Çorum’un yeni merkezi devrede

Sağlık Müdürlüğü binasında kurulan Sağlıklı Hayat Merkezi'nde ‘Psikososyal Destek Birimi' hizmete başladı.

Çorum’un yeni merkezi devrede

Sağlık Müdürlüğü binasında kurulan Sağlıklı Hayat Merkezi'nde ‘Psikososyal Destek Birimi' hizmete başladı.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 14:12
Çorum’un yeni merkezi devrede

Çorum’a yeni bir sağlık merkezi daha kuruldu.

Sağlıklı Hayat Merkezi’nde ‘Psikososyal Destek Birimleri’ hizmet vermeye başladı.

Sağlık Müdürlüğü binasında Sağlıklı Hayat Merkezi içerisinde hizmet veren ‘Psikososyal Destek Birimi’nde Psikolog Binnur Karagöz, Çocuk Gelişimci Zehra Kardelen Er ve Sosyal Çalışmacı Gülüstan Kavşut ücretsiz olarak hizmet vermeye başladı.

Tüm vatandaşların hiçbir ücret ödemeden ihtiyaç duydukları konularda hizmet almak için Sağlıklı Hayat Merkezine başvurabilecekleri bildirildi.

PSİKOSOSYAL DESTEK BİRİMİNDE NELER YAPILIYOR?

Psikolog: Psikologlar genel olarak bireylerin psikolojik gereksinimlerini ve sorunlarını saptar ve bunlara çözümler üretirler. Kişilere yaşadıkları sorunlar hakkında farkındalık kazandırmayı amaçlarlar. Eğitim aldıkları alanlarda hizmet verirler. Bu kapsamda; çocuk danışmanlığı, ergen danışmanlığı, yetişkin danışmanlığı ve ailelere yönelik danışmanlık hizmetleri verirler. Çalışma alanlarına; sınav kaygısı, stresle başa çıkma, davranış sorunları, aile içi ilişki ve iletişim sorunları, öfke kontrolü, akademik sorunlar, depresyon, yas ve kayıp, kaygı bozuklukları, fobiler, obezite ve yeme bozuklukları, bağımlılıklar vb. konular örnek olarak verilebilir.

Çocuk Gelişimci: 0-18 yaş arası normal gelişim gösteren, özel gereksinimleri olan, gelişimsel risk altında olan, korunmaya muhtaç olan (kurumda yaşayan, çalışan, mülteci, suça itilmiş) ve hastanede yatan çocukların zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını destekleyici programlar geliştiren, bu çocukların gelişimsel takip ve taramalarını yapan,  ailelere danışmanlık veren meslek elemanıdır. Bu kapsamda; özellikle 0-6 yaş arası arasındaki çocukların gelişim takipleri için tarama testleri uygular. Çocuğun zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal konuşma becerilerinin yaşına uygun olup olmadığını tespit eder.

Gelişimsel eksiklikler ya da gecikmelerde çocuğun gelişiminin nasıl destekleneceği konusunda danışmanlık, yönlendirmeler ve belli periyodlarda gelişimsel takip yapar. Yemek yeme, tuvalet alışkanlığı, oyun ve oyuncak seçimi, kitap önerileri, çeşitli davranış problemlerine (saldırganlık, alt ıslatma, tırnak yeme, yalan söyleme...) uygun hizmet sunar.

Özel gereksinimli çocuklara ve ailelerine özel eğitim alanında danışmanlık yapar.

Sosyal Çalışmacı; Toplumda sosyal işlevselliğin sağlanması, korunması, geliştirilmesi ve rehabilitasyonu amacıyla birey, aile, grup ve toplum düzeyinde sosyal hizmet müdahalesini gerçekleştirir. Sağlık hizmeti alan dezavantajlı grupların (engelliler, kanser hastaları, ruhsal bozukluğu olanlar vb.) ve yakınlarının; uyuşturucu bağımlıları ve yakınlarının sosyal (şiddet, ihmal, istismar ve aile içi şiddet vb.) ve sosyoekonomik sorunlarına destek olur, aile /aile danışmanlığı, aşk, evlilik, boşanma, gibi halkımızın çokça problem yaşadığı konularda, bireyin tekrar normal hayat standardını yakalamasında, kendi gücünün farkına varmasında ve sosyal işlevselliğinin sağlanması, korunması ve rehabilitasyonunda destek olur.

Son Güncelleme: 11.07.2018 14:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatansever hainsavar paralelekoyar 2018-07-11 14:20:00

bana kimse çözüm üretemez. pskososyal birimide kitlerim ben

banner111

banner110