Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ başkanlığında ‘Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi. Milletvekilleri, bürokratlar ve ilgili temsilcilerin katıldığı toplantıda, Çorum’un da ihtiyaç duyduğu ancak bugüne kadar hiçbir somut ilerleme sağlayamadığımız önemli bir gelişme yaşandı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın anlattıklarından çıkardığımız özete göre, kentte Organize Hayvancılık Bölgesi ve beraberinde hayvan hastanesi hayata geçiriliyor. Ziraat fakültesi faaliyete geçti, Veterinerlik Fakültesi bu yıl öğrenci alıyor. Et kombinası yakın zamanda kurulmuştu, Et ve Süt Kurumu açılması için talimat verilmiş. Damızlık düve ve koç-teke üretim merkezi yolda.

Yukarıda sıraladığımız hizmet ve yatırımlardan birkaç tanesi Çorum’da da olacak. Mesela, Alaca ve Sungurlu’ya Hayvancılık OSB kuruluyor. Veterinerlik Fakültesi için YÖK’e teklif sunuldu. Ziraat Fakültesi Hayvan Hastanesi, Et Kombinası ve Et ve Süt Kurumu bizde olmayan Yozgat’ın artıları tabi.

Hepsi bir kenara Bozdağ’ın memleketi için önemsediği en önemli gelişme ise Yozgat’ın KOP (Konya Ovası İdaresi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) kapsama alanına dahil edilmesi. ‘Çok ciddi’ yatırım bütçesi olan KOP’a dahil edilen Yozgat, önemli bir avantaj kazanmış durumda.

PEKİ KOP NE?

KOP’ta (Konya Ovası İdaresi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) başlangıçtaAksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir illeri yer alırken, Bozdağ’ın girişimleri sonucu Bakanlar Kurulu Kararı ile Yozgat ta bu programa dahil edildi. Daha sonraki aşamada Kırıkkale ve Kırşehir de bölge iller arasına girmiş.

Türkiye genelinde gelişmişlik düzeyi yüksek olan Marmara ve Ege Bölgesi hariç diğer bölgelerde KOP, DOP, GAP, DOKAP gibi kalkınma programları var. Anadolu’nun hemen hemen bütün illeri söz konusu kalkınma programlarına girerek yatırımlara finans desteği alıyor.

Orta Karadeniz ile İç Anadolu Bölgesi sınırlarında bulunan Çorum ise hiçbir kalkınma programında yer almayarak adeta tek kaldı, yalnızlaştı. Yıllardır ısrarla Çorum merkezli komşu illerin içinde yer alacağı bağımsız bir kalkınma programı kurulması isteğimiz vardı, maalesef olmadı, olmuyor. Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir gibi herhangi bir bölgenin kalkınma programına alınmayı arzu ettik, o da olmadı. Biz beklerken komşu illerin büyük çoğunluğu tek tek diğer bölgesel kalkınma programlarına girmeyi başardı.  

Diyeceğim odur ki; Çorum’un sadece kalkınma ajansı statüsündeki OKA ile yol yürümesi yeterli değil. Örneğin coğrafi olarak yakın olduğumuz Samsun gibi hem OKA hem merkezi Giresun olan Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu DOKAP’a (Doğu Karadeniz Kalkınma Programı) bağlanabiliriz. Veya Yozgat gibi Konya merkezli KOP’a dahil olabiliriz. Böylece ciddi bütçeleri olan yatırımlardan istifade edebiliriz.

Tabi her zaman söylediğimiz gibi yerel siyasetin temsilcileri bu konuda kararlı bir irade ortaya koyabilirse…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vedat 2018-02-15 00:19:33

Mustafa bey siz siyasilere ne anlatıyorsunuz anlamazlar kop dop gap derseniz bunların aklına yap sap sat gelir. Kendinizi boşa üzmeyin

Avatar
Hayatı 2018-02-15 00:22:04

Siyasiler şu an meseleleri büyük belediye başkanı olmak isteyenler milletvekili il başkanı hesabı yapanlarla dolu yangın büyük bırakın yansınlar

Avatar
Beleyzir 2018-02-15 02:13:34

Ahhhh Mustafa bey Ahhhh şu siyasiler hiç birşey yapmayıp sadece senin yazılarını okusa yeter.Abdürrahim karakoc ne diyor.ben bilmem büyükler bilir diyor ya bizde piiiir gibi büyükler bilir DİYORUZ

Avatar
Müslüm 2018-03-01 20:04:57

Çorumun kalkınması için 5 tane cezaevi yapılacağı sözü verdi.Bizde alkışladık. Buda Çoruma yeter.Ver mehteri.

Avatar
res 2018-03-06 13:47:36

onlar rantkap, koltukkap peşinde bu bahsedilen konular hakkında bilgileri olduğundan bile şüphem var.