Çorum demiryoluna yaklaşıyor

AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı ve Murat Yıldırım, yaptıkları ortak açıklamada...

Çorum demiryoluna yaklaşıyor

AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı ve Murat Yıldırım, yaptıkları ortak açıklamada...

15 Ocak 2015 Perşembe 11:03
 Çorum demiryoluna yaklaşıyor


AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı ve Murat Yıldırım, yaptıkları ortak açıklamada, demiryolunun yatırım programına girdiğini açıkladı.


Kırıkkale-Çorum-Samsun Demiryolunun (279 km) Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından 1 Eylül 2014 tarihinde TBMM Genel Kuruluna sunulan 62. Hükümet Programında yer aldığını vurgulayan Uslu, Bağcı ve Yıldırım, daha sonra değişik vesilelerle yapmış oldukları açıklamalarda bu süreçte bir sorunun bulunmadığını, konunun artık hükümetin garantisi altında olduğunu ve demiryolunun mutlaka yapılacağını belirttiklerini hatırlattılar.


Ancak bir siyasinin Çorum ziyaretinde ‘Demiryolunun Hükümet Programında olması yetmez. Devletin Programına girmesi gerekir’ şeklindeki değerlendirmelerine karşı, "devlet ve hükümet ayrımı acil eylem planının yazıldığı ve uygulanmaya konulduğu 2003 yılından beri bitmiştir. Hükümetin öncelikleri ve Hükümet Programında yer alan hususlar Bürokrasiye bir talimattır. Demiryolu 2015’de yatırım programına girecektir" şeklinde görüş belirtiklerini, ayrıca konunun sahibi ve takipçisi olduklarını aktaran Milletvekilleri Uslu, Bağcı ve Yıldırım, 2015 Yılı Kalkınma Planının yayınlanmasını takiben yaptıkları açıklamada şu bilgilere yer verdiler:


‘UYGULAMA PROJESİ 2 YIL SÜRECEK’


"Kalkınma Bakanlığınca hazırlanan 2015 Yılı Yatırım Programı 14/1/2015 günü Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Yatırım programında demiryolları ile ilgili olarak yeni sadece 4 güzergah yer almıştır. Bunlar Eskişehir-Antalya Hattı, Erzincan-Erzurum-Kars Hattı, Yerköy-Ulukışla hattı(kuzey-güney koridoru) ve Kırıkkale-Çorum-Samsun hattıdır. Çorum Demiryolu 2015E010080 Proje No ile yatırım programında yer almış ve mühendislik hizmetleri ve uygulama projesi için 10 milyon TL ödenek ayrılarak uygulama projesinin 2 yılda tamamlanması öngörülmüştür.


ÖNCE ELEŞTİRİ SONRA TEŞEKKÜR


AK Parti’nin hizmetleri ve politikalarına söyleyecek söz bulamayanlar; AK Parti Çorum siyasetini karalamak, itibarsızlaştırmak ve milletin siyasetçiye olan güvenini zedelemek için yok sayma ve görmezden gelme üslubuna başvurmuş ve demiryolu ile ilgili olarak ise '2023 de değil 2035 hedeflerinde bile yok' şeklinde açıklamalar yapmışlardır. Bugün onların utandığı, halka her zaman hesap vermeyi ve doğruları söylemeyi ilke edinmiş bizlerin milletimizle sevindiği bir gündür. Hiç kimse milletimizin AK Parti ile kurduğu güçlü bağı zedeleyemeyecektir. Demiryolu konusunda Çorumun taleplerini bizlerle birlikte her platformda gündeme getirerek "öncelikli sorunumuz demiryoludur" diyerek siyasetin çabalarına destek veren tüm mülki ve yerel idarecilerimize, İl Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odamız başta olmak üzere tüm STÖ’lerimize ve bu konuyu sürekli gündemde tutan basın mensuplarımıza teşekkür ederiz. Çorum bu sonucu birlikte hareket ederek, ortak dil kullanarak almıştır. En önemli sorunumuzun çözüme kavuşma sürecinde son derece önemli bir aşamaya daha geçilmesinde TCDD Genel Müdürümüz Süleyman Karaman’a, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarımız Feridun BİLGİN’e, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarımız Cüneyt Düzyol’a, Başbakanlık Müsteşarımız Kemal Madenoğlu’na, Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’a, Ulaştırma Bakanımız Lütfi Elvan’a, Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erodğan’a Çorumlular adına teşekkür ederiz.


ÇEVRE İLLER SEVİNECEK


Demiryolunun yatırım programında yer alması Çorum kadar Amasya, Tokat, Sinop, Ordu ve Giresun illerimiz için de kuşkusuz büyük önem taşımaktadır ve o illerimizde de büyük heyecan ve sevinç yaratacaktır. Hızlı Demiryolumuzun yapılması ile hem yük taşımacılığı, hem de yolcu taşımacılığı yapılacak, Çorum-Ankara üzerinden İzmir, Konya ve İstanbul güzergahlarına çok daha hızlı ulaşılacak; hem Samsun limanına, hem de İzmir ve Marmara denizindeki İzmit, İstanbul limanlarımıza erişim sağlanacak ve bu yolla dış ticaretimiz ve ihracatımız gelişecektir.


BAŞBAKAN ELİ BOŞ GELMEYECEK


Sayın Başbakanımız Çorum’a gelirken eli boş gelmeyecek ve müjdeyi verecek, hiç şüphesiz Demiryolunda gerçek hedefleri ve yatırımda öngörülen tamamlanma süresi ve tarihlerini açıklayacaktır. Çorum ve Türkiye 2023 hedeflerine çok daha rahat ulaşacaktır. Çorum Demiryolu yatırımın tamamlanması ile çok kısa sürede bir üretim ve ihracat üssü olacak ve ülkemiz ihracatında payı rahatlıkla hedeflenen % 2’ye ulaşacaktır. Çorum bu potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli harekete geçirecek her çalışma ve çabaya destek olacağımızı kamuoyuna duyururuz. Hayırlı olsun."

Son Güncelleme: 15.01.2015 11:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hafız 2015-01-15 13:08:02

demiryolunu samsun'a ulaştırmak için mecburen çorum'dan geçecek olmasın

Avatar
Yln 2015-01-15 14:39:27

Yalanın bini bir para. 13 yıldır bir kentpark bile yapmayanlar seçim yaklaşınca demiryolu diyor. Bugün başlasalar bile 20 yıldan önce bitirmezler.

Avatar
Fatih ÇETİNKAYA 2015-01-16 14:09:43

Keşke demiryolu Çoruma yaklaşsaydı daha iyi olurdu sanki.

banner110