Aşgın’a yaylım ateşi

CHP Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'ı yaylım ateşine tuttu.

11 Ocak 2023 Çarşamba 22:49
Aşgın’a yaylım ateşi

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Çorum Belediyesi’nin müteahhitleri zengin ettiğini iddia ederek, idarenin şu soğuk kış günlerinde fakir-fukaraya, doğalgazını ödeyemeyen vatandaşlara yardımcı olması gerektiğini söyledi.

CHP'DE BASIN TOPLANTISI

CHP İl Başkanlığında dün düzenlenen basın toplantısında, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın CHP’nin yatırımlara karşı çıktığı yönündeki söylemlerine cevap veren Tuncay Yılmaz, belediye yönetiminin başarısızlığının, yatırım yapamamanın üstünü CHP’yi suçlayarak örtmene çalıştığını ileri sürerek, “Bizler asla belediye eliyle yapılacak yatırıma karşı çıkmayız. Yatırım kamu yararına, Çorum yararına, vatandaş yararına olacaksa evet oyu verip destekleriz ama rant ilişkisi, çıkar veya kişiye özel düzenleme sezinlersek de karşı çıkarız, yangıya taşırız” dedi.

'TAKDİR ÇORUM HALKININ'

Partisinin hiçbir yatırıma karşı olmadığını, iyi olan her şeyin yanında olduğunu dile getiren Yılmaz, “Bedesten 30 milyona yapılacaktı.12 milyona koruma ihalesi yaptılar. Bu rakamdan sonra en az 40-50 milyon daha inşaatın tamamlanması için yeni bir ihaleye çıkmak zorundalar. Biz Çorum Belediyesi’ne bu politikalarınız yanlış derken yatırıma mı karşı oluyoruz. Yoksa soğuk kış günlerinde müteahhit zengin etmeyi bırakın bu bütçelerle gariban vatandaşa, yoksula, doğalgazını ödeyemeyen yurttaşa sahip çıkın mı demek istiyoruz takdir Çorum halkının” dedi.

Tuncay Yılmaz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Son günlerde Halil İbrahim Aşgın, inatla ‘CHP yatırımlara karşı’ şeklinde konuşmalar yaparak başarısızlıklarını örtmeye çalışmaktadır.
Çorum Belediyesi’nin Türkiye’nin içinden geçtiği zor şartlarda ve koşullarda birtakım yatırımları yapmasının zor olduğunu, bu paraların bu bütçeden uçup gideceğini, bunun yerine belediyenin asli görevlerini yapması gerektiğini meclis üyelerimiz meclis toplantısında dile getirdi. Buna rağmen belediye basın birimi bir gün sonra ‘CHP karşı çıksa da yatırım da yaparız, bütçe de yaparız’ diye açıklama yaptı.
Belediye eliyle yapılacak hiçbir yatırıma karşı olmadığımızı belirtmemize rağmen, bir belediye başkanının tavrına yakışmayacak şekilde “CHP çatlasa da, patlasa da yatırım yapmaya devam edeceğiz” diyerek, ucuz, basit, siyasette şık olmayan bir söylemle yatırım yapabildiğini iddia etti.

‘BELEDİYE EN BÜYÜK EMLAKÇI OLDU’

2022 bütçesi 803 milyon TL. öngörüldü. Bu bütçe yapılacak yatırımlar, personel maaşları, ihaleler ve tüm gelir-giderleri kapsıyor. Daha yılın yarısı gelmeden belediye bu bütçeyi tüketti ve ek bütçe yapmak zorunda kaldı. 482 milyonluk ek bütçe yapıldı. 2022 gider bütçesi toplam 1 milyar 285 milyon gibi devasa bir rakam oldu. Belediye bu bütçeyi yaparken 190 milyonluk borçlanma, 240 milyonluk da arsa satışı öngörmüş. 60 milyon, ek bütçeyle 105 milyon olmak üzere toplam 165 milyon TL de borçlanma konulmuş. Bu durum bütçeyi denkleyemediklerini, 165 milyon lira bankalardan borç alarak bütçe oluşturduklarının bir göstergesi. 240 milyonluk arsa satışı planlandı. Bütçenin 400 milyon TL’sini zengin babanın müsrif evladı gibi borç alırım, elimdeki arsayı satarım diyerek oluşturdular. Bu bütçe de delik deşik oldu.

‘SATMAYI ÇOK İYİ BECERİYORLAR’

2023 gider bütçesi 2 milyar 23 milyon gibi bizim ölçeğimizde hiçbir ilde olmayan, sırf bütçeyi büyütmek adına şişirilmiş bir bütçe. Bu kez de 537 milyonluk arsa satışı öngörülmüş. Arsa satışlarını bile birebir artırıyorlar. Yani halihazırdan satarak bütçe yaparız demişler. Satmayı çok iyi biliyorlar. Satışlarla, ihalelerle sürekli gündeme geliyorlar. Çorum Belediyesi en büyük emlakçı konumuna geldi. 2023 bütçesinde gelir-gider dengesi yine 90 milyonluk borçlanmayla sağlandı. Daha yılın başında meclisten 190 milyonluk borçlanma yetkisi istediler. Bizler de bu borçlanma yetkisinin usulüne uygun yapılmadığını belirtip, alacağınız bu kaynağı nerelerde, hangi kamulaştırmalarda, hangi yatırımlarda niçin kullanacağınızı meclise sunmak zorundasınız dedik. Bunlardan bir tanesi Çorum halkına izah edilmeksizin yetki istediler. Bu borçlanmanın 38.5 milyonu belediyenin geçmiş yıllardan gelen faiz ödemesine gidecek. Sadece rakamlarla oynanarak oluşturuluyor. Gerçek olan sadece bir tek şey var o da genel idareden gelen belediye payı. Bunun dışındaki her şey bir hedef olarak konulmuş.

‘TADİLAT İŞİNDE ÇOK İYİLER’

Tadilat yapma konusunda çok iyiler, ama temelde problemleri var, attıkları bir tane temel var, o da Bedesten. Bu temeli atarken dedik ki; ‘bu bütçe ile, belediyenin bu mali yapısıyla ikinci bir belediye hizmet binası vakasıyla karşı karşıya kalacaksınız. Dediler ki; biz bütçeyi de yaparız, yatırımı da yaparız. Geldiğimiz nokta.

BEDESTEN MÜTEAHHİTİ İŞİ BIRAKTI

Bedesten’in müteahhidi, artan maliyetler karşısında inşaatı yürütemeyeceğini söyledi ve sözleşme fesh edildi. Yüzde 80 seviyesine gelmiş bedesten ve çok katkı otopark projesinde, yüklenici müteahhidin sorumluluklarını gününde yerine getirmemesinden dolayı feshetme kararı alındı. Oysa müteahhide ödenen paranın yüzde 80’i bitirilmiş, inşaat yüzde 50-55 seviyesinde. Proje 30 milyon liraya ihale edildi, çok kısa süre içinde teslim edilecekti, müteahhit iflas etti, iflas ederken Çorum esnafına 15 milyonluk verilmiş zarar var, işçiler ücretlerini alamamış, tedarikçilik yapan esnaf mağdur durumda ve ihale fesh edildi. 30 milyona yapacaklardı, 12 milyona koruma ihalesi yaptılar. Bu rakamda sonra 40-50 milyon liralık ikinci bir ihale daha yapmak zorundalar. Biz Çorum Belediyesine bu politikalar yanlış derken yatırıma mı karşı oluyoruz? Şu soğuk kış günlerinde müteahhit zengin etmeyi bırakın, fakir fukaraya, garip gurabaya, doğalgazını ödeyemeyen vatandaşa sahip çıkın demek mi istiyoruz, taktir Çorum halkının.
Bu proje bittiğinde Çorum halkına maliyeti ne olacak?

Müteahhide iş hızlı yürüsün diye fazladan ödeme yapılmış mıdır, yapıldıysa tutar ne kadardır? Bu koruma ihalesi o ödemenin karşılığında mı yapılmıştır?

KOÇHİSAR’I KİM YAPTI?

Koçhisar projesi Halil İbrahim Aşgın’ın mı projesidir? Yatırım yaptığını iddia eden sayın başkan: proje 30 sene önce başladı. Ama Allah bitirmeyi size nasip etti. DSİ Genel Müdürlüğü Çorum’a içme suyu ishale hattını döşedi. Koçhisar çok önemli bir proje. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Çorum’un 50 yıllık su ihtiyacına cevap verecek.
Proje bakımından belediye başkanıyla uzaktan yakından alakası olmayan, doğrudan devletin bir yatırımıdır. Belediye sadece protokol imzalama görevi üstlenmiştir.

‘ÇORUMLU OBASI BAZI VAKIFLAR VE AKP’YE Mİ HİZMET EDİYOR?’

Çorumlu Obasının maliyeti nedir, Çorum’a kattığı katma değer nedir? Çorumlunun bütçesinden sağlanan bir harcama kalemiyle bir oba yapıldı, bu oba kime ve neye hizmet ediyor? Okçular Vakfı’na, TÜGVA’ya, AKP Gençlik Kolları, AKP Kadın Kollarına hizmet ediyor ve belediye başkanının doğrudan temsil ve ağırlama yeri olarak hizmet ediyor. Defalarca sorduk, maliyeti açıklanmadı. Oraya döşenen yolun maliyeti bile açıklanmadı. Hani şeffaf belediyecilikti? Bu projeden Çorum halkı koşulsuz şartsız faydalanabilmelidir.
Çatlamakla, patlamakla bu işler olmaz. Beceremedikleri, yönetemedikleri kentte başarısızlıklarının üstünü örtecek bir argüman değildir CHP Belediye Meclis Grubu. Yatırım yapacaklarsa çıkıp anlatacaklar, Çorum yaranına, vatandaş yaranına ise evet oyu verip destek vereceğiz, rant, çıkar, kişiye özel olay görürsek hayır diyeceğiz.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI

Basın toplantısına; Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri, Milletvekili Aday Adayı Mehmet Tahtasız ile CHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Son Güncelleme: 12.01.2023 19:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mütayit 2023-01-12 13:45:31

Tuncay abim canım benim yine konuşmuşsun. Abi bizim zamanımızda hakedişlerimizi ödetmek için bizden para alıyordun. Faturalarını ödüyorduk. Takım elbise alıyorduk. Şimdi neden yapmıyorsun abi ? Ayrıca ben piyasaya 500 bin takıp gittim neden benim namussuzluğumla ilgili çıkıp konuşmadın abi ? Şimdi milletin hakedişi ödeniyor ki para alamadın demek ki abim. Yoksa sen asla para aldığın adamların namussuzluğuna ses çıkarmazdın. Helal olsun sana, benim gibi rüşvet yedirenlere ve bunu bile bile kafa sallayıp örtbas etmeye çalışanlara !

Avatar
Hedef 2071 2023-01-12 11:31:43

Çorum Halil İbrahim başkanla gurur duyuyor.Chp den nefret ediyor.boş konuşuyorsun genel müdürün gibi.

Misafir Avatar
Yavaş 2023-01-12 13:36:06 @Hedef 2071

Çorum bayağı yıldır kimseyle - kimsesiyle gurur duymuyor babayiğit.

Beğenmedim! (1)
Avatar
İSMAİL ERZURUMLU 2023-01-12 10:50:59

ILLARCA VATANDAŞA YARDIM YAPAN BELEDİYELERE PATATESCİ KÖMÜRCÜ DEDİNİZ. ŞİMDİ AKIL VERİYONUZ. ZATEN ANKARA DA GÖRÜYORUZ. BAŞKA YAPTIGINIZ BİŞEY YOK

Misafir Avatar
murat 2023-01-12 17:38:07 @İSMAİL ERZURUMLU

Her gelene verdiler.
Vatandaş sadakaya alıştı. Ordan burdan sosyal yardım gözlüyor. Bedeni sağlam olduğu halde çalışmıyor. Sigortalı işten kaçar oldu bir kesim. Çünkü beleş maaşlarım, yardımlarım , erzak kolim, kıyafet yardımım, kömürüm kesilmesin diye. Yeşil kart da cebinde.... Milyonlarca asalak oluştu.

(Hak edene, gerçekten ihtiyacı olana helali hoş olsun, daha da verin onlara.)

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ahmet 2023-01-12 12:11:34

Sen bunları kime anlatıyorsun be kardeşim. Bak boş konuşuyormuşsun, hem de Çorumlunun nefretini artırma...

Avatar
Ali Osman ULUSOY 2023-01-12 13:31:48

O kadar haklısın ki. Külcünün projelerini kendi projesiymiş gibi pazarlar, sürekli toprak satar. Mahkemede bir dünya dosyası var ama belediye başkanı işte.

Avatar
vatandaş 2023-01-12 13:40:15

mevcut başkana oy vermiş biri olarak diyorum ki o çadırda milletin hakkı yeniyorsa benim hakkım zehir zıkkım olsun.

Avatar
Doğrucu 2023-01-12 13:56:05

Sayın yılmaz arsalar satıldı çevre yoluna leblebi heykeli yapıldı tam Bir şaheser Çorumlu olarak ne kadar gurur duysak azdır

Avatar
crm 2023-01-12 17:22:33

boş teneke.. iyi çıkıyor sesi..ne mal olduğunuzu bilmiyoruz sanki.