeyrekte hane halkı tüketim harcamaları %3,2 azalmıştır. Hane halkında güvenin zayıfladığı bir döneme girilmiş vaziyetteyiz. Devletin nihai tüketim harcamaları %23,8 artsa da millî gelirde küçülme kaçınılmaz olmuştur. Ekonomideki durgunluk önümüzdeki dönem işsizliğin daha da artmasına neden olacaktır. Cebindeki parası mum gibi eriyen vatandaşımıza, yatırımları bıçak gibi kesilmiş, borçları dağ gibi artmış girişimcilerimize '’gereken tedbirleri alıyoruz'’ açıklaması yetersizdir.

Artık yapısal reformlar hayata geçirilmelidir. Ekonomideki bu ateş üflenerek değil, gerekli adımlarla sönebilecektir. İhracat düşmüş, turizm gelirleri azalmış, sıcak paranın tedirgin olduğu ekonomimiz; adeta pistte burnunu kaldırabilmek için turlar atmakta ancak bu gücü sağlayacak desteği bulamamaktadır. Gelinen noktada Ekim ayı cari açık rakamı 1,6 milyar dolar olurken, 12 aylık cari açığımız 33,7 milyar dolara çıkmıştır. Halen Orta Vadeli Program (2017-2019) hedefinin (31,3 milyar dolar) üzerindeyiz. Daha yeni revizyon yapılan OVP'de brent tipi petrolün varili 46,3 dolar tahmin edilmişken gelinen noktada brent tipi petrolün varili 57 doları aşmıştır. Sıcak paraya ihtiyacı olan ülkemizin enerji giderleri tekrar artışa geçecektir.


"EKONOMİMİZİN İSTİKRARI İÇİN KATKI SUNMAYA HAZIRIZ"


Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin cari açık ve bütçe açığından meydana gelen bir ‘'ikiz açık'’ riski ile karşı karşıya kalacağı iyice belirginleşmektedir. 57'nci Hükûmet döneminde gerek bankacılık alanında, gerekse malî disiplinin sağlanması adına gerçekleştirilen yapısal reformlar sayesinde 2007 yılına kadar ekonomi oldukça sorunsuz yoluna devam etmiştir. Türkiye; millî gelirin %5'i kadar bir cari açık, %8 düzeyinde katılaşan enflasyon, %11'i aşan yüksek işsizlik, yaklaşık %2,5'luk (9 aylık gerçekleşen ortalama %2,4) düşük banttaki büyüme oranı, gerileyen ihracat ve artan borçluluk ile 2017'ye makro dengeleri bozuk bir şekilde girmektedir.


Milliyetçi Hareket Partisi olarak; Türkiye'de iç ve dış politikada tansiyonun düşürülmesine, ekonomiye güvenin geliştirilmesine, ekonomik hedeflerin gözden geçirilerek yeni bir planlamayla ekonominin yeniden rayına oturtulmasına ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Türkiye henüz kriz noktasında olmasa da, bu ihtimal giderek artmaktadır. Yol yakınken, gecikmiş olan yapısal reformlar siyasî kaygı duyulmadan hayata geçirilmelidir. İktidarın bu yönde atacağı adımlara ekonomimizin istikrarı için katkı sunmaya hazırız. Yeter ki, yol yakınken dönebilme ferasetini ve cesaretini iktidar gösterebilsin.”

Son Güncelleme: 13.12.2016 08:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316