Bir canın kaybına asla razı olamayız

Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamada, Çorum’da ihtiyaç sahibi vatandaşların taleplerinin kısa sürede değerlendirildiği belirtilerek, 'İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’ denildi.

Bir canın kaybına asla razı olamayız

Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamada, Çorum’da ihtiyaç sahibi vatandaşların taleplerinin kısa sürede değerlendirildiği belirtilerek, 'İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’ denildi.

30 Aralık 2019 Pazartesi 18:04
Bir canın kaybına asla razı olamayız
banner332

Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamada, Çorum’da ihtiyaç sahibi vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaatlarının herhangi bir ayrım yapılmaksızın bir hafta içinde gerekli incelemenin yapılmasının ardından vakıf mütevelli heyetine sunulduğu belirtilerek, “Gerekçesi ne olursa olsun, bir canın kaybedilmesine asla razı olamayacağımız hem inancımız, hem de ‘İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’ düşüncesiyle devlet anlayışımızın bir gereğidir.”denildi.

İşte o açıklama:

“Çorum Merkez ilçede ikamet eden muhtaç vatandaşlarımızın, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmış oldukları tüm başvurular, herhangi bir ayrım yapılmaksızın, Vakıf personelleri tarafından 1 hafta içerisinde gerekli araştırma ve inceleme işlemlerinin tamamlanmasının ardından Vakıf Mütevelli Heyetine sunulmaktadır.

3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu çerçevesinde kurulu bulunan ve faaliyetlerini yürüten Çorum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’mıza, 2019 yılı içerisinde toplam 66.584 adet başvuru yapılmış olup, bunlardan 14.926 adedi 3294 sayılı Kanuna ve Vakıf yönergesine uygun olmadığı için Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından olumlu neticelendirilememiştir. Olumlu sonuçlanan 51.658 başvuru için Vakıf tarafından 50.199.330,03 TL tutarında ayni ve nakdi yardım sağlanmıştır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Engelli Aylığı, Yaşlı Aylığı, Şartlı Nakit Transferi, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Aylık, Öksüz Yetim Aylığı, Muhtaç Asker Aylığı ve Elektrik Tüketim Desteği Yardımı sağlanmakta olup, yardım tutarları her ay düzenli olarak hak sahiplerinin hesaplarına aktarılmaktadır.

Ayrıca, Vakıf bünyesinde hizmet vermekte olan Aşevinden muhtaç durumdaki 303 ailedeki 1.375 kişiye, günlük sıcak yemek yardımı paketlenmiş vaziyette doğrudan evlerine servis edilmektedir. Yine muhtaç durumda bulunan 1.311 ailedeki 3.676 kişiye, kişi başı günlük 1 ekmek olacak şekilde ekmek yardımı yapılmaktadır.

Vakfın yönetim ve karar organı olan, Vali Başkanlığındaki Vakıf Mütevelli Heyeti,3294 Sayılı Kanunu ve Vakıf Yönergesine uygun olduğu tespit edilen tüm talepleri karşılama konusunda azami gayret göstermektedir.

Sosyal yardımlara ilişkin yukarıda detaylı olarak verilen rakamlardan da anlaşılacağı üzere; sosyal devlet ilkesi doğrultusunda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız ve diğer paydaş kuruluşlar aracılığıyla, yeterli miktarda yardım yapılmaktadır. Bu yardımlarla sosyo-ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için imkânlar doğrultusunda çalışmalar sürdürülmektedir. Buradan hareketle; İlimiz yerel basınında son günlerde haberlere konu olan ve maddi imkânsızlıklar dolayısıyla yaşandığı öne sürülen intihar vakalarının, sadece maddi imkânsızlıklarla bağlantılı olmadığı; ailevi, psikolojik ve özel sebeplerin de etkili olabileceğinin göz önünde bulundurulması sorunun çözümünde daha isabetli olacaktır.

Tüm bunların dışında Valiliğimize bağlı olarak çalışan İl İntiharı Önleme Kurulu tarafından intihar olaylarına sebep olan bütün sebepler detaylı bir şekilde incelenip değerlendirilerek gerekli önleyici tedbirler alınmaktadır.

Gerekçesi ne olursa olsun, bir canın kaybedilmesine asla razı olamayacağımız hem inancımız, hem de ‘İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’ düşüncesiyle devlet anlayışımızın bir gereğidir.”

Son Güncelleme: 31.12.2019 12:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316