'Yetkiler size mübah, muhalefete haram mı?'

Deva Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, Danıştay'ın belediyelerle ilgili bir kararını eleştirdi.

'Yetkiler size mübah, muhalefete haram mı?'

Deva Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, Danıştay'ın belediyelerle ilgili bir kararını eleştirdi.

17 Mart 2021 Çarşamba 20:44
'Yetkiler size mübah, muhalefete haram mı?'

Deva Partisi Çorum İl Başkanı Orhan VargeloğluDanıştay’ın Ticaret Bakanlığı’nın “belediyelerin iştiraki olduğu şirketlerdeki belediye tüzel kişiliğindeki temsilcilerinin değiştirilmesi” yetkisinin belediye başkanlarından alınıp belediye meclisine devri düzenlemesini onaylamasını eleştirdi. Vargeloğlu, “Belediye başkanlarının yetkilerini kısıtlamaya yönelik bu karar siyasidir. Muhalif belediyelerin çalışmasını engelleme çabasından ibaret olan bu kararı reddediyoruz. Siyasi iktidar kaybettiği belediyeleri cezalandırma politikalarından vazgeçmelidir” dedi.

İKTİDARIN TAVRINI ELEŞTİRDİ

Vargeloğlu, Danıştay kararına ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Yerel seçimlerde büyükşehirlerde yaşadığı kayıpların ardından belediye başkanı ve belediye meclislerinin yetkilerinin yeniden ele alınması, belediyelerin borçlanmasına süre sınırı getirilmesi, imar başta olmak üzere bazı yetkilerin ilgili bakanlıklara verilmesi için çalışmalar başlatan iktidar partisinin belediye başkanlarının yetki alanını kısıtlayan bir kararı Danıştay’ca onaylanmış oldu.

‘KARARIN HUKUKİLİĞİ TARTIŞILMALI’

İktidara soruyoruz. Yıllarca kullanmakta hiçbir sakınca görmediğiniz yetkileri, seçim kaybedince mi rakiplerinize haram kılıyorsunuz? Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisleri başta olmak üzere birçok belediyede meclis çoğunluğu sizde olmamış olsaydı, bakanlık yine bu düzenlemeyi yapar, Danıştay da bunu onaylar mıydı? Adalet terazisinin ayarını bozarak yaptığınız bu müdahaleler ne zaman son bulacak?

Bu kararın, siyasi irade ile uyum çabası içerisinde, hukukun zorlanarak verildiği açıktır. Bu karar, ilgili kurulda bazı üye değişikliklerinin ardından gelmiş ve aynı konudaki bazı Yargıtay kararlarıyla da açıkça çelişmektedir. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda belediye başkanlarının görev ve yetkilerini düzenleyen 18. maddesi belediyeye bağlı kuruluşları belediye başkanının yöneteceğine dair açık hüküm yer almaktadır.”

Son Güncelleme: 17.03.2021 20:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Attila 2021-03-17 22:56:43

Seni il başkanı yapan bir partinin çaresizliğini düşünemiyorum.

Avatar
Yy. 2021-03-18 12:36:13

Bı hükümler iktidara ayrı muhalefete ayrı mı uygulanacak ki uygun görmüyor bu arkadaş. Bu nasıl hukukcu