İmzalar Sağlık Bakanlığı’na teslim

Sağlık sektöründe faaliyet yürüten bazı STK’lar, halkın ve sağlıkçıların talepleri için topladıkları imzaları Sağlık Bakanlığı’na teslim ettiler.

İmzalar Sağlık Bakanlığı’na teslim

Sağlık sektöründe faaliyet yürüten bazı STK’lar, halkın ve sağlıkçıların talepleri için topladıkları imzaları Sağlık Bakanlığı’na teslim ettiler.

01 Temmuz 2013 Pazartesi 17:27
 İmzalar Sağlık Bakanlığı’na teslim


“Taşeron, sözleşmeli, kadrolu çalışma ayırımı olmaksızın yıllardır dillendirdiğimiz, mücadelesini verdiğimiz taleplerimize yönelik düzenlemeler için adım atılmadı. Bu düzenlemelerle ilgili olarak bizlerle, sağlık alanındaki emek ve meslek örgütleriyle iletişim kurulmadı. Oluşturduğumuz görüşler görmezden gelindi, sesimiz duyulmadı. Halkın sağlık hakkı, sağlık hizmetine engelsiz ulaşması ve çalışanların nitelikli sağlık hizmeti vermeleri açısından zorunlu olan düzenlemeler konusunda hiçbir düzenleme yapılmadı. Bunlar yetmiyormuş gibi çalışanları daha da güvencesizleştirecek, hizmet alanlara yeni katkı-katılım payı ve ilave ücretler getirecek düzenlemeler sürüyor.” diye konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çorum Şube Başkanı Merter Kocatüfek, sağlık çalışanları olarak taleplerini şöyle sıraladı;

“Sağlıkta Dönüşüm Programı, bu programın uygulamaları ve en son uygulamaya geçirilen Kamu Hastane Birlikleri sürecinde gerek birlik içinde yer alan hastaneler arası, gerekse birlik dışına geçici ve kalıcı görevlendirmeler yaşanmaktadır. Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli çalışanlar, hekim, hemşire ve ebeler hastanelerde görevlendiriliyor, esas görevlerine ek olarak nöbet tutmak zorunda bırakılmaktadır. Çalışanlar nerede çalışacaklarıyla ilgili olarak sürekli belirsizlik içindedir. İş ve İşyeri güvencesi kalmamıştır. Tüm sağlık çalışanları olarak bu güvencemizin sağlanmasını istiyoruz.

Performansa göre çalışma sağlık hizmetinin niteliğini alabildiğine düşürmüş, çalışanları baskısı altına almıştır. Bu yetmiyormuş gibi performansa göre yapılan ek ödemelerin ödeme güvencesi ortadan kalkmıştır. Kaldı ki bu ödemeler emekliliğe yansımamakta, gelecek güvencesi sağlamamaktadır. Bizler, performans yerine emekliliğe yansıyacak, ödeme güvencesi olan ücret, ücretlerimizin vergi dilimi ile erimesine son verilmesini istiyoruz.

Özellikle Kamu Hastane Birlikleri uygulaması sürecinde daha da artan iş yoğunluğu, eksik kadro ile hizmet vermek zorunda kalmamız, 56-65 saate varan haftalık mesailere neden olmakta, bizleri esnek-kuralsız, görev tanımı dışında çalışmak zorunda bırakmaktadır. Nitelikli bir sağlık hizmeti için eksik kadroların tamamlanması, görev tanımı dışında, esnek-kuralsız ve insan yaşamıyla bağdaşmayan, angaryaya varan çalışma biçimine son verilmelidir. Sağlıkta taşeron olmaz, taşeron çalıştırma biçimi ve güvencesiz çalışma terk edilsin istiyoruz.

Özel sağlık kurumlarındaki sağlık çalışanları hem iş hem ücret güvencesinden yoksun. Günde 12 saate varan sürelerle kölece çalıştırılmaktadır. Özel sağlık kurumlarındaki sağlık çalışanlarının iş ve gelir güvencesinin sağlanmasını, sendikalar, meslek örgütü ve derneklerinin bu konuda taraf olmasını istiyoruz.

Sağlık haktır ve herkesin sağlık hizmetine engelsiz erişimi sağlanmalıdır. Oysa, sağlık hizmetine erişimin önünde birçok bürokratik engel dışında Genel Sağlık Sigortası Priminden, her kademede ödenmesi zorunlu katkı-katılım payı ve ilave ücretler gibi parasal engeller mevcuttur. Bu engeller ve nitelikli bir sağlık hizmetine ulaşamama, hizmeti alamayanlarla sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirmekte, bize şiddet olarak yansımaktadır. Sağlık hizmetine ulaşmanın önündeki parasal engellerin, katkı-katılım payı ve ilave ücretlerin kaldırılmasını istiyoruz.

Bir ayı aşkın süredir Türkiye'nin her yanında bu taleplerimiz için çalışanlara, sağlık hakkı için de halka sorduk, imzalarını topladık. Şimdi bu imzaları, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere bizi görmezden gelen, duymayan yöneticilere veriyor, gereği yerine getirilsin istiyoruz.

Bilinmelidir ki, bu konuda adım atılmaması halinde görmeyenlere, duymayanlara rağmen mücadelemiz daha örgütlü ve daha kararlı biçimde sürecektir.”

Son Güncelleme: 01.07.2013 17:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110