Ülke sorunlarına ‘Üç Yeni’ ile çözüm

CHP, ‘Üç Yeni’ olarak adlandırdığı bir ajanda çalışması hazırladı

16 Haziran 2021 Çarşamba 11:37
Ülke sorunlarına ‘Üç Yeni’ ile çözüm

CHP, ‘Üç Yeni’ olarak adlandırdığı bir ajanda çalışması hazırladı. Yeni yasal düzenlemelerden oluşan çalışma ‘Yeni Kurallar’, ‘Yeni Kurumlar’ ve ‘Yeni Kadrolar’ aracılığıyla ülke sorunlarının çözümünü içeriyor...

Siyasi partilerin yeni anayasa, siyasi partiler ve seçim kanunlarını içeren çalışmaları yaz aylarında siyasetin gündeminde olacak. Bu kapsamda CHP de “Üç Yeni” olarak adlandırılan bir ajanda çalışması yaptı. CHP, ülkeyi “Üç Yeni” olarak ifade ettiği; “Yeni Kurallar”, “Yeni Kurumlar”, “Yeni Kadrolar” eliyle ayağa kaldıracağını ifade ediyor. Edinilen bilgiye göre; CHP’nin ajandasında yer alan ve getirmek istediği belli başlı düzenlemeler şöyle:

KUVVETLER AYRILIĞI

-Kuvvetler ayrılığı güçlendirilecek. Siyasi Ahlak Yasası çıkarılacak. Siyasetin finansmanı şeffaf hale getirilecek. Sayıştay’ın raporlarının tamamı Meclis’e sunulacak. TBMM’de başkanlığını en çok milletvekiline sahip muhalefet partisinin yapacağı Kesin Hesap Komisyonu kurulacak.

RTÜK'E YENİ DÜZENLEME

-Ekosistem hakkı anayasal güvence altına alınacak. Kamu İhale Kanunu rekabet ve şeffaflığı sağlayacak biçimde yeniden düzenlenecek. Ulusal Vergi Konseyi kurulacak. Kamu görevlisi tek maaş alacak.
-RTÜK’e TBMM sınırlı sayıda üye seçebilecek, meslek temsilcilerinin seçim yapacağı bir mekanizma kurulacak, gerek RTÜK gerekse Basın İlan Kurumu’nun ceza yetkisi olmayacak, dosyaları yargıya intikal ettirecek.

BÜROKRASİYE YENİ DÜZEN

-Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası baştan ele alınarak Avrupa standartlarına getirilecek.
-Bürokraside liyakati sağlayacak sistem kurulacak. Sözlü sınavlar belirli özel durumlar haricinde tümden kaldırılacak.
Kadın ve gençlere kota
-Yurt dışı seçim çevresi oluşturulacak ve Türkiye milletvekilliği getirilecek. Her aşamada siyasi parti adaylarının büyük çoğunluğunu üyelerin ya da seçmenlerin belirleyeceği sistem getirilecek.
-Siyasi partilerin Hazine yardımından pay alması hakkı, düşük oranda oy alan partileri de kapsayacak biçimde genişletilecek. 
-Kadın ve gençlerin siyasette varolmalarını sağlayacak kota düzenlemeleri yapılacak.
-Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanmasına katkı amacıyla tüm bürokrasi atamalarında cinsiyet dengesi gözetilecek.

BARAJ EN FAZLA YÜZDE 5

-Seçim barajı yüzde 5’in üzerinde olmayacak. Seçimlerde yüzde 1 oy almış partinin genel başkanları parlamentoya girecek.

CANLI YAYINLANACAK

-Meclis Genel Kurulu ve mümkünse komisyon görüşmelerinin tamamı televizyon ve internet olanaklarıyla canlı yayımlanacak.
-Torba yasa usulü kaldırılacak. Genel görüşme açılması kolaylaştırılacak, aynı zamanda toplamda 20 günü aşmamak kaydıyla her yasama yılında gündemini muhalefetin belirleyeceği genel görüşme gerçekleştirilecek.

GENSORUYA DÖNÜŞ

Gensoru geri getirilecek. Meclis’te soruşturma komisyonu kurulması kolaylaştırılacak. Meclis araştırma ve soruşturma komisyonlarının etkin kılınması sağlanacak, bunun için gensoru uygulamasına geri dönülecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsam 2021-06-16 16:27:04

Problem olmayın yeter sizin çözeceğiniz şeyler değil o işler