Mezardaki kazı bir anda durdu!

Çorum'daki mezarda kazma sesleri boğuklaştığında arkeologlar dut kesildi.

Mezardaki kazı bir anda durdu!

Çorum'daki mezarda kazma sesleri boğuklaştığında arkeologlar dut kesildi.

10 Şubat 2021 Çarşamba 09:38
Mezardaki kazı bir anda durdu!

Çorum'daki mezarda kazma sesleri boğuklaştığında arkeologlar dut kesildi. Toprağın içinde parıl parıl parıldıyordu.
Çorum İl merkezinin güneyinde, Çikhasan Köyü'nün 1 km. kuzeydoğusundaki Karapınar Mevkii'nde yer alan höyükten çıkan bot, Anadolu’nun gerçek sahibi olan Türklere ilişkin çarpıcı bilgileri gözler önüne serdi. Botun, MÖ 4. yüzyıl sonu -MÖ 3.yüzyıl başında yaşayan birine ait olduğu belirtiliyor.

Çorum İl merkezinin güneyinde, Çıkhasan Köyü'nün 1 km. kuzeydoğusundaki Karapınar Mevkii'nde yer alan Höyük’te bulunan kadın botu, Anadolu’nun gerçek sahibi Türklere ilişkin çok önemli bilgileri de gözler önüne serdi.
Kadın botunun oldukça ayrıntılı işlendiği görülürken, botun erimemesi için alt kısma yerleştirilen parlak metal parçalar da dikkat çekiyor. Uzmanlar, botun ilk sahibinin dönemin asker ve yönetici sınıfına mensup bir şahsın eşi ya da dönemin kadın yöneticilerinden birine ait olabileceği belirtiliyor.

Öte yandan Botun şu anda Rusya’nın St. Petersburg kentindeki State Hermitage Museum’da sergilendiği biliniyor.

TÜRKLERİN GİYİMİNE BENZİYOR

Diğer yandan söz konusu botun, Türkmen Sıraç kadınlarının giysilerine de çok benzediği belirtildi. Botun çıktığı yer olan Karapınar Mevkii'nde başka tarihi eserlere de rastlandığı öğrenildi..

ANADOLU’NUN GERÇEK SAHİPLERİ TÜRKLER

Peki, Anadolu’da tarihten bu yana barış ve kardeşlik içerisinde yaşayan Türklerin ataları olarak bilinen Sakalar ve İskitler kim?
İskitler veya yayıldıkları doğu bölgelerindeki isimleri ile Sakalar, MÖ 8. yüzyıl ile MS 3. yüzyıl arasında Avrupa'nın doğusu (Kırım ve Pontik Bozkırları) ile Orta Asya'da, Tanrı Dağları ve Fergana Vadisi'ni de içine alan bölgelerde yaşamış, muhtemelen çoğunlukla Doğu İran Dilleri grubuna ait bir dil konuşmuş göçebe halktır. İskitler için tarih boyunca Grek kaynaklarında Skuthēs (Σκύθης), Asur kaynaklarında Aşguzai, Fars kaynaklarında Sakā ve Çin kaynaklarında Sai tabirleri kullanılmıştır.

SAKALAR KİMDİR?

Günümüzde, Sakaların kökenlerinin İrani ve İrani ilişkili olduğu akademi içerisinde en yaygın kabul gören görüşü oluşturmaktadır. Sakalar, bu açıdan bir Doğu İran halkı olarak sınıflandırılır. Öte yandan Türk kaynaklarında Ön Türk oldukları ve Ön Türk ilişiği olduğuna dair görüşler ve iddialar bulunmaktadır.
Savaşlarda kullandıkları en önemli silah, savaş baltası olmuştur. Ayrıca ok, yay ve kılıç da kullanılmıştır. Akraba olan İskit kalıntılarındaki at figürlerinin yoğunluğu da dikkati çekmektedir. Bu figürler göçmen bir kavim oldukları yönündeki tezleri bir hayli güçlendirmektedir.

Kaynak:Yeniçağ

Son Güncelleme: 10.02.2021 23:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Oktay 2021-02-11 02:03:30

Bahse konu İskit eşyaları yıllar önce Pazarık'tan çıkarılmıştır. Pazarık Kurganı Sibirya Altay Bölgesinde... YeniÇağ'da sandalye üzerinde canı sıkılan bir arkadaş uydurup yazmış, siz araştırmadan alıntılamışsınız. Çikhasan'da Höyük'ten çıkmışta St. Petersburg'da bir müzede sergileniyormuşmuş. :) Çorum Müzesinde hiç İskit eseri var mı? Çorum'da kazısı yapılmıs hiç Ön Türk Kurganı var mı? :) Gazeteciliğin düştüğü haller...

Avatar
Metin Çakar 2021-02-11 09:51:48

Tamamen uyduruk haber, yalan haber. Bunu haber yapan kuruluşun amacı nedir,