Hitit'te görev değişimi

Hitit Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İsmail Eker görevini bıraktı. Yeni daire başkanı Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hakan Kör oldu.

02 Nisan 2021 Cuma 21:25
Hitit'te görev değişimi

Hitit Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İsmail Eker görevini bıraktı. Yeni daire başkanı Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hakan Kör oldu.

Hitit Üniversitesi’nde daha önce görev yaptığı birimlerde kurumun Çorumlu ile diyalog ve iletişiminde önemli gayret ve çalışmaları olan hemşehrimiz İsmail Eker, bir süredir sürdürdüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı görevini devretti.

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü görev değişimini sosyalmedya hesapları ve web sitesinden duyururken, yapılan açıklamada, “Bilişim sistemi altyapısının yenilenmesi, Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (ÜBYS) ile bütünleşik yapıya geçiş ve uzaktan eğitim sisteminin güçlendirilmesi başta olmak üzere imza atılan başarıların artarak devam edeceği yeni bir dönemin başlangıcı olarak Üniversitemiz Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında bayrak değişimi gerçekleşti. Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İsmail Eker, görevini Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kör’e devretti.” İfadelerine yer verildi.

Devir teslim töreninde konuşan Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, üniversitelerin üstlendikleri misyon kapsamında öncelikli sorumluluğunun vatana ve millete faydalı, eğitimli ve donanımlı gençleri kazandırmak, ikinci önemli görevinin de araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmak olduğunu belirterek, bu doğrultuda çağın gereklerine uygun olarak yeniden yapılanma sürecinde bütünleşmiş yapılarla bir model oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Hitit Üniversitesi’nin kuruluşunun 15. yıldönümünü geride bıraktıklarını, önümüzdeki yeni bir 15 yıllık dönem için 2036’ya kadar, belirlenen hedeflere ulaşmak için çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Öztürk, “Onun için insan kaynaklarımızı etkin kullanmaya çalışacağız. Kişiler üstü, alışkanlıklar üstü, bu üniversitede eğitim ve araştırmaya ne katacağını dikkate alarak hareket etmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

BİLGİ İŞLEM’İN ÖNEMLİ BİR İŞLEVİ VAR

İsmail Eker’in görev yaptığı dönemde, Bilgi İşlem Daire Başkanlığında önemli çalışmaların yapıldığını belirten Prof. Dr. Öztürk, şöyle devam etti;

“İsmail Bey’in, hangi kapasitede nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Kendisinden Allah razı olsun, üniversite adına çok şey başardı. Geçen 2 yıl boyunca yaptığımız çalışmalarda önemli bir başarı hikayesi var, yeni dönemde de bunu devam ettirmemiz lazım. O yüzden şimdi de yük Hakan Hoca’ya düşecek. Sonuçta herkes ne kadar kapasitesi, ne kadar birikimi varsa bunu yansıtmaya devam edecektir. Şimdiye kadar yapılanlar için teşekkür ederiz, bundan sonra yapılacak için Allah yardımcınız olsun. Hayırlara vesile olsun.

Hakan Hoca da alanının uzmanı. Sistemi daha etkili hale getirecek çalışmalara girmeye başlayacağız. Daha başarılı, daha fonksiyonel, başarı hikayesi devam eden Bilgi İşlem’in, sadece eğitim kısmında değil araştırma geliştirme ve üniversitenin kurumsallaşması adına çok önemli işleri olacak. Sağlam temelleri var, üstüne bir şeyler koyacağız. Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (UBYS) iyi gidiyor. Entegrasyonla beraber sistem altyapısını toparlıyoruz. Uzaktan eğitim altyapısını güçlendirdik. Dolayısıyla yönetim olarak buraya çok önem veriyoruz. Önümüzdeki dönem için de görünen o ki dijital alan, her şeyin önüne geçecek. Eğitimin de bunun gerisinde kalmaması gerekiyor. Devir teslimin hayırlı olmasını diliyorum.”

Öztürk, daha sonra Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görevini Dr. Öğretim Üyesi Hakan Kör’e devreden İsmail Eker’e, hizmetleri ve katkılarından dolayı teşekkür ederek, çiçek verdi.

BİLİŞİM ALT YAPISI YENİLENDİ

Öte yandan açıklamanın devamında üniversitenin bilişim alt yapısının yenilendiği bilgisi paylaşılarak şu bilgiler aktarıldı:
"Covid-19 salgını dolayısıyla eğitim alanında devam eden dijital dönüşüm sürecinde, üniversitemizin bilişim sistemi altyapısında kullanılan fiziksel sunucu ve depolama ünitelerinin yenilenmesi başarılı çalışmalar arasında ön planda yer alıyor.

Üniversitemizin bilişim sistemi altyapısında kullanılan fiziksel sunucu ve depolama ünitelerinin yenilenmesiyle uzaktan eğitim çalışmaları ve elektronik belge işlemlerinde verimlilik arttı.
Bu dönemde, üniversitemizin sahip olduğu hiber-bütünleşik sunucu sistem altyapısı sayesinde, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz elektronik ortamda birçok işlemi kısa sürede tamamlama imkanına erişt.

ISO 27001 SERTİFİKASI KAZANDIRILDI

Bilgi İşlem Daire Başkanlığının son dönemde üniversitemize sağladığı bir diğer önemli kazanım da ISO 27001:2017 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası oldu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda paydaşların katılımıyla hazırlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi uyum planı kapsamında, Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalar yapıldı. İş süreçlerini ve varlıklarını düzenleyen güvenlik odaklı ISO 27001 standartları gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik ilkeleri temel alınarak gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, üniversitemiz, ISO 27001:2017 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası’nı almaya hak kazandı.”

Son Güncelleme: 02.04.2021 23:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Madem başarılı idi.. 2021-04-03 16:49:04

Rektör çok başarılı buluyormuş eskiini! Madem öyle niye yenisi ile değiştirisin???

Avatar
Yarım Akıllı 2021-04-04 13:41:04

İşini iyi yapan herkes bir ömür olduğu yerde çakılsın kalsın o zaman! Aman başka bir yere daha yararı dokunmasın, aman ha! Ben yarım aklımla bunu görebiliyorken ortalıkta tam akıllıyım diye gezenler nasıl göremiyor hayret...

Misafir Avatar
Eeeee.. 2021-04-05 18:41:10 @Yarım Akıllı

O zaman 20 yıldır aynı adama niye oy veriyorsunuz:)

Beğenmedim! (0)
Avatar
Yarım Akıllı 2021-04-06 15:27:49

Onu kendine soracaksın bana değil.. Çünkü bak oku kendi mesajını tekrar, değişimden rahatsızlık duyan sensin, ben değilim! Hadi ben yarım akıllıyım, sizi de tam akıllı yapmıştım iyi niyetimden ama çeyrek akıllı bile olmadığını yazdıkların tezatlıklarıyla ortaya koyuyor. Ben değil ha, kendin ispatladın bunu!

banner165