Kavuncu'yu Meclis'ten çıkarmak istediler

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu’nun yaptığı konuşma CHP’li Mahmut Tanal’ı kızdırdı. Tanal, Kavuncu'ya meclisten çıkarma cezası istedi.

Kavuncu'yu Meclis'ten çıkarmak istediler

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu’nun yaptığı konuşma CHP’li Mahmut Tanal’ı kızdırdı. Tanal, Kavuncu'ya meclisten çıkarma cezası istedi.

04 Temmuz 2019 Perşembe 20:07

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu’nun TBMM’de yaptığı bir konuşma CHP’li Mahmut Tanal’ı kızdırdı. Tanal, Erol Kavuncu için meclisten çıkarılma cezası talep etti.

İkinci kez söz alan Milletvekili Kavuncu, sözlerinin arkasında olduğunu belirterek, konuşmasında itiraz edilen bölümleri noktasına virgülüne dokunmadan aynen tekrar etti.

İşte tutanaklara geçen o konuşma

“Toplumları ayakta tutan en önemli unsur güçlü aile yapılarıdır. Nesli korumak aileyi korumakla mümkündür. Güçlü aile güçlü toplumu, güçlü toplum da güçlü Türkiye'yi doğurur. Tarih boyunca kadını ana olmaktan, erkeği baba olmaktan uzaklaştırmak fıtrata, yaradılışa aykırı bir sapkınlık olarak kabul edilmiş, bütün inançlar tarafından hem reddedilmiş hem de lanetlenmiştir. Her türlü hastalıklı davranışlardan neslimizi korumak ise en başta biz milletvekillerinin asli ve öncelikli görevimizdir. Aileyi tahrip etmek için bütün insani ve ahlaki değerleri hiçe sayarak ‘cinsiyet eşitliği’, ‘özgürlük’, ‘onur’ gibi süslü kavramlarla servis edilen bazı kişi ve kurumlarca da desteklenen, teşvik edilen bu onursuzluğu şiddetle kınıyoruz.”

Kavuncu, konuşmasının ardından bu hususta Meclis olarak önlem alınmasını istedi.

MAHMUT TANAL’DAN İTİRAZ VE ŞİKAYET

Çorum Milletvekili Erol Kavuncu’nun konuşmalarından rahatsızlık duyan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, söz hakkı istemeden oturduğu yerden “Sayın Başkan, cinsiyet eşitliğini sağlamak ne zaman onursuzluk oldu? Sayın hatibin bu lafı hakikaten çok ağır bir laf. Cinsiyet eşitliğini savunmak onursuzlukmuş!” diyerek sataşmada bulundu.

Meclis Başkan Vekili MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, önceden sisteme girerek söz talep eden milletvekillerine söz verdikten sonra ısrarla söz isteyen Tanal’a da söz verdi. Söz alan Tanal, şöyle dedi; “Değerli Başkanım, biraz önce AK Parti Milletvekili arkadaşımız şöyle bir cümle sarf etti: "Cinsiyet eşitliğini istemek onursuzluktur." Anayasa'mızın 10'uncu maddesi kanun önünde eşitliği düzenler, "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir." der. Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 161'inci maddesinin (4)'üncü fıkrasının son cümlesi: "Anayasa hükümlerini bozmaya teşvik veya tahrik etmek Meclisten geçici çıkarma cezasını gerektirmektedir." Anayasa'nın eşitlik hükmü emredici olan bir hükümdür ve vekil arkadaşımızın bu açıklamaları Anayasa'yı bozmaya teşvik ve aynı zamanda bozacak olan kişilerin iradesini güçlendirmeye ve cesaretlendirmeye bir açıklamadır. Bu anlamda, Meclisten geçici çıkarma cezasının uygulanmasını talep ediyorum.”

KAVUNCU: ‘ONURSUZLUĞU KINIYORUM’

Milletvekili Kavuncu da, söylemiş olduğu sözlerin çarptırılarak Anayasa’nın söz konusu maddesine atıf yapılarak cezalandırılması istenmesi ve sataşma nedeniyle Meclis Başkan Vekili’nden söz isteyerek şöyle dedi;

“Az önce bendenize ifadelerim dolayısıyla Anayasa'ya aykırı hareket ettiğimden dolayı dışarı çıkarma cezasını teklif etti veya tehdit etti arkadaşımız.

Okuduğumu tekrar ediyorum: "Cinsiyet eşitliği, özgürlük, onur" gibi süslü kavramlarla servis edilen ve bazı kişi ve kurumlarca da desteklenen bu onursuzluğu şiddetle kınıyorum.

Kim yapıyor bunu? Bu onursuzluğu yapanlar -adını telaffuz etmek istemiyorum o grubun- onlar yapıyor. Örneğin bunlar ne diyor biliyor musunuz? "Onur yürüyüşü"ymüş, adı "onur yürüyüşü." "Onur yürüyüşü" demekle bunların yaptığı "onur yürüyüşü" mü olmuş oluyor?”

Son Güncelleme: 07.07.2019 00:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halit 2019-07-04 21:12:39

Teşekkürler vekilim. Duygularımıza tercüman oldunuz.

Avatar
Cevat 2019-07-04 23:59:15

Bizim vekilimiz neyi savundu vAllahi anlamadım, keşke çok açık net nokta atışı konuşsa.. Cinsiyet eşitliği onursuzluk

Avatar
Çorumlu 2019-07-05 08:43:45

Sayın Kavuncu nasıl isterse öyle yaşayacaz galiba.. Mesela Üniversite mezunu 30 yaşındaki gençler maddi sebeplerden dolayı evlenemıyor.. Bu durumu Kavuncu dile getirmez..

Avatar
Mehmet feyzi Gülüm 2019-07-05 00:14:49

Vekilimize tesekkur ediyoruz. Allah razi olsun.

Avatar
Ahmet 2019-07-05 12:15:06

Yürüyüşü engellemekle her şey hallolmuyor sayın vekil. Televizyonu açıp baktınız mı hiç nasıl tipler çocuklara örnek gösteriliyor, yarışma ve evlilik programı bahanesiyle aile müessesine nasıl saldırılıyor görmüyor musunuz? Yürüyüş 1 gün, tvdekiler hergün. Küçük resmi bırakıp büyük ve çirkin resme karşı önlem alsanız daha isabetli olur.

Avatar
Hali pür melal 2019-07-05 10:55:39

Konuşma edebi ve duyguları okşuyor.Lakin bir de ahalinin hal pür melali var ki,vahim ki,çok vahimdir.Ekonomik sorunlar toplumu çürütüyor.Tek cümle ile ifade ediyorum.Sokakta yanındaki kız arkadaşına söven yetişkin kız çocuklarına rastladınız mı?

Avatar
Felsefe_yunus 2019-07-05 01:56:32

Helal bee hemşerime duygularımıza tercüman oldunuz.

Avatar
Reis 2019-07-05 09:18:45

Çok tebrik ediyorum,milleti gerçekten bu şekilde temsil ediniz,biz ne diyorsak siz de söylediniz