Valilik'ten hava kirliliği açıklaması

Çorum Valiliği kentin hava kirliliği sürekli azalan iller arasında yer aldığını açıkladı.

20 Eylül 2021 Pazartesi 12:47
Valilik'ten hava kirliliği açıklaması

Çorum Valiliği, kentte hava kirliliğinde artış olduğuna yönelik bazı mecralarda yayınlanan haberler üzerine yaptığı açıklamada, Çorum’un hava kirliliği sürekli azalan iller arasında yer aldığı bilgisini paylaştı.
İşte o açıklama:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde kurulumu yapılan 350’ yi aşkın hava kalitesi istasyonunda hava kirliliği parametreleri anlık olarak ölçülmekte ve ulusal hava kalitesi izleme ağı ile https://hava izleme.gov.tr adresinden online olarak, tüm bölgelere ait aylık hava kalitesi bültenleri https://ced.csb.gov.tr/hava-kalitesi-haber-bultenleri-i-82299 internet adresinden halkımızla paylaşılmaktadır.

Yerel basında yer alan İlimizin hava kalitesi ile ilgili “IQAir platformu” tarafından yapılan ölçümlerin ve değerlendirmelerin “resmi olarak” geçerliliği bulunmamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan veri değerlendirmelerinde “IQAir platformu” nun ölçtüğü veriler kullanılmamaktadır. İllerdeki Hava Kalitesi Değerlendirme Bültenleri her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayımlanmaktadır. Bu nedenle doğru değerlendirmeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerinden alınmalıdır.

İlimiz Merkezinde bulunan 3 adet hava kalitesi izleme istasyonu ile İlimizin hava kalitesi anlık olarak daimi şekilde izlenmektedir. Hava kalitesi izleme istasyonlarından ısınma kaynaklı, sanayi kaynaklı ve trafik kaynaklı hava kalitesi değerleri ayrı ayrı ölçülmektedir.

1.İstasyon; Çorum Merkez Atatürk Anadolu Lisesi bahçesindedir ve ısınma kaynaklı hava kalitesi ölçümü yapılmaktadır.

2.İstasyon; Çorum Merkez Mimarsinan Mah. 21.sok. adresinde bulunan belediye parkı içindedir ve sanayi kaynaklı hava kalitesi ölçümü yapılmaktadır.

3.İstasyon; Çorum Merkez Bahçelievler Mah. Bahabey Cad. Fuarium AVM önünde bulunmaktadır ve trafik kaynaklı hava kalitesi ölçümü yapılmaktadır.

4.Mevzuatta sınır değeri 125 µg/m³ olarak belirtilen Kükürtdioksit (SO2) kirliliği ve 50 µg/m³  Partükül Madde (PM10)’nin ölçümlerine göre istasyonlarımızda aşağıdaki değerler kaydedilmiştir.

•Çorum Merkez Atatürk Lisesi İstasyonunda yapılan ölçümlere göre;

2020 yılı ortalaması  Kükürtdioksit (SO2); 12 µg/m³,

2021 yılı Eylül ayına kadar Kükürtdioksit (SO2); 11 µg/m³,

2020 yılı ortalaması  Partükül Madde (PM10);  43 µg/m³,

2021 yılı Eylül ayına kadar Partükül Madde (PM10); 40 µg/m³,

•Çorum Merkez Mimarsinan İstasyonunda yapılan ölçümlere göre;

2020 yılı ortalaması  Kükürtdioksit (SO2);  13 µg/m³,

2021 yılı Eylül ayına kadar Kükürtdioksit (SO2);  24 µg/m³,

2020 yılı ortalaması  Partükül Madde (PM10);   67 µg/m³,

2021 yılı Eylül ayına kadar Partükül Madde (PM10);  47 µg/m³,

•Çorum Merkez Bahabey İstasyonunda yapılan ölçümlere göre;

2020 yılı ortalaması  Partükül Madde (PM10); 65 µg/m³,

2021 yılı Eylül ayına kadar Partükül Madde (PM10); 56 µg/m³,

Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği ile hava kalitesi sınır değerleri 1 Ocak 2009 tarihinden başlayarak, hava kalitesi sınır değerleri AB müktesebatı çerçevesinde sınır değerlerde yıllık olarak azaltmaya gidilmiştir. Havada bulunması gereken azami toz sınır değeri 2008 yılında 300 µg/m³ seviyesinde iken, yıllık yapılan azaltma ile 2020 yılı için sınır değer olan 50 µg/m³  değerinin altına düşürülmüştür. Toz konsantrasyonu sınır değerlerinin düşmesi sebebiyle hava kirliliği yönünden artış olmamasına rağmen bilhassa hava akımının oluşmadığı kış aylarında partikül madde (toz) kirlilik değerinde bir miktar kirlilik görülmektedir.

İlimizde Mimar Sinan istasyonunda PM 2,5 ölçümü yapılmaktadır. Ancak, Ülkemiz mevzuatına göre haberde bahsi geçen PM 2.5 için herhangi bir sınır değer bulunmamakta, PM 2,5’un herhangi bir karşılığı bulunmamaktadır. Ulusal mevzuatımıza göre PM 2,5 hava kalitesi ile ilgili değerlendirmelerde kriter olarak kullanılmamaktadır.

Ülkemizde mevzuatımıza göre toz ile ilgili değerlendirmeler PM10 verilerine göre yapılmaktadır.  PM10 verilerine göre yapılan değerlendirmeler neticesinde de İlimiz hava kirliliği yoğun İller arasında yer almamaktadır.
PM10 ve SO2 verilerine göre yıllara göre  Çorum İli Hava Kirliliği artan değil “hava kirliliği sürekli azalan İller” arasında olduğu açıkça görülmektedir.

2004 yılında doğalgazın ısınma amaçlı kullanımı, hava kirliliğini azaltma çalışmalarına hız kazandırmıştır. 05.03.2020 tarih ve 2020/98 sayılı İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile İlimiz Merkez İlçede bulunan ve yakıt olarak kömür kullanan merkezi kalorifer sistemli apartmanlarda, işyerlerinde ve iş merkezlerinde, 2020-2021 ısınma döneminde alternatif temiz yakıt kullanımına (doğalgaz, güneş enerjisi vb.) geçişin zorunlu hale getirilmesi kararı alınmış ve başarılı bir şekilde dönüşüm sağlanmıştır. Özellikle kömür kaynaklı Kükürtdioksit (SO2) değeri ortalaması 2019-2020 ısınma döneminde 23 µg/m³ olarak, 2020-2021 ısınma döneminde ise 11 µg/m³  olarak ölçülmüş olup doğalgaz dönüşümü sayesinde kükürtdioksit parametresinde gözle görülür bir azalma sağlanmıştır.

Ayrıca, ısınmadan kaynaklı kirliliğinin önlemesi amacıyla ilimize gelen ithal ve yerli kömürlerden düzenli olarak kömür numuneleri alınarak yetkili laboratuvarlarda analizi yaptırılıp, değerleri sağlamayan kömürlerin sevkiyatı durdurulmakta ve ilgili firmalarına Valiliğimiz tarafından idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bunun dışında, 2020-2024 yılı Çorum İl Temiz Hava Eylem Planı hazırlanarak, onaylanmış ve yürürlüğe girmiştir. İlimizde oluşan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla 2020 yılında tedbirler alınmış ve uygulamaya konulmuştur.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.