Çorum’da yeni koronavirüs tedbirleri

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Çiftçi Başkanlığında toplanarak alınan bir dizi kararları duyurdu.

Çorum’da yeni koronavirüs tedbirleri

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Çiftçi Başkanlığında toplanarak alınan bir dizi kararları duyurdu.

05 Ağustos 2020 Çarşamba 12:52
Çorum’da yeni koronavirüs tedbirleri

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Çiftçi Başkanlığında Valilik Binası Toplantı Salonunda olağanüstü toplanarak gündemdeki konuları karara bağladı.
Yapılan açıklamada alınan ve güncelliğini koruyan bazı kararlar ve özet açıklama şöyle:
İçişleri Bakanlığının 30/07/2020 tarih ve 12682 sayılı Genelgesinde; Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin etmek, fiziki mesafeyi korumak ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için tedbirlere riayet edilmesinin elzem olduğu, gelinen aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girildiği, bu yeni dönemde yürütülecek faaliyetlerde rehberlik, ikna edicilik ve caydırıcılık ilkelerinin önem kazandığı ifade edilmektedir.
Bu kapsamda ilimizde; kontrollü sosyal hayat sürecine uygun olarak salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları doğrultusunda;
MADDE 1- Hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere; a) Hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınmasına, b) İzolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesine, tedavilerinin evlerinde yapılmasına, c) Sağlık birimleri tarafından ihtiyaç duyulan araç ve personel desteğinin sağlık birimlerince talep edilmesi halinde Belediye Başkanlıkları ve İl Özel İdaresi başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle verilmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınması kararlaştırıldı.
MADDE 2- İzolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk 7 (yedi) günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının, İl merkezinde ilgili Vali Yardımcısı, ilçelerde kaymakamlar ve kolluk birimlerince birebir takip edilmesine ve sıklıkla denetlenmesi öngörüldü.
MADDE 3- İl merkezinde ilgili Vali Yardımcısı ve ilçelerde kaymakamlar başkanlığında, Belediye Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük kurum amirlerinden  ‘Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları’ oluşturulmasına; hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bire bir takip edilerek her gün saat 16:00’da sağlık, kolluk ve uygun görülen diğer birim temsilcileriyle bir araya gelinmesine, alınması gerekli önlemlerin belirlenmesine ve hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişinin temaslılarına daha hızlı ve etkili ulaşabilmek amacıyla oluşturulan filyasyon ekiplerine kolluk birimleri ile köylerde/mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlarca gerektiğinde destek verilmesine ve bu kişilerin bilgilendirilerek izolasyonda kalmalarının sağlanmasına karar verildi.
MADDE 4- Hastalığın erken dönemde tespiti ve izolasyon sürecinin başlatılabilmesi için vatandaşlarımızın kendilerinde ilk belirtileri hissettikleri anda sağlık kuruluşlarına başvurmaları yönünde bilgilendirilmeleri gerektiği belirtildi.
MADDE 5- Yetkili kişilerin basın açıklamalarında, konuşmalarda, kurumların internet sitelerinde ve diğer iletişim platformlarındaki paylaşımlarda temizlik, maske ve mesafe vurgusunun yapılması vurgulandı.
MADDE 6- Maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulmasının hastalığın yayılım hızını azalttığı göz önünde bulundurularak denetimde bulunan personelin örnek olmasına yönelik gerekli uyarıların yapılması gerektiği ifade edildi.
MADDE 7- İl bazında hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bizzat takip edilerek artış ve azalışlara göre gerekli tedbirlerin alınmasına, günlük ve haftalık artış oranları yüksek seyreden kritik mahallerde ilave tedbirlerin ve denetim faaliyetlerinin en üst seviyede uygulanmasına karar verildi.
MADDE 8- Koronavirüs (Covid-19) denetim faaliyetlerinin etkinliğinin ve görünürlüğünün artırılması öngörüldü.
MADDE 9- Düğün, nişan, sünnet vb. organizasyonlarda; a) Maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı davrananlara kesinlikle müsaade edilmemesine, b) Uyulması zorunlu kurallara ilişkin sektör temsilcileri/işletmeciler/organizatörler ve esnaf odaları temsilcileri ile toplantılar düzenlenmesine, İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının ilgililere tebliğ edilmesine, tedbirlere riayet etmeleri hususunda uyarılmalarına, c) Kolluk birimleri marifetiyle denetimlerin gerçekleştirilmesine,  c.1) Birinci ihlalde uyarı yapılmasına c.2) İkinci ihlalde idari para cezası uygulanmasına, c.3) İşyeri/işletmenin vatandaşların sağlığını koruyabilecek şekilde uygun hale getirilmesi için üçüncü ihlalde 1 gün; dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyet durdurma, cezalarının uygulanmasına, ç) Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri dışında ayrıca, tedbirlere riayet edilip edilmediğini tespit etmek üzere sivil personel veya resmi görevliler (sivil kıyafetli) marifetiyle denetim yapılmasına, d) Denetimlerin uyarıcı, rehberlik edici ve caydırıcı bir anlayışla nezaketle yapılması kararlaştırıldı.
MADDE 10- Toplu taziye uygulamasında; taziye evlerinde, evlerde, açık alanlarda taziye yapılmamasına, ayrıca bu hususa ilişkin aşağıdaki metnin cami ve belediye hoparlörleri ile kolluk araçlarından günde en az 1 kez anons edilmesi istendi.
Salgınla mücadelede gelinen bu yeni dönemde; a) Valilik 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü bünyesinde salgın denetim faaliyetlerinin tek elden eşgüdümünü ve yönetimini sağlayan İl Salgın Denetim Merkezi oluşturulmasına, b) İhlallere dair her türlü şikâyet ve ihbarların yapılabileceği bir çağrı sisteminin kurulmasına, c) Denetlenen işyerleri, şehir içi toplu taşıma araçları, ticari taksiler ve kişilerin isim, adres, zaman, varsa ihlalin mahiyeti ve diğer bilgilerin kaydedileceği merkezi bir veri tabanının teşkil edilmesine, ç) Tüm kurumların personel ve araç desteği ile yetkilendirilmiş uyarıcı ve uzman denetim ekipleri oluşturulmasına, d) İşyerleri, şehir içi toplu taşıma araçları ve ticari taksilerde Hayat Eve Sığar “Güvenli Alan” sisteminin kullanımının yaygınlaştırılmasına ve vatandaşların sistem üzerinden gelen salgın kurallarına uyumu değerlendiren geri bildirimlerine göre denetimlerin yoğunlaştırılmasına, e) Bu süreç sonunda tedbirlere uyan işyerlerinin ödüllendirilmesine ve diğer işyerlerinin teşvik edilmesi amacıyla art arda yapılan üç denetim sonucunda Sağlık Bakanlığı “Covid19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile İçişleri Bakanlığı denetim formlarında belirtilen kurallara uyduğu tespit edilen işyerlerine, şehir içi toplu taşıma araçlarına ve ticari taksilere “Güvenli Alan” logosu verilmesine, bu maksatla Kırıkkale “Koronavirüs İl Denetim Uygulaması Modeli”nin örnek alınması kararlaştırıldı.
MADDE 13- Alınan kararlara uymayan kişilere/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması ve alınan bu kararların uygulanmasının, kolluk birimleri ve zabıta müdü

Son Güncelleme: 06.08.2020 09:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bay bilen.! 2020-08-05 13:32:44

Şuan alınacak en iyi ve yerinde olacak tedbir;
Kahve, Çay ocakları, Düğünler ve bu şeklide olacak vatandaşın toplu ortamlarda olabileceği yerlere kısıtlama getirilmesi yerinde olacaktır.
Yetkililere duyurulur'

Avatar
Ahmet 2020-08-05 13:51:23

Karantina süresi 14 gün olan hastalığın ilk 7 günlük karantinası üzerine düşülecek derseniz sekizinci gün o hasta evden çıkar. Saçmalama çıtasını sürekli yukarı taşıyorsunuz. İmam bi şey yaparsa cemaat daha ağırını yapar manası verip buraya net yazamadığım özlü sözü hiç duymadınız sanırım. Deyimler, atasözleri sosyolojik olarak deneyimlenmiş olaylardan çıkarılan derslerdir, dinlemek lazım.

Avatar
Bir vatandaş 2020-08-06 00:00:04

İlk önce hastane de Covid Acil’in önüne bir çare bulunması lazım. Temaslı olup test için gelenle, pozitif olup ilaç alacak olanlar, hasta yakınları orada saatlerce bekliyor. İlaçlar lütfen başka biryerden verilsin. Sağlam giden hasta olur orda.

Avatar
a 2020-08-05 13:17:59

Bardak kırıldı hadi yapıştırın

Avatar
Diş hekimi 2020-08-05 14:34:07

Diş hekimlerini en öne sürün sonra maaşlarını yarıya düşürün ki polis kadar maaş alamasınlar. Hekimlik yapsınlar bekçi ile aynı maaşı alsınlar YAZIK..

Misafir Avatar
Hekim 2020-08-05 15:16:34 @Diş hekimi

Önce polis bakar yürekli ol. Ha memnun değilsen işi bırak polis ol nasılsa her önüne gelen polis olabiliyor artık

Beğenmedim! (2)
Avatar
KAFE VE ÇAY OCAKLARI DİB DİBE.KARAR ALMA UYGULA. 2020-08-05 17:53:21

Yahu bu ne lahana turşusu, bu ne perhiz? Allah aşkına kafe ve çay ocaklarında insanlar dib dibe yapışık oturuyor. Mekanlar belli hadin görelim sizi. Karar almak kolay iş. Uygulamada me yaptın onı paylaş ki görsün herkes anyayı konyayı. Günü kurtaracak CAK CEKLER ile gemi yürümüyooooooorrrrrr. UYUMAYIIIIINNNN...

Avatar
Gök sultan 2020-08-06 02:13:38

Alınan kararlar çok güzel.Sorun uygulamada çıkıyor.Evde test edilecek.Önce hastaneye gelen test edilemiyor ki evlerde yapılacak.Doktorun kanaati senin test yapılmasında etkili.Senin gitmen durumunu izah etmen kriterlere uymuyorsa mümkün değil.Orada güneşin karşısında kapı önünde beklemede çabası.Televizyondaki programlarda yer alan kişiler maske takmıyor.Sayın bakanımız bir gün açıklama yaparken maske takarak çıksın.Şehri yönetenler maske ile çarşıya çıksın inan çok faydalı olur.Dediklerimizle yaptıklarımız uyumlu olmalı.Evet kahve lokanta berber çarşı pazar kalabalık il dışı yurt dışı insanlarımız gelmiş ama kural yok. Sosyal mesafe yok.Maske takmış insana bir tuhaf bakıyor.Sanki onlar yanlış yapıyormuş gibi.Gerçekten kuralların uygulanmasının azaldığını bizde üzülerek görüyoruz.İnsanlara eğitimle model olmakla faydalı olabiliriz.Ceza bir müddet başarılı olmuş gibi görülebilir.Ama eğitim olmadığı için kurallar esnetilince herşey eski haline donuveriyor.Aylardır sağlık calasanlarimizda yoruldular.Allah emeklerini zayıf etmesin.Zabıtası.polisimiz insanların yoğun bulunduğu saat kulesi civarı gibi yerlerde çat kapı uyarıcı girişimlerde bulunsun.
Güzel ülkemin güzel insanı zarar görmesin bütün çabaların amacı bu...Gelin bizde hep beraber bu kurallara uyalım uymayanlari tatlı dille uyaralım...