İnsan Hakları Günü’nde anlamlı yardım

İHH İnsani Yardım Vakfı 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Türkiye’de 81 İlde eş zamanlı yüzlerce insani yardım tırını Suriye’ye gönderdi.

10 Aralık 2020 Perşembe 13:50
İnsan Hakları Günü’nde anlamlı yardım

İHH İnsani Yardım Vakfı 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Türkiye’de 81 İlde eş zamanlı yüzlerce insani yardım tırını Suriye’ye doğru yola çıkardı ve eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

Çorum İHH Vakıf Ofisi Önünde saat bugün 11.00’de  Suriye için hazırlanan yardım tırlarını uğurlama programı düzenlendi. 
Programa Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı, İHH Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti İl Başkan Yardımcıları Mustafa Gökgöz, Okan Çalışkan ve İHH gönüllüleri katıldı. Program pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleşti. 4 tırdan oluşan 105 tonluk yardımın maddi değeri 421 bin lira oldu.

Programda Dünya İnsan Hakları Günü basın açıklamasını Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı yaptı. Daha sonra Mehmet Çalışkan’ın yaptığı duanın ardından rırlar Suriye’ye doğru yola çıktı.

ROTAMIZ İYİLİK, YÜKÜMÜZ İNSANLIK

Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı, yaptığı açıklamada, rotalarının üyülük, yüklerinin insanlık olduğunu belirterek, şöyle dedi;
“Çorum halkı daha önce defalarca olduğu gibi bu günde insan hakları gününde yaşama hakları gasp edilmiş Suriyeli mazlumların yanında olduğunu biz kez daha ortaya koymuştur.

Bu gün 105 Ton, 421 bin lira değerinde, 4 tır gıda ve yaşam malzemesini birazdan Suriye’ye doğru uğurlayacağız. 
Çorum İHH Olarak savaşın başından beri Suriye’ye sizlerin desteği ile 150 den fazla insani yardım tırı gönderdik. 
Suriye yardımlarımızı 2020 yılı içerisinde 23 Tıra tamamlamış oluyoruz.
“Rotamız İyilik Yükümüz İnsanlık” Suriye İnsani Yardım kampanyamızın startını bu gün verdik, inşallah bu kampanyamız artarak devam edecektir.

Halkımızın desteğini Suriyeli mazlumlara ulaştırmaya devam edeceğiz. Kampanyamız çerçevesinde her türlü nakit, gıda ve yaşam malzemesini bizlere ulaştırabilirsiniz. Yardım malzemelerimiz İHH Reyhanlı lojistik merkezimiz aracılığı ile Suriye’ye ulaşacaktır, inşallah yarımların organizesine bizlerde refakat edeceğiz. Allah tüm hayır ve emek sahiplerinden razı olsun.

Vakti müsait olan tüm Çorumlu kardeşlerimizi İHH’mıza gönüllü olmaya ve birlikte hayır üretmeye olmaya davet ediyoruz.
Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü.  Dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden savaşlar, çatışmalar, kuraklık, doğal afetler, siyasi ve ekonomik problemler gibi nedenlerle milyonlarca insan çok zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor.

Dünya İnsan Hakları Günü’nde dünyanın insan hakları karnesine bakıldığında özellikle bazı coğrafyalarda kan ve gözyaşının arttığı bir dönemi yaşıyoruz.  Gönül coğrafyalarımız olan Suriye’de, Filistin’de, Yemen’de, Libya’da, Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Kudüs’te yaşanan acılar bugün hala tazeliğini koruyor.  
2020 yılında göç yollarında ve mülteci teknelerinde yaşamını kaybeden savaş mağdurları ve ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca mülteci var.

Bir tarafta sınırsız imkânlara ve zenginliklere sahip olan ülkeler varken diğer yanda en temel gıdaya ve temiz suya ulaşamayan ülkeler ve insanlar var. Her geçen gün binlerce insan yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmaktadır.

İnsanlık adına utanç verici bu tablo bizlere, uluslararası toplumun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin temsil ettiği ilkeleri ve hassasiyetleri benimseme ve yerleştirme konusunda halen alması gereken çok ciddi bir mesafe olduğunu gösteriyor. Günümüzde uluslararası toplumların ve kurumların suskunluğundan cesaret alan bazı devletler, kurumlar ve kişiler işgal, tehcir ve zulüm politikalarına pervasızca devam etmektedir.

Komşumuz Suriye’de 2011’den bu yana savaşta 600 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. 12 milyon kişi mülteci konumuna düştü. Ülkede kalanların 11 milyondan fazlası ise insani yardıma muhtaç durumda. Evlerin üçte ikisi yıkıldı. Kış geldi. Mülteci kamplarında ve harabe şehirlerde insanlar ağır kış şartlarından olumsuz etkileniyor. Soğuk ve Koronavirüs salgını mülteci kamplarındaki insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar. Her ne kadar onlar için bugüne kadar 20 bine yakın briket ev inşa etsek de hâlen çadır kamplarda yaşayan on binlerce insan bulunuyor.

Ülkede temel gıda fiyatları 2019’un sonundan bu yana yüzde yüzün üzerinde artış gösterdi. Bugün gıda fiyatlarının çatışmalardan önceki döneme göre 20 kat daha yüksek olduğu Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde yaşıyor.
Onlar sadece yokluğu değil acıyı da yaşıyorlar. Soğuk ve karanlık içerisindeki Suriye zindanlarında binlerce masum kadın ve çocuk yıllardır özgürlüklerine kavuşacakları günü bekliyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bugüne kadar milletimizin destekleriyle milyonlarca kişiye yardım ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. Şimdi de “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” diyerek kışın zor şartlarında çadırlarda kalan Suriyeli mazlumlar için bir yardım kampanyası başlattık.

Bu özel günde ülkemizin 81 ilinden yüzlerce insani yardım TIR’ı mazlumlar için yola çıkıyor. Yıllardır zor şartlar altında ve imkânsızlıklar içinde yaşamak zorunda kalan kadınları, yaşlıkları çocukları ve kimsesizleri asla yalnız bırakmayacağız.
İHH olarak kurulduğumuz günden bu güne kadar bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.

Suriye’de çadırlarda yaşayan insanların başta un olmak üzere, gıda maddeleri, temizlik maddeleri, soba, yakacak,  battaniye, sünger yatak, mutfak araç ve gereçleri, ev mefruşatı, kışlık giysi, ayakkabı, bebek bezi, süt tozu, bebek bisküvisi, çocuk ve hasta bezi gibi acil ihtiyaçları devam ediyor. Tüm halkımızdan, kurumlarımızdan ve hayırsever insanlarımızdan beklentimiz bugün başlangıcını yaptığımız bu kampanyaya destek olmalarıdır. Bugün yetim ve öksüz çocukların, kimsesiz kalmış yaşlıların,  tedavi olamayan hastaların ve çaresiz kalmış tüm insanların ellerinden tutma zamanıdır.

Yeni evler inşa edelim, çadırları ısıtalım, çocuklara mont ve bot ulaştıralım, gıdasız kalan insanlara gıda ulaştıralım,  kapısından ekmek girmeyen kapılara umut olalım. Eğitim görmek isteyen çocuklara kalem olalım, defter olalım, kitap olalım, sınıf olalım, okul olalım. Onlara umut olalım. Bugün buradan dünyanın her yerindeki tüm mazlumların yanında olduğumuzu, onları asla yalnız bırakmayacağımızı herkese yeniden haykırıyoruz.”

Son Güncelleme: 10.12.2020 13:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alper 2020-12-10 14:12:43

Çorumda binlerce yoksul varken suriyeye gönderin siz

Avatar
Çorum 19 2020-12-11 00:21:02

Biz azarbaycan musul kerkük diyoruz arkadaşlar suriyeli hayranı varsa yoksa idlib

Avatar
okur 2020-12-11 08:26:10

zekat sadaka veya infaklarımızı gönül rahatlığı ile teslim ettiğimiz bir kurum olan İHH ailesinin gönüllülerine sonsuz teşekkürler.