Özcanbaz 5’ledi: ’Niyet, geri geldik Malazgirt’ten Çorum’a’

Çorum'da Eğitimci-Yazar Mustafa Özcanbaz’ın tarihi romanı “Niyet/Geri Geldik Malazgirt’ten Çorum’a” adlı kitabı yayınlandı.

12 Haziran 2023 Pazartesi 14:19
Özcanbaz 5’ledi: ’Niyet, geri geldik Malazgirt’ten Çorum’a’

Eğitimci-Yazar Mustafa Özcanbaz’ın tarihi romanı “Niyet/Geri Geldik Malazgirt’ten Çorum’a” adlı kitabı yayınlandı.

‘Bir Sivil Siyaset Modeli Aydınlar Ocağı, Körük, Körük-Geride Kalanlar ve Çocuklar İçin felsefe kitaplarının ardından beşinci tarihi romanını çıkaran Mustafa Özcanbaz, bu eserinde Çorum’un fethini konu aldı.

YENİ KİTAP HAKKINDA…

Yeni kitabına dair düşüncelerini paylaşan Özcanbaz, eserde Nikonya (Çorum) fethinde, Dânişmendnâme’nin 14. bölümündeki anlatımına sadık kalmaya çalışarak kahramanları yerleştirdiklerini ve Çorum adına bir bakış açışı oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.
Özcanbaz, şöyle devam etti:

“Anadolu, resmi tarih yazımlarına göre 1050’li yıllardan sonra Türklerin akınlarına şahit olmaktadır. Öncesinde Türkistan, Doğu Avrupa, Kafkasya, Ortadoğu ve Afrika’da devletler kuran atalarımız Sultan Alp Aslan ile Anadolu’yu vatan yapmıştır denilmektedir.
Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Anadolu’nun tamamında binlerce yıl öncesinden atalarımızın bıraktıkları izlerin olduğu ortaya çıkmaktadır. Kurgusunu yaptığımız romanımızda da bu tezden yola çıkarak geri döndük diyoruz. Oğuz Kağan’nın günümüz Antakya civarlarında geçici başkentini kurmuş olduğu tahmin edilmektedir. Öyleyse yeni gelmedik. Atalarımızın yurduna dönüş yaptık diyebiliriz.

TÜM YÖNLERİYLE MALAZGİRT ZAFERİ

Romanda kronolojiden ayrılmamak şartıyla yaptığımız mikrotarih kurgularda kimi zaman duygusal kimi zaman belgesel tarzı anlatımlarla yaşanmışlıkları okuyucumuzun hayal dünyasına sunmaya gayret ettik.

Malazgirt Savaşı gibi dünyanın en büyük meydan muharebesini tek taraftan değil iki ordunun adımlarıyla birlikte anlatmaya çalıştık. Romanos Diogenes’in hikâyesine dikkat çektik. Balkanlardaki Türk varlığının, Bizans Devleti üzerindeki baskısı ve paralı asker olarak hizmetleri araştırıldıkça tarihimizin ve Avrupa tarihinin karanlıkta kalan sayfaları ortaya çıkacaktır.

ÇORUM İÇİN FARKLI BİR BAKIŞ

Nikonya (Çorum) fethinde, Dânişmendnâme’nin 14. bölümündeki anlatımına sadık kalmaya çalışarak kahramanlarımızı yerleştirdik. Çorum adına bir bakış açısı oluşturmaya çalıştık. Bizans dönemindeki yerleşim yerlerinin isimlerini günümüzdeki haliyle kullanmaya gayret ettik. Ancak son bölümde Bizans döneminde kullanılan adlarını belirttik.

YENİ PENCERE AÇMAK UMUDUYLA

An’ı anlamak ve yetkince yaşamak için geçmiş ile günümüz arasında köprü oluşturarak geleceğimizi kuracak gençlerin bilinçlerine yeni bir pencere açmak umuduyla”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.