Sokak hayvanları için ilk somut adım

Çorum Sahipsiz Hayvanlar Koruma Birliği Encümeni kararıyla sahipsiz hayvan yoğunluğunu azaltılması için ilk somut adım atıldı.

15 Haziran 2023 Perşembe 11:54
Sokak hayvanları için ilk somut adım

Çorum Sahipsiz Hayvanlar Koruma Birliği Encümeni kararıyla, ülke genelinde akreditasyonu olan firmalardan hizmet alımı yoluyla Çorum şehir merkezi ve ilçelerde ortaya çıkan sahipsiz hayvan yoğunluğunu azaltılması için ilk somut adım atıldı.

AKREDİTE FİRMALARLA ANLAŞMA

Çorum Sahipsiz Hayvanlar Koruma Birliği’nden yapılan açıklamada, ”Birlik Encümeni tarafından alınan kararla bu sorunun çözülmesi için ilk adımlar atılmış ve ülkemiz genelinde akreditasyonu olan firmalardan hizmet alımı yoluyla Çorum şehir merkezinde ve ilçelerimizde ortaya çıkan sahipsiz hayvan yoğunluğunu azaltmak için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Çalışmalarımız, ilgili mevzuatın belirlediği çerçevede Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile eşgüdüm ve koordinasyon içinde sürdürülmektedir.”denildi.

İşte o açıklama:

“31 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Çorum İli Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği’nin kurulmasına izin verilmiştir.

BİRLİK YÖNETİMİ ÇALIŞMALARA BAŞLADI

İl, ilçe ve belde belediyeleri ile İl Özel İdaresi’nin seçilmiş üyelerinden oluşan Birlik, 30 Kasım 2022 tarihli Birlik Meclisi toplantısında tüzüğünde öngörülen Başkanlık Divanı ve Birlik Encümenini teşekkül ettirmiş, ardından Birlik müdürü ve idari personel görevlendirmeleri yapılmak suretiyle de kurumsal yapı oluşturularak faaliyetlerine başlamıştır.

HEDEFLERİNİ DUYURDU

Birlik çalışmalarını 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında yürütmekte olup, bu sayede Kanunun Belediyelere yüklemiş olduğu görev ve sorumlulukların daha güçlü, etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilmesi hedeflenmiştir.

ÜLKEDE GENEL SORUN

Bu kapsamda temel amaç, ülkemizin genelinde bir soruna dönüşen sahipsiz sokak hayvanlarının korunması, rehabilitasyonu, gözetilmesi, bakımı, tedavileri ile kontrolsüz üremelerinin yol açacağı sorunların giderilmesi amacıyla kısırlaştırılmaları, küpe ve çip takılarak yeniden doğal yaşam alanlarına bırakılmasıdır.

DOĞAL YAŞAM ALANLARI

Birlik, Çorum merkez ilçe ile İskilip, Osmancık ve Sungurlu ilçelerinde olmak üzere toplam dört lokasyonda, bütçe imkanları çerçevesinde, şehrimizin tamamına hizmet edecek şekilde doğal yaşam alanları oluşturulmasını, bu merkezlerde veteriner hekimler kontrolünde sahipsiz sokak hayvanlarının kontrol altına alınmasını ve çözümünü amaçlamaktadır. Birlik Encümeni tarafından alınan kararla söz konusu ilçelerde belirlenen taşınmazların tahsis işlemlerine ilişkin süreçler halen Belediyelerimizce yürütülmektedir.

GÜVENLİĞİ TEHDİT EDEBİLİYOR

Bilindiği üzere kırsal yaşam alanlarından kentsel alanlara doğru yaşanan nüfus hareketliliği aynı zamanda şehir merkezlerinde köpek popülasyonunu da artırmıştır. Buna bir de vatandaşların yerleşim alanlarında sokak hayvanları için besleme yapmaları eklenince, şehir merkezleri adeta bu hayvanların yaşam alanı haline dönüşmüştür. Bir süre sonra da içgüdüleriyle sürü haline gelen sokak hayvanları vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit eden bir unsura dönüşebilmektedir.

ENCÜMEN KARAR ALDI

Birlik Encümeni tarafından alınan kararla bu sorunun çözülmesi için ilk adımlar atılmış ve ülkemiz genelinde akreditasyonu olan firmalardan hizmet alımı yoluyla Çorum şehir merkezinde ve ilçelerimizde ortaya çıkan sahipsiz hayvan yoğunluğunu azaltmak için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Çalışmalarımız, ilgili mevzuatın belirlediği çerçevede Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile eşgüdüm ve koordinasyon içinde sürdürülmektedir.”

Son Güncelleme: 15.06.2023 16:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çorumlu 2023-06-15 12:57:38

Benim belediyeden umudum yok. Yapacak adam şimdiye kadar yapardı. Bunlar anca adamı oyalarlar.

Avatar
ÇETE HALİNDE VALİLİK BAHÇESİNDELER 2023-06-15 12:05:57

küpe takıp biraktığınız hayvanlar çete halinde gazi cd. deler, kadeş meydanı ve valilik bahçesindeler. Kaç defa gördüm özelikle kadın ve cocuklara saldırıyorlar. Bunları sokağa atmak MARİFET DEĞİL. Alın götürün istemiyoruz. Nerde bakarsanız bakın. Vergilerimizle bu hakkımızı istiyoruz.

Misafir Avatar
Vergi veren 2023-06-16 08:38:04 @ÇETE HALİNDE VALİLİK BAHÇESİNDELER

Belediye sokak hayvanları konusunda üstüne düşen kısırlaştırma işini 10 yıl önceden gereği gibi yapmaya başlamış olsaydı biz bugün bu konuları konuşuyor olmayacaktık. Vergi verdiğini söyleyen arkadaş; biz de vergi veriyoruz. Vergi verince sana sihirli sopa verip şunu öldür bunu yok et diye yetki vermiyorlar. Ülke içinde yapılacak her şeyin kanunu hukuku var ama bunu uygulamayan belediyeler var. Tenkit edeceksen işini yapmayan kurumları tenkit et.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
İsmail 2023-06-16 02:07:13 @ÇETE HALİNDE VALİLİK BAHÇESİNDELER

Keşke verdiğin vergileri pandemide iinsanların işsiz kaldığında esnafın dükkanları kapandığında görmedikleri devlet desteğinde depremde evleri yıkılan insanların hala çadırda kaldıklarında en ufak yağmurda evlerin suyla dolmasında sorgulasaydınız bugünki yazınızda bi nebze haklı olabilirdiniz

Beğenmedim! (3)
Avatar
İsmail 2023-06-15 18:22:03

Köpek sadece sevgi ister oyun ister geçerken sadece gülümseyerek bakmanız bile yeter ama Çorumda köpeklere sanki uzaylı yaratık gibi davranıldığı için karşılığı içgüdüsel olarak korunma oluyor

Avatar
Ahmet DEMİR 2023-06-15 13:23:08

Vergi vermek size hiç bir hak vermez. Öyle her istediğim benim hakkım diyen bir nesil ! Ben de bu hayvanlara kaliteli hizmet verilmesini istiyorum.

Avatar
vatandaş 2023-06-15 15:06:53

sosyal medya başkanımız ve valimiz meydanı ve valilik bahçesini hiç mi görmüyor acaba

Avatar
hayvanları rahat bırakın 2023-06-15 15:46:32

hayvanlar durup dururken kimseye saldırmaz, ama insanlar menfaatleri için her şeyi yapar, herkese ve her şeye saldırırlar

Avatar
hayvanları rahat bırakın 2023-06-15 15:45:32

bu dünya sadece sizin değil, hayvanların da insanlar kadar yaşam hakkı var. hatta keşke bazı insanlar ölse ama hayvanlar hep yaşasa

Avatar
hayvanları rahat bırakın 2023-06-15 15:44:40

vergi veriyorum diye her şeyde hakkı olduğunu sanan vatandaşlar; biz de sizi bu şehirde istemiyoruz